Czy dzięki jedzeniu tego samego szybciej schudniesz?

Sprawdź o co chodzi.
Czy dzięki jedzeniu tego samego szybciej schudniesz?
fot. istock.com
03.03.2020

To dość przewrotna teoria, ale najnowsze raporty sugerują, że różnorodne diety i te które promują szereg zmienne wybory żywieniowe mogą nie dawać zadowalających wyników.

Znana wszystkim piramida żywności zachęca do spożywania zróżnicowanej diety, składającej się z owoców, warzyw, ziaren, dobrej jakości mięsa i ryb. Zgodnie z tymi zaleceniami najlepiej celować w różnorodne produkty spożywcze i napoje z każdej grupy spożywczej, a ograniczać tłuszcze nasycone, sód i cukier.

Jednak opinia American Heart Association (AHA) jest sprzeczna z tymi zaleceniami!

Chodzi o to, że im bardziej różnicujemy dietę i pozwalamy sobie na jedzenie „wszystkiego” tym prościej i bez zastanowienia możemy sięgnąć prędzej czy później po niezdrowe produkty. Naukowcy z AHA przyjrzeli się badaniom dietetycznym opublikowanym na przestrzeni lat (od 2000 roku do 2017 roku) i doszli do wniosku, że nie ma dowodów na to, że różnorodność dietetyczna promuje zdrową wagę i optymalne odżywianie. Dodatkowo stwierdzili, że napełnienie talerza różnorodnymi produktami spożywczymi opóźnia uczucie pełności. Te same badania wskazują również, że większa różnorodność diety wiąże się często ze spożywaniem większej ilości kalorii, nabieraniem złych wzorców żywieniowych i w konsekwencji przyrostowi masy ciała u dorosłych.

Zobacz również: 3 proste kroki, by pokochać bieganie

Do wszystkich nowości „naukowych” ze Stanów Zjednoczonych należy podchodzić ostrożnie i racjonalnie. Nie chodzi o to, że zróżnicowana dieta jest dla ciebie zła, ale coś w tym jest, że jeśli pozwalasz sobie na więcej, tym szybciej puszczają hamulce i mniej się kontrolujesz.

Najlepszym wyjściem jest dostosowanie zdrowego żywienia przede wszystkim do twoich możliwości finansowych, do upodobań smakowych ale trzymania w rygorze chęci podjadania. Jeśli chcesz schudnąć, utrzymać zdrową wagę chcąc nie chcąc ale musisz się kontrolować. To co najważniejsze musisz wyeliminować wszystkie niezdrowe produkty i przynajmniej na początku nie pozwalać sobie na słodycze, frytki, fast foody, słodkie – gazowane napoje. Wszystko z umiarem.

Naukowcy z AHA twierdzą, że obecna piramida żywieniowa jest przestarzała, a to dlatego że podstawa, którą są węglowodany miała rację bytu w momencie, gdy celem było dostarczenie energii ludziom, którzy spędzali całe dnie na ciężkiej pracy fizycznej. Dziś, nie tylko Amerykanie, ale większość ludzi prowadzi siedzący tryb życia, zarówno w pracy jak i w domu.

Różnorodność diety jest istotna szczególnie jeśli chodzi o warzywa, owoce i białko, ze względu na dostarczanie witamin, składników mineralnych i odżywczych.

TO W TAKIM RAZIE, KTÓRE PRODUKTY SĄ NAJLEPSZE?

Najnowsze zalecenia wskazują, że powinno się podkreślać konieczność konsumpcji produktów roślinnych: owoców i warzyw, roślin strączkowych, niskotłuszczowych produktów mlecznych, olejów roślinnych, orzechów, drobiu i ryb.

To co najważniejsze to szczególnie powinniśmy ograniczyć spożywanie słodyczy! Najlepszym sposobem leczenia otyłości jest spożywanie mniejszej ilości kalorii. Ale! Jednocześnie powinniśmy nauczyć się jeść odpowiednie, niezbędne składniki odżywcze, tak by nie być głodnym i zmęczonym. Jeśli jesteś głodna to chętniej sięgasz po niezdrowe przekąski, a tym samym spożywasz więcej kalorii.

JAK JEŚĆ?

Podobno, najlepiej jeśli porcja jedzenia mieści się w twojej dłoni, zaleca się również spożywanie codziennie ośmiu porcji warzyw, nie więcej niż dwie porcje owoców i jedną porcję chleba dziennie.

A ty, jaką dietę stosujesz? Ograniczasz produkty, czy jesz wszystko?

Polecane wideo

Idealna twarz istnieje. Wyróżnia ją jeden charakterystyczny szczegół
Idealna twarz istnieje. Wyróżnia ją jeden charakterystyczny szczegół - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie