3 proste kroki, aby pokochać bieganie

Najważniejsze: nie poddawaj się za szybko.
3 proste kroki, aby pokochać bieganie
fot. istock.com
03.03.2020

Zaczynasz biegać, ba, kupujesz strój, buty, wszystko. Wgrywasz odpowiednio motywującą playlistę i… po pierwszych 5 minutach masz dość. Co chwilę zerkasz na aplikację i zastanawiasz się dlaczego przebiegłaś dopiero 100m. Próbujesz odpowiedzieć na pytanie: dlaczego bieganie jest takie nudne – i jakoś nie znajdujesz odpowiedzi.

Co zrobić, żeby pokochać bieganie?

Owszem, bieganie nie jest łatwe, ale najważniejsze to nie poddawać się zbyt szybko. Większość biegaczy na początku przeżywa kryzys za kryzysem. I dla wielu z nich przebiegnięcie pierwszych kilku kilometrów jest dramatem. W 3 prostych krokach podpowiemy jak nauczyć się biegać i jak obdarzyć ten sport głębszym uczuciem.

#1 Nie porównuj się

Każdy jest inny. To, że twoja znajoma bez najmniejszej zadyszki przebiega 5km nie oznacza, że tobie też będzie łatwo. I nic w tym złego. Każdy z nas jest „dobry” w czymś innym. Patrz na siebie, pokonuj swoje ego i porzuć wszelkie wydumane oczekiwania. Po prostu wyjdź i biegnij, bez reguł, bez zasad. Włącz ulubioną muzykę, wyłącz myślenie i biegnij. I przede wszystkim… nie zrażaj się, jeśli twój pierwszy bieg będzie trwał nie dłużej niż 5 minut. Świetnie – to sukces. Z każdym kolejnym biegiem, minut i kilometrów będzie przybywać. Znajdź dosłownie pierwiastek w bieganiu, który będzie sprawiał tobie radość.

Zobacz również: Co jeść, kiedy masz cellulit?

#2 Na początek małe cele

Zaplanuj cele na tydzień i nie przesadzaj. Te, które będą w zasięgu twoich możliwości dadzą motywacyjnego „kopa”. Na początek biegaj maksymalnie dwa razy w tygodniu, każda sesja po 15 minut. Zapisz osiągnięcia – bądź dumna z siebie i na kolejny tydzień postaw wyżej poprzeczkę. Nawet nie zauważysz jak przebiegniesz swoje pierwsze 5 kilometrów.

#3 Odpowiedni strój

Oczywiście funkcjonalność przede wszystkim ale… która z nas nie lubi zakupów? Tym bardziej, że aktualna oferta sklepów sportowych przyprawia o pozytywny zawrót głowy. Brzmi próżnia? Trudno, najważniejsze, żeby zacząć. A jaką drogą do celu dojdziesz to już jest drugorzędna sprawa.

Polecane wideo

Najpiękniejsza Brytyjka nie zawsze tak wyglądała. Pokazała zdjęcia sprzed kilku lat
Najpiękniejsza Brytyjka nie zawsze tak wyglądała. Pokazała zdjęcia sprzed kilku lat - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.03.2020 22:32
Determinacja to klucz do sukcesu. Kilka lat temu zaczynałam od 10- minutowego biegu. Dzis biegam maratony :) musisz jednak lubić bieganie, bo inaczej nic z tego. Ile razy słyszałam: "Po co biegasz? Bieganie jest nudne". Dla mnie nie jest :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie