Aerobiczna 6 Weidera na płaski brzuch – czy jest skuteczna?

Ten legendarny zestaw ćwiczeń uchodzi za najprostszy i najbardziej efektywny sposób na wyrzeźbienie brzucha. Czy tak jest naprawdę?
Aerobiczna 6 Weidera na płaski brzuch – czy jest skuteczna?
Fot. Thinkstock
27.07.2017

Aerobiczna 6 Weidera wciąż cieszy się dużą popularnością, choć powstała ponad pół wieku temu. Jej autorem był Joe Weider, urodzony w Kanadzie syn żydowskich emigrantów z Polski. Z powodu biedy już w wieku 12 lat musiał porzucić szkołę i podjąć pracę. Niedożywiony i wychudzony chłopak był prześladowany przez lokalnych łobuzów, co zmotywowało go do podjęcia ćwiczeń, które podpatrzył w gazecie. W szybkim tempie wypracował imponującą muskulaturę.

W 1940 r. Joe Weider zaczął wydawać magazyn „Your Physique” z poradami dla osób, które chcą wzmocnić swoją kondycję i masę mięśniową. Stał się jednym z pierwszych promotorów aktywnego stylu życia. W jego gazecie poruszano niemal nieznane wcześniej tematy, np. kwestie odżywek wspomagających ćwiczenia siłowe.

W latach 50. Weider przeprowadził się do Kalifornii i zaczął rozwijać swoje imperium wydawnicze. W czasach największego rozkwitu Weider Publishing, na rynek trafiało 4 miliony egzemplarzy kilkunastu czasopism, m.in. „Muscle and Fitness", „Shape”, „Flex” czy „Men's Fitness”. W 2003 r. Joe sprzedał koncern za ponad 350 mln dolarów.

Od 1946 r. razem z bratem Benem organizował zawody dla pięknie umięśnionych mężczyzn. Wielkim sukcesem Weidera okazał się wymyślony przez niego konkurs Mister Olimpia, najbardziej prestiżowe zawody kulturystyczne na świecie, uznawane za nieoficjalne mistrzostwa świata. To sukcesy w tej imprezie zapewniły przepustkę do sławy Arnoldowi Schwarzeneggerowi.

Joe Weider zmarł w 2013 r., ale pozostawił po sobie m.in. słynny program treningowy zwany Aerobiczną Szóstką Weidera, którego celem jest wzmocnienie mięśni brzucha i ukształtowanie ich rzeźby, bez konieczności używania wyspecjalizowanych przyrządów. Leżąc na plecach należy wykonywać sześć różnych odmian tzw. brzuszków, przez sześć tygodni. Z każdym kolejnym dniem intensywność ćwiczeń się zwiększa. Na początek jest to jedna seria zawierająca sześć powtórzeń każdego ćwiczenia, a w ostatnich dniach należy zaliczyć trzy serie po 24 powtórzenia.

Zobacz także: Ta dziewczyna została WYRZUCONA z siłowni za „nieodpowiedni” strój. Co w nim złego?!

kaloryfer na brzuchu

Fot. Thinkstock

Trening wciąż cieszy się dużą popularnością, także wśród gwiazd. Aerobiczną 6 Weidera stosuje m.in. Anna Mucha, która w ostatnich latach przeszła sporą metamorfozę. Kiedyś tabloidy żartowały z obfitych kształtów aktorki, dziś wygląda znakomicie, co  – jak sama podkreśla – jest zasługą regularnych ćwiczeń.

Program stworzony przez Joe Weidera nadal jest ceniony za skuteczność oraz prostotę. Może być wykonywany samodzielnie w domu, nawet przez kobiety niezbyt wysportowane, i w stosunkowo krótkim czasie, dzięki angażowaniu wszystkich grup mięśni zlokalizowanych w obrębie talii trening pozwala wyrzeźbić brzuch. Dużą zaletą tego treningu jest jego kompleksowość.

Zgodnie ze swoją nazwą Aerobiczna 6 Weidera jest – jak już wspomnieliśmy – zestawem sześciu ćwiczeń wykonywanych codziennie przez sześć tygodni, przynajmniej godzinę po posiłku, w pozycji leżącej na plecach, z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała, najlepiej na równym i twardym podłożu. Z każdym dniem rośnie liczba powtórzeń – pod koniec ćwiczymy już niemal pół godziny, pamiętając, że kluczowym elementem każdego ruchu jest jego zatrzymanie na 3 sekundy, przy równoczesnym napięciu mięśni brzucha, co dla wielu osób, zwłaszcza niewygimnastykowanych, okazuje się nie lada wyzwaniem. Dlatego ukończenie całego programu wymaga sporo samozaparcia, konsekwencji i wytrwałości.

kaloryfer na brzuchu

Fot. Thinkstock

Aerobiczna 6 Weidera nie jest oczywiście treningiem doskonałym. Wiele osób skarży się na jego monotonię. Specjaliści zwracają też uwagę, że niewłaściwe wykonywanie ćwiczeń, na przykład odrywanie pleców od podłoża, nie tylko psuje efektywność programu (nie pracują wówczas mięśnie brzucha, a przecież o to chodzi w całej tej „zabawie”), ale również grozi kontuzjami kręgosłupa, z którym problemy i tak ma większość dorosłych Polaków, co jest konsekwencją m.in. siedzącego trybu życia, spędzania wielu godzin za biurkiem, w samochodzie czy na kanapie przed telewizorem.

Skoncentrowanie treningu tylko na mięśniach brzucha może skutkować uszkodzeniami krążków międzykręgowych i pogłębić dysproporcje między siłą mięśni brzucha a mięśni głębokich grzbietu. Powoduje też niekiedy ból dolnej części pleców i kręgosłupa szyjnego. Dlatego Aerobiczna 6 Weidera powinna być połączona z ćwiczeniami innych partii ciała. Nie powinny jej wykonywać osoby, które borykają się z problemami odcinka szyjnego oraz lędźwiowego kręgosłupa. Tego typu treningu nie zaleca się także kobietom spodziewającym się dziecka.

Jeśli jednak chcemy zmierzyć się z tym wyzwaniem, możemy ułatwić trening dzięki aplikacji na telefon, która pozwala łatwiej „ogarnąć” program, ponieważ posiada m.in.: harmonogram treningów z podziałem na dni; obrazkową instrukcję wykonywania poszczególnych ćwiczeń; licznik powtórzeń, ćwiczeń i serii; minutnik odliczający długość przerwy między seriami oraz możliwość zapisywania postępów i późniejszego porównywania ich ze sobą na wykresie (np. zmiany wagi i obwodu talii).

Warto wiedzieć, że – wbrew powszechnej opinii – Aerobiczna 6 Weidera raczej nie spowoduje spalania tkanki tłuszczowej na brzuchu. Oponki musimy pozbyć się w inny sposób, wykonując np. trening aerobowy. Nie bez znaczenia jest również nasza dieta.

RAF
 

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
lovesport (Ocena: 5) 06.09.2017 23:09
Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl który w ciągu tygodnia odmieni Twoje życie! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Pokaż na co Cię stać i wejdź na www.igortreneronline.pl !
odpowiedz

Polecane dla Ciebie