Kiedy może nam pomóc trener personalny?

Trening personalny to coś, o czym wiele osób słyszało, jednak nie każdy potrafi się na to zdecydować. Tymczasem współpraca tego typu pozwala na znaczne podniesienie efektywności ćwiczeń i szybsze robienie postępów. Dowiedz się dlaczego.
Kiedy może nam pomóc trener personalny?
04.01.2018

Dedykowane wsparcie

Chodząc na siłownię zawsze możesz zapytać o coś dyżurującego trenera, jednak będzie to jedynie informacja co do pojedynczego ćwiczenia, a nie dłuższe wsparcie. Możesz także zapisać się na zajęcia grupowe, które same w sobie często są przydatne, jednak nie możesz na nich liczyć na regularne korekty i dopasowanie programu do Twoich potrzeb. W przypadku pracy z trenerem personalnym jest zupełnie inaczej.

Różnica polega na tym, że dobry trener personalny konsultuje z Tobą Twoje cele treningowe, ustala słabe i mocne strony, a następnie przygotowuje plan treningowy skrojony dokładnie do zgłoszonych oczekiwań i indywidualnych możliwości.

 

Stałe poprawki

Pomoc trenera personalnego przydaje się m.in. dlatego, że samemu, nie posiadając odpowiedniej wiedzy, trudno na bieżąco korygować błędy. Brak korekty z kolei osłabia efekty treningów, a czasem też naraża na niepotrzebne kontuzje. Tymczasem opieka trenera personalnego pozwala szybko eliminować tego typu problemy.

Co więcej – trenerzy personalni zazwyczaj znają bardzo dużą liczbę ćwiczeń i ich wariantów. To istotne, gdyż mięśnie adaptują się do danego rodzaju wysiłku – warto więc co jakiś czas wprowadzać modyfikacje. Co więcej, w przypadku różnych osób różna specyfika ruchu może być łatwiejsza do wykonania w prawidłowy sposób.

 

Wiedza, z której możesz korzystać

Z trenera personalnego warto korzystać też wtedy, gdy chcesz po prostu ćwiczyć „z głową”. Powód jest prosty – jego wiedza nie ogranicza się tylko do znajomości konkretnych ćwiczeń. Trenerzy wiedza także, jak poszczególne partie mięśni współpracują ze sobą, znają fizjologię wysiłku i podstawy anatomii, są w stanie doradzić, co będzie dobrym treningiem uzupełniającym.

Przykładowo wiele osób samodzielnie wykonujących ćwiczenia siłowe bardzo nie docenia roli mięśni ABT (pośladki, uda, brzuch), które pełnią istotną rolę w zapobieganiu kontuzji. Co więcej, choć pilnują postawy w trakcie podnoszenia ciężarów, to już niekoniecznie przy ich odkładaniu. Trener personalny zwraca uwagę również na takie sprawy, a w przypadku ćwiczenia po kontuzjach, pokazuje, na co warto uważać i w jaki sposób wzmacniać newralgiczne partie mięśni przy jednoczesnym zmniejszaniu ryzyka odnowienia urazów.

 

Nie tylko ćwiczenia

Pomoc trenera personalnego przydaje się także wtedy, gdy zależy Ci na połączeniu planu treningowego z odpowiednią dietą. Trenerzy personalni posiadają i taką wiedzę, pomagając w ustaleniu ile powinno się spożywać kalorii, białka itp., aby treningi spełniały swoje zadanie, niezależnie od tego, czy celem jest budowa masy mięśniowej, czy zrzucanie kilogramów.

 

A może samemu?

Warto zauważyć, że jeżeli ćwiczysz naprawdę często, może się okazać, ze najbardziej dla Ciebie opłacalnym rozwiązaniem będzie nie tyle korzystanie z wsparcia trenera, co… samodzielne uzyskanie jego kompetencji. Możesz to zrobić przechodząc kurs trenera personalnego. Wrocław, czy inne duże miasta, mają wiele punktów, w których można takowy przejść, zyskując przy tym nie tylko wiedzę, ale też odpowiednie uprawnienia.

Zauważ, że dodatkową korzyścią z takiego rozwiązania jest to, że później możliwe jest samodzielne przeprowadzanie treningów innym osobom. Z drugiej strony w dłuższej persp0ektywie czasu sporo zaoszczędzisz na kosztach własnego treningu – i to bez konieczności ustalania terminów z innymi osobami.

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
Edi (Ocena: 5) 01.02.2018 19:36
O niee, trener personalny nie jest dla mnie, tak samo jak siłownia - same nudy! Musi się coś dziać. Mój chłopak namówił mnie na kurs tańca towarzyskiego, zawsze się wstydzi tańczyć na weselach czy jakiś imprezach... Długo szukaliśmy szkoły tańca, znajomi polecili Centrum Tańca Szczepan w Gdyni. Od miesiąca chodzimy tam we dwie pary i muszę przyznać, że jest super! Dużo śmiechu, wszystko z dystansem, instruktor jest przesympatyczny i co najważneiejsze anielsko cierpliwy do mojego Piotrka :) Może odczaruje jego dwie lewe nogi do tańca hahaha
odpowiedz
Tamara (Ocena: 5) 09.01.2018 07:26
Ja takich trenerów personalnych mam w Centrum Tańca Szczepan. Uwielbiam chodzić na ich zajęcia, a szczuplejsza jestem o 10 kg :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie