Sport na jesień – jaki wybrać (żeby wreszcie chciało się chcieć)

O tej porze najchętniej siedziałybyśmy pod ciepłym kocem, czytając książkę lub oglądając ulubiony serial. Jednak nawet jesienią czy zimą nie można zapomnieć o aktywności fizycznej.
Sport na jesień –  jaki wybrać (żeby wreszcie chciało się chcieć)
Fot. Unsplash
08.11.2017

Nordic walking

Jesień i zima też mogą być piękne, zwłaszcza w lesie czy parku. Świetnym sposobem na obcowanie z przyrodą, jednocześnie zapewniającym solidną dawkę ruchu, są rytmiczne marsze ze specjalnymi kijkami. Nordic walking wymyślili już w latach 20. XX wieku fińscy narciarze biegowi, poszukujący możliwości całorocznego treningu. Dziś ten sport staje się coraz popularniejszą formą rekreacji dla każdego.

Gdy jest poprawnie uprawiany, angażuje ponad 90 proc. mięśni całego ciała, dobroczynnie wpływając na zdrowie i kondycję. To świetne rozwiązanie dla kobiet cierpiących z powodu schorzeń stawów i kręgosłupa czy problemów z układem krążenia. Nordic walking może uprawiać każdy, jest to także jedna z najbardziej przystępnych cenowo form rekreacji – wystarczy zakupić parę specjalnych kijków z szeroką rękawiczką umożliwiającą ich wypuszczanie, co pozwala na swobodny ruch i chroni dłonie przed zmęczeniem. Najważniejsze, by były idealnie dopasowane do wzrostu. Dla większego komfortu warto też zaopatrzyć się w wygodne buty z odkrytą kostką oraz sportowe spodnie, koszulkę i bluzę, choć i bez nich sobie poradzimy.

Zumba

Masz jesienną chandrę? Czujesz ciągłe zmęczenie i zniechęcenie? Zapisz się na zajęcia z zumby, coraz popularniejszej forma ruchu, która łączy w sobie aerobik i różne elementy taneczne, inspirowane rytmami latynoamerykańskimi, oparte na krokach marenge, salsy czy flamenco. To potężna dawka aktywności fizycznej i po prostu dobrej zabawy, pomagająca uwolnić emocje, rozładować napięcie, a także poprawić kondycję, sprawność i ogólną postawę ciała.

Zumba wpływa też na rozwój koncentracji, wytrzymałości oraz orientacji przestrzennej. Zmienne tempo następujących po sobie utworów muzycznych będących tłem ćwiczeń, wpływa na interwałowy charakter treningu,  dzięki któremu poprawiamy wydolność układu krążenia. Podczas godziny takich zajęć możemy spalić nawet 600 kalorii, co sprzyja kształtowaniu zgrabnej sylwetki, na której tak nam przecież zależy…

 

 

Sport na jesień

Fot. Unsplash

Squash

Gdy za oknem wieje silny wiatr, zacina deszcz lub sypie śnieg, warto poszukać sportu, który można uprawiać pod dachem. Jeśli naprawdę chcemy się zmęczyć i wyszaleć, wybierzmy się z przyjaciółką na squasha. Niedawno magazyn „Forbes” uznał tę dyscyplinę, polegający na przemiennym odbijaniu rakietą piłki od ścian w sposób utrudniający przeciwnikowi jej prawidłowy odbiór, za zdrowszą od pływania czy jazdy na rowerze.

Gra w squasha pozwala szybko spalić zbędne kalorie. To także bardzo efektywny trening kondycyjno-wytrzymałościowy, podnoszący wydolność organizmu, pomagający ukształtować sylwetkę i stanowiący świetny sposób na aktywne spędzanie czasu ze znajomymi. To dyscyplina ceniona przez pary, które chcą razem aktywnie spędzać czas – przewagę mężczyzny wynikającą z siły uderzenia kobieta może niwelować umiejętnościami technicznymi i taktycznymi.

Pływanie

Wypad na basen to świetny pomysł na zapewnie sobie odpowiedniej dawki aktywności fizycznej o tej porze roku. Pływanie ceniono już w starożytności, stawiano je wówczas na równi z umiejętnością czytania i pisania, o czym świadczą asyryjskie czy egipskie rysunki sprzed kilku tysięcy lat.

Zalety tego sportu można długo wyliczać. Pływanie skutecznie odciąża układ kostno-stawowy, wzmacniając jednocześnie mięśnie posturalno-szkieletowe, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowej sylwetki. Regularne wizyty na basenie świetnie wpływają na układ krążenia, poprawiają odporność i zapewniają wydzielanie się endorfin, nieprzypadkowo zwanych hormonami szczęścia. Po treningu znika stres i czarne myśli, a mocno dotleniony mózg zaczyna pracować na zwiększonych obrotach.

 

Sport na jesień

Fot. Unsplash

Bieganie na bieżni

Pogoda panująca o tej porze roku nie zachęca do joggingu na świeżym powietrzu. Jeśli mimo to chcielibyśmy pobiegać, świetnym rozwiązaniem jest specjalna bieżnia wyposażona w różne programy treningowe, dzięki którym możemy pokonać wiele kilometrów bez wychodzenia z domu. Niektóre z tego typu urządzeń są sterowane pracą serca. Komputer wbudowany w bieżnię kontroluje wcześniej ustaloną, górną granicę naszego tętna. Gdy zbliżymy się do wyznaczonej wartości, sprzęt automatycznie zmieni poziom nachylenia lub prędkość tak, aby zwolnić intensywność ćwiczeń. Kiedy tętno się obniży bieżnia wróci do pierwotnego ustawienia.

Nie wiesz, jak ubrać się na siłownię? Szczery wpis tej blogerki rozwiewa wszelkie wątpliwości!

Rower stacjonarny

Kolejny wynalazek pozwalający zażyć aktywności fizycznej w przytulnym mieszkaniu, bez konieczności sprawdzania prognozy pogody. Na stacjonarnym rowerze możemy ustawić rozmaite programy treningowe – jazda przez ustalony czas, pokonanie określonego dystansu lub spalenie konkretnej liczby kalorii. Dzięki temu pedałowanie na pewno nie będzie nudne. Po skończonym treningu możemy wykonać test sprawności, dzięki któremu dokładnie określimy, jak szybko robimy postępy. Różna skala obciążenia pozwala dostosować wysiłek do wymagań zarówno początkujących, jak i zaawansowanych rowerzystów.

RAF

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Weronika (Ocena: 5) 10.11.2017 15:08
Oprócz sportu zażywam też suplementy diety, które kupuję w aptece Melissa i wierzę, że jesienna chandra mnie nie dopadnie. :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie