5 higienicznych błędów, które popełniamy na siłowni. To się może źle skończyć

W takich okolicznościach zakażenie to tylko kwestia czasu.
5 higienicznych błędów, które popełniamy na siłowni. To się może źle skończyć
Fot. Unsplash
02.02.2020

Mówi się, że sport to zdrowie, ale nie zawsze i pod pewnymi warunkami. Aktywność fizyczna sprzyja poważnym kontuzjom, a czasami może być też źródłem innych problemów natury zdrowotnej. Przekonał się o tym chyba każdy, kto wrócił z treningu np. z grzybicą stóp.

Zobacz również: Ćwiczenia to nie zawsze dobry pomysł. Oto 4 sytuacje, w których zdecydowanie powinnaś odpuścić wysiłek fizyczny

Niebezpieczeństwo czai się wszędzie, a w większości mamy dość luźny stosunek do higieny - wynika z badania zrealizowanego przez tapwarehouse.com. Zazwyczaj sami jesteśmy sobie winni, bo prysznic po siłowni czy zmiana przepoconego ubrania wcale nie są dla nas takie oczywiste.

Wyniki sondażu brzmią wyjątkowo niesmacznie.

Największe błędy higieniczne użytkowników siłowni

#1 Pranie torby sportowej

Po treningu lądują w niej przepocone ubrania, buty, ręcznik. To siedlisko wielu bakterii, ale raczej się ich nie obawiamy. 53 procent ankietowanych przyznało, że torba nie miała jeszcze nigdy kontaktu z detergentem i czystą wodą.

#2 Mycie bidonu

To dobrze, że korzystamy z naczyń wielokrotnego użytku, ale bardzo niedobrze, że nie potrafimy zadbać o ich czystość. Wypłukanie bidonu to naprawdę nie wszystko. 40 procent badanych zapomina o tym, by wymyć butelkę szczotką i wyparzyć ją wrzątkiem.

#3 Prysznic po treningu

Wydaje się, że to odruch i nikogo nie trzeba do tego namawiać. A jednak - 22 procent respondentów zwleka ponad godzinę, zanim trafią pod natrysk. W tym czasie na naszym ciele grzyby namnażają się w zastraszającym tempie i mogą być źródłem groźnych infekcji

#4 Jeden ręcznik

Dla 13 procent ankietowanych nie ma nic złego w tym, że jednym ręcznikiem wycierają przepocone urządzenia na siłowni, a później także swoją twarz. To chyba najbardziej skuteczny sposób, by zafundować sobie gronkowca.

Zobacz również: Wyśmiewali się z otyłej kobiety na siłowni. Wtedy do akcji wkroczył ten mężczyzna

#5 Pranie ubrań

Co dziesiąty badany nigdy nie pierze ubrań, w których ćwiczy na siłowni. Nie rzadko, czasami, od święta, ale po prostu nigdy. Aż strach pomyśleć, co udało im się na nich wyhodować. Niemal co drugi zakłada ten sam strój kilka razy. 7 proc. ankietowanych korzysta z pralki dopiero po 5 treningach.

Zachowanie higieny na siłowni wcale nie jest takie trudne - przekonuje metro.co.uk, które opisuje wyniki sondażu. Wystarczy wprowadzić w życie cztery proste zasady.

1. Myj ręce - przed, po, ale także w czasie treningu. To na nich gromadzą się najgroźniejsze drobnoustroje.

2. Dezynfekuj - wycieraj sprzęt, z którego chcesz dopiero skorzystać i wyczyść go już po użyciu.

3. Weź prysznic - zrób to natychmiast po zakończonym treningu, aby grzyby nie miały okazji się dłużej rozmnażać.

4. Pamiętaj o akcesoriach - torba czy bidon także wymagają czyszczenia.

Zobacz również: Ty też robisz tę ohydną rzecz na siłowni? Lepiej szybko pozbądź się złego nawyku

Polecane wideo

Waży niemal 100 kg, ale nikt nie wytyka jej nadwagi. BMI to jednak nie wszystko
Waży niemal 100 kg, ale nikt nie wytyka jej nadwagi. BMI to jednak nie wszystko - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.02.2020 09:11
ciotka mi mówiła o tabletkach figurena ale nie wierzyłam ze schudła, a jaki jest efekt tego ? że teraz ona jest chuda a ja zamówiłam aby rozpocząc swoją kuracje. Nie raz warto uwieżyć że prosty suplement diety jest w stanie pomóc nam w odchudzaniu. Jak przejdę kurację ze figurena dam znać czy na mnie również tak dobrze zadziałało. Poprzeczka wysoko ponieważ ciocia schudła aż 14kg.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie