Strategia nawadniania - kiedy, ile i jak pić, kiedy uprawiasz sport?

By w pełni wykorzystać zalety treningu, trzeba wesprzeć go zbilansowaną dietą, której podstawowym elementem jest odpowiednie nawodnienie.
Strategia nawadniania - kiedy, ile i jak pić, kiedy uprawiasz sport?
Fot. Unsplash
18.12.2018

O tym, że sport to zdrowie nie trzeba już nikomu przypominać. Potwierdzają to statystyki, z których wynika, że 62% Polaków jest aktywnych fizycznie, a 45% ćwiczy z potrzeby dbania o swoje zdrowie . By w pełni wykorzystać zalety treningu, trzeba wesprzeć go zbilansowaną dietą, której podstawowym elementem jest odpowiednie nawodnienie. Dlatego w planie treningowym warto uwzględnić strategię nawadniania i zwracać uwagę nie tylko na to ile, ale też co pijemy, ponieważ nie każdy płyn uzupełni tracone z potem elektrolity.

Zobacz także: 7 błędów, przez które nie możesz schudnąć

Rosnącą świadomość w zakresie zdrowego stylu życia odzwierciedla popularność instruktorów fitness, ekspertów w zakresie żywienia i diet opartych na świeżych, naturalnych produktach. Jednak ulegając kolejnym fascynacjom najnowszymi odkryciami w dziedzinie odżywiania łatwo zapomnieć
o podstawowym elemencie zdrowego trybu życia, jakim jest optymalne nawodnienie – stosowne do rodzaju i intensywności aktywności fizycznej. Dlatego warto zaplanować własną strategię nawadniania
i wkomponować ją w opracowany plan treningowy, uwzględniając czas i typ ćwiczeń oraz wymagania jakościowe wobec napojów.

Jakie napoje wybierać?

Skład uzupełnianych płynów powinno się dobierać w zależności od stopnia utraty elektrolitów. Jeśli trening trwa około godziny i jest on rekreacyjny, to do uzupełnienia płynów wystarczą napoje hipotoniczne, czyli woda mineralna, rozcieńczone soki lub nawet herbata. Przy intensywnym treningu trwającym około dwóch godzin warto sięgnąć po napoje izotoniczne i sportowe, które wyrównują poziom wody i uzupełniają niedobory elektrolitów w organizmie. Wybierając napój dla siebie zawsze warto zwrócić uwagę na skład. Im krótszy, tym lepszy. Czysta woda, sok owocowy i szczypta soli oraz cukru trzcinowego, to wszystko czego potrzebujemy, a tylko te 4 naturalne składniki znajdziemy w OSHEE Natural SPORTS Drink, linii napojów sportowych o właściwościach izotonicznych. Brak konserwantów, naturalny smak owoców i wygodne opakowanie z nakrętką sport cap ułatwia picie podczas biegu lub treningu na siłowni.

Fot. mat. prasowe

Im intensywniejszy wysiłek tym większe znaczenie odpowiednich proporcji biopierwiastków oraz węglowodanów, które w napojach treningowych powinny się zamykać w przedziale 4-8%. Pomaga to oszczędzić glikogen i zwiększyć efektywność treningu. OSHEE Natural SPORTS Drink w swoim składzie zawiera 5% węglowodanów pochodzących z cukru trzcinowego. Dodatkowo dzięki szczypcie soli napój jest bogaty w odpowiednie ilości sodu, który jest niezbędny do zachowania równowagi elektrolitowej organizmu.

Strategia nawadniania - kiedy, ile i jak pić?

Aby uniknąć odwodnienia, należy przyjmować płyny przed, w trakcie i po treningu. Trzymając się zasady często, ale małymi łyczkami. O prawidłowy stopień nawodnienia należy zadbać już przed treningiem – 1 do 1,5 litra w ciągu dnia, w tym dwie godziny przed ćwiczeniami około dwóch szklanek wody. Bezpośrednio przed treningiem warto sięgnąć po dodatkową szklankę. Wskazane jest by w czasie ćwiczeń uzupełniać płyny w odstępach 15-20 minut, starając się, by za każdym razem było to min. 150 ml. Aby ułatwić zachowanie regularności w nawadnianiu podczas treningu, OSHEE Natural SPORTS Drink wyprodukowano w pojemności 750 ml, optymalnej dla osób aktywnych. Dostępny w trzech niebanalnych smakach łączących cytrynę ze zdecydowanym grejfrutem, wyrazistą czarną porzeczką lub słodkim granatem łączy wyśmienity smak i zdrowe orzeźwienie. Nie można też zapominać o uzupełnieniu płynów po treningu. Żeby zachować równowagę wodno-elektrolitową warto wypić nawet dwie szklanki zaraz po ćwiczeniach, a w ciągu kolejnej doby ok. 1,5 l płynu na każdy utracony w czasie treningu kilogram masy ciała.

Indywidualne zapotrzebowanie na płyny

Trzeba pamiętać, że odpowiedni poziom nawodnienia organizmu jest niezbędny, by trening był skuteczny i bezpieczny. Odczuwane pragnienie już jest objawem odwodnienia, które obniża wydolność tlenową i fizyczną, powodując że zmęczenie i dyskomfort związany z ćwiczeniami przychodzą szybciej. Dlatego warto oszacować indywidualne zapotrzebowanie na płyny, ważąc się przed treningiem i po nim. Na każdy utracony kilogram przypada jeden litr wody. Dodając masę płynów dostarczonych podczas ćwiczeń, uzyskany wynik przedstawi całkowitą utratę płynów, co wskaże w jakim zakresie powinniśmy je uzupełniać.

Zobacz także: 6 ćwiczeń na boskie ciało

Materiały prasowe

Jaki makijaż, manicure i fryzury będą modne w 2019 roku?
Jaki makijaż, manicure i fryzury będą modne w 2019 roku? - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 27.12.2018 12:10
ja wybrałam figurena. oprócz hamowania łaknienia świetnie przyśpiesza przemianę materii. Połączenie te daje fajne i szybkie rezultaty po kilku dniach nawet.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.12.2018 13:51
nawodnienie to ważna rzecz jak się trenuje i nie tylko. Ja staram się w ciąjgu dnia wypić około 2, 5 litra cisowianki. Lepiej się czuję jak mój organizm jest nawodniony. jak mało piję to zdarza mi się że w głowie mi się zakręci. a jak piję dużo to nie mam takich problemów
odpowiedz

Polecane dla Ciebie