Liposukcja dobra na odchudzanie? Poznaj opinię ekspertów

Rozmawiamy z lekarzami medycyny estetycznej i obalamy kilka mitów na temat tego popularnego zabiegu.
Liposukcja dobra na odchudzanie? Poznaj opinię ekspertów
fot. iStock
05.12.2019

Wiele osób kojarzy zabieg liposukcji głównie z odchudzaniem. Liposukcja polecana jest jednak nie tylko dla osób z nadprogramowymi kilogramami, ale także tych, którzy nie są zadowoleni ze swojej sylwetki. Kto najczęściej korzysta z odsysania tłuszczu i jakie korzyści za tym stoją?

 

Liposukcja metodą na otyłość? Eksperci odradzają

Niewiele osób jest świadomych, że otyłość utrudnia lub wręcz uniemożliwia poddanie się wielu popularnym zabiegom chirurgii estetycznej. Przede wszystkim chodzi o przeciwskazania zdrowotne, uniemożliwiające podanie sedacji lub znieczulenia ogólnego. Nie dotyczy to wszystkich osób otyłych i każdego rodzaju otyłości, jednak jeśli twoje BMI wynosi ponad 35, lekarz może odmówić wykonania zabiegu z uwagi na wysokie ryzyko powikłań. W przypadku liposukcji głównym problemem jest jednak ilość usuwanego w czasie zabiegu tłuszczu. W przypadku pacjenta bardzo otyłego, a chcącego za pomocą operacji uzyskać szczupłą sylwetkę, konieczne byłoby odessanie nawet dziesiątek kilogramów tłuszczu oraz usunięcie olbrzymich połaci skóry. Taka operacja byłaby więc skrajnie ryzykowna – w czasie jednej sesji liposukcji standardowo usuwa się nie więcej niż 5-6 litrów tłuszczu i taka ilość jest uważana za bezpieczną.

 

Jak wyrzeźbić sylwetkę?

Liposukcja nie nadaje się do leczenia otyłości, jednak ze wszystkich innych przypadkach jest jedyną skuteczną metodą umożliwiającą precyzyjne pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a przez to – precyzyjne rzeźbienie sylwetki. Oczywiście istnieją nieinwazyjne metody na uzyskanie określonej sylwetki, jednak w wielu przypadkach postępy pacjentów ogranicza sama biologia. Ćwicząc i stosując określone diety, chudniemy – tłuszcz nie jest spalany jednak jedynie z tych obszarów, na których najbardziej nam zależy. To, w jaki sposób przybieramy na wadze i ją tracimy, zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Zdarza się, że udało nam się wyrobić wspaniałe mięśnie brzucha za pomocą ćwiczeń, jednak w ogóle ich nie widać, ponieważ mamy tendencję do odkładania się tłuszczu właśnie na brzuchu. Wydawałoby się, że odpowiedzią na taką sytuację jest dodatkowa porcja ćwiczeń, lecz nawet zawodowi sportowcy mogą mieć problem z uzyskaniem określonego typu sylwetki, jeśli tkanka tłuszczowa odkłada im się w niepożądanym miejscu. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku najlepszych atletów wygląd niepasujący do tego promowanego przez fit modeli rzadko rzutuje na wyniki sportowe. Jeśli jednak ma to miejsce np. u zawodowych pływaków, którzy powinni mieć odpowiednio aerodynamiczną sylwetkę – sportowcy również poddają się liposukcji, aby zwiększyć swoje osiągi.

Zabieg liposukcji nie polega na samym odsysaniu tłuszczu, chociaż te pojęcia bywają często używane zamiennie. Za sprawą Vaser Lipo HD, czyli liposukcji ultradźwiękowej, można starannie podkreślić kształt mięśni. Sylwetka ulega nie tylko wyszczupleniu, ale też gruntownemu przemodelowaniu.

 

Przeszczep tkanki tłuszczowej, czyli co zrobić z tłuszczem po liposukcji

Wielką zaletą nowoczesnych metod liposukcji jest również możliwość wykorzystania pobranego tłuszczu do innych zabiegów. To rozwiązanie jest korzystniejsze dla pacjenta niż wstawienie implantów. Taki autoprzeszczep może posłużyć do powiększania piersi, kształtowania bioder, pośladków lub uwypuklania mięśni klatki piersiowej. Wielu pacjentów decyduje się więc na liposukcję połączoną z lipotransferem z uwagi na naturalny efekt i niskie ryzyko wystąpienia powikłań.

 

Dlaczego liposukcja jest tak popularna?

Jak w przypadku wszystkich zabiegów chirurgii estetycznej, przyczyny są złożone. Dużą rolę odgrywa promowany przez media ideał fit sylwetki, bardzo trudnej do osiągnięcia bez ingerencji chirurga. Wiele osób powiązanych z telewizją, prasą czy social mediami decyduje się na poprawianie swojego ciała, traktując to jako inwestycję, która może przesądzić o ich sukcesie w pracy. Zwykli ludzie kierują się częściej innym kryterium – źle się czują ze sobą po tym, jak przybrali na wadze, a ich skóra straciła jędrność. Najczęściej zmiany te związane są z wiekiem - u kobiet dodatkowo dochodzą przebyte ciąże i klimakterium. Na liposukcję najczęściej umawiają się czterdziestolatkowie, którzy zaobserwowali pierwsze niekorzystne zmiany związane z procesem starzenia. Nie jest więc prawdą, że z zabiegu odsysania tłuszczu korzystają jedynie gwiazdy oraz ludzie bardzo bogaci i próżni.

 

Liposukcja – przebieg zabiegu, przeciwwskazania i okres rekonwalescencji

Przed zabiegiem odsysania tłuszczu konieczna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Ten zleci szereg badań, mających na celu ocenienie ogólnego stanu zdrowia pacjenta i wykrycie ewentualnych przeciwwskazań. Standardowym zestawem badań przed liposukcją są:

– Morfologia;

– OB;

– Jonogram;

– Kreatynina;

– Lipogram;

– THS;

– Cukier (na czczo);

– Pełna koagulologia;

– ASPAT i ALAT

– ogólne badanie moczu;

– EKG (u pacjentów powyżej 40. lub 45. roku użycia, w zależności od lekarza).

– USG piersi w przypadku kobiet, które powiększają piersi tłuszczem.

 

Dodajmy, że faktyczny zestaw badań może się różnić w zależności od wybranej kliniki. Istnieje także szereg przeciwwskazań do zabiegu liposukcji, a są to m.in.

– choroby serca i układu krążenia;

– cukrzyca;

– zaburzenia krzepnięcia krwi;

– choroby autoimmunologiczne;

– ciąża;

– nadciśnienie;

– niewydolność nerek;

– schorzenia wątroby;

– stany zapalne;

– choroba nowotworowa.

 

Obecnie liposukcja jest zabiegiem mało inwazyjnym, który nie wymaga podania znieczulenia ogólnego i może być wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Trwa od godziny do nawet sześciu godzin, w zależności od skomplikowania zabiegu i ilości tkanki do usunięcia. W okresie rekonwalescencji pacjent przez około miesiąc nosi specjalny kombinezon lub opatrunek, powinien też przez ten czas unikać nadmiernej aktywności fizycznej. Warto też wspomnieć, że nie ma konieczności pozostawania w klinice po zabiegu - wracasz o własnych siłach do domu jeszcze tego samego dnia.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o liposukcji? O to postanowiliśmy zapytać specjalistę od odsysania tłuszczu z podwarszawskiego Centrum Liposukcji, doktorem Janem Bujokiem. To jedno z pierwszych miejsc, gdzie wprowadzono nowoczesną technologię VASER do Polski.

 

Doktorze, jakim wieku powinno się wykonywać zabieg liposukcji? Czy można być za młodym lub za starym na liposukcję?

Dr Jan Bujok: Wiek pacjenta nie ma zasadniczego znaczenia. Oczywiście zabieg jest wykonywany u osób pełnoletnich, a w przypadku usuwania ginekomastii za zgodą i w obecności opiekuna prawnego. Osoby starsze mają mniej elastyczną skórę, co może być powodem uzyskania gorszych efektów niż u osób młodszych. Natomiast najważniejszym kryterium, które decyduje o kwalifikacji pacjenta do zabiegu, jest ogólny stan zdrowia.

 

Czy zdarzyło się panu nie dopuścić pacjenta do zabiegu? Jaka jest najczęstsza przyczyna odmowy?

J. B.: Oczywiście, zdarza się, że zarówno ja, jak i inni lekarze z Centrum Liposukcji, odmawiają wykonania zabiegu. Najczęstszym powodem są wyniki badań pacjenta.

 

Jaką techniką najczęściej jest u Państwa wykonywany zabieg?

J. B.: W Centrum Liposukcji za cel stawiamy sobie kompleksowe podejście do zabiegów modelowania ciała, dlatego mówimy nie tylko o standardowym odsysaniu tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim o rzeźbieniu sylwetki (HD). Udało nam się stworzyć unikalny nie tylko w Polsce, ale w skali światowej ośrodek, w którym możemy zaoferować naszym pacjentom aż 10 rodzajów liposukcji. W związku z tym, w zależności od oceny pacjenta przez lekarza oraz planowanej rozległości zabiegu, mamy możliwość nie tylko zastosowania w zasadzie każdej dostępnej obecnie na rynku metody odsysania tłuszczu, ale również łączenia w czasie jednej operacji kilku metod tzw. „DUAL LIPO” Natomiast najczęściej wykonujemy liposukcję metodą Body Jet (liposukcja wodna) oraz VASER Lipo (liposukcja ultradźwiękowa).

 

Czym się różnią współczesne metody liposukcji od tych sprzed kilku, kilkunastu lat?

J. B.: Jedną z najstarszych metod liposukcji, która stosowana była przed laty tzw. liposukcja tradycja, zwana także liposukcją SAL (ang. Suction-Assisted Liposuction), która obecnie jest już „passe” ze względu na rozwój nowoczesnych technologii. Nowoczesne techniki, takie jak VaserLipo, to procedury obarczone mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań i działań niepożądanych w porównaniu do tych stosowanych jeszcze kilka lat temu - jest to fakt potwierdzony badaniami naukowymi. Zastosowanie energii ultradźwiękowej jest o wile bardziej bezpieczne, gdyż nie uszkadza ważnych struktur, jak naczynia krwionośne i nerwy, przez co ryzyko wystąpienia efektów ubocznych i komplikacji po zabiegu są minimalne. Ma to również wpływ na czas powrotu pacjenta do normalnej aktywności. Bardzo ważną zaletą liposukcji ultradźwiękowej jest precyzyjne i dokładne rozbicie tkanki tłuszczowej, co pozwala lekarzowi, poza odessaniem nadmiarowych kilogramów, nadanie rejonowi brzucha pacjenta atletycznego i wysportowanego wyglądu, tzw. sześciopaku (technika HD).

 

Czy często pacjenci decydują się na ponowne wykorzystanie odessanej tkanki tłuszczowej do lipofillingu?

J. B.: Oczywiście pozyskana tkanka nie musi być bezużyteczna! Rocznie w naszym ośrodku wykonujemy ok. 800 procedur odsysania tkanki tłuszczowej, a dodatkowo ok. 100 zabiegów przeszczepiania tłuszczu i ok. 100 zabiegów pozyskiwania komórek macierzystych. Odessane komórki tłuszczowe (adipocyty) w postaci emulsji wykorzystujemy najczęściej ponownie do wszczepienia m.in. okolice biustu, do modelowania pośladków, poprawy konturów twarzy, wypełnienia zmarszczek czy odmładzania dłoni, umożliwiając tym samym jednocześnie poprawę walorów estetycznych innych okolic ciała

 

Czy planują Państwo wprowadzenie jakichś nowości na rynek Polski w zakresie modelowania ciała?

J. B.: Oczywiście, podobno kto się nie rozwija, to się cofa. Właśnie w tej chwili w Centrum Liposukcji trwają szkolenia z nowej, pochodzącej z USA technologi RENUVION, która jest połączeniem dwóch sprawdzonych technologii: fal radiowych oraz medycznego helu. Efektem tej synergii jest podwójny efekt termiczny, czyli ENERGIA PLAZMY, którą będziemy wykorzystywać jako uzupełnienie zabiegu liposukcji do natychmiastowego napinania skóry, a także innych zabiegów estetycznych, np. liftingu twarzy. Podobnie jak przed laty z technologią VASER, będziemy mieli możliwość szkolenia innych lekarzy z całej Polski z zastosowania RENUVION.

 

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z portalem poświęconym medycynie estetycznej: medycynaestetyczna.waw.pl.

 

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie