Czy legginsy trzeba prać już po jednym treningu?

Niektóre kobiety zakładają na treningi nieświeże legginsy. To dobry pomysł?
Czy legginsy trzeba prać już po jednym treningu?
Fot. Thinkstock
15.07.2016

Czy Tobie również zdarzyło się przeżywać z rana podobną sytuację? Jeszcze kilka minut zwlekania z wyjściem, a spóźnisz się do pracy, dlatego szybko biegniesz do szafy, wyciągasz legginsy i wpychasz je do torby. Nagle przypomniałaś sobie o treningu, na który jedziesz prosto z pracy. To, czy legginsy są czyste, jest sprawą drugorzędną. Nabiera większego znaczenia dopiero w drodze na siłownię, a już na miejscu, po przebraniu się, zaczynasz sobie myśleć: Czy moje legginsy brzydko pachną? Kiedy prałam je ostatnio? Niestety nie możesz sobie przypomnieć. Czy nie lepszym rozwiązaniem w takim przypadku byłoby pranie każdej pary już po jednym użyciu?

Dlaczego prać od razu?

Niewyprane legginsy stanowią skupisko bakterii i drożdży, zwłaszcza jeśli nosisz bardzo obcisły model. Podczas ruchu wszelkiego rodzaju zarazki i bakterie ścierają się z Twojego ciała i przylegają do ubrań. Do następnego dnia zdążą się pomnożyc, niezależnie od tego, czy zdążą wyschnąć z potu, czy nie. Nakładając na siebie takie legginsy, narażasz się na kontakt z bakteriami i zarazkami, co grozi podrażnieniami oraz infekcjami skóry.

Zobacz także: 7 sposobów na ciało marzeń

pranie legginsów po treningu

Fot. Thinkstock

Kiedy nie trzeba prać legginsów po jednorazowym użyciu?

Wszystko zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Dlatego zanim kupisz kolejną parę, sprawdź etykietę. Jeżeli ubranie zostało uszyte z bawełny albo wodoodpornego nylonu, możesz poczekać z praniem i założyć je nawet kilka razy. Trzeba jednak zaznaczyć, że brzydki zapach wywołany mnożeniem się bakterii, pogłębia się bardziej na niektórych tkaninach. Do podobnego wniosku doszli badacze z belgijskiego Uniwersytetu Gent. Grupa osób analizowała wzrost bakterii na siedmiu różnych tkaninach, w tym bawełny. W przypadku tej ostatniej rozmnażały się bardzo wolno. Duże skupisko zarazków i bakterii powstało natomiast w syntetycznych włóknach poliestrowych. Jeżeli nie lubisz często prać i chcesz na tym zaoszczędzić, kupuj jedynie bawełniane i nylonowe legginsy.

pranie legginsów po treningu

Fot. Thinkstock

Czy wysiłek ma znaczenie?

Tak, wysiłek ma bardzo duże znaczenie. Jeżeli pot dosłownie z Ciebie spływa, najlepiej wyrzuć legginsy od razu do kosza. Nie musisz tego robić, gdy uczęszczasz np. na lekcje pilates. W takim przypadku możesz założyć legginsy kilka razy bez prania. Przy odrobinę większym wysiłku, lepiej je uprać. Twoje towarzyszki z zajęć będą Ci wdzięczne.

Zobacz także: Jak zacząć biegać?

pranie legginsów po treningu

Fot. Thinkstock

Czy wietrzenie to dobry pomysł?

Niektóre kobiety uważają, że wietrzenie załatwi problem i rozkładają przepocone ubranie na suszarce w łazience czy na balkonie. Ubranie co prawda wyschnie, ale brzydki zapach nie ulotni się. Przepocone legginsy koniecznie wrzuć do pralki. O wietrzeniu możesz pomyśleć tylko wtedy, kiedy wysiłek nie był zbyt duży. Wietrzenie sprawdza się w przypadku mieszkania, ale nie ubrań.

pranie legginsów po treningu

Fot. Thinkstock

Czy kosmetyki pomogą?

Kosmetyki nie pomogą, chociaż są kobiety, które myślą inaczej. Zamiast uprać przepocone rzeczy, używają podwójnej warstwy antyperspirantu, a niektóre spryskują się jeszcze perfumami. Niestety ładny zapach nie przebije brzydkiego. Na brudne i mokre legginsy jest tylko jedno rozwiązanie: duża ilość wody i proszku.

pranie legginsów po treningu

Fot. Thinkstock

Dlaczego niektóre kobiety `kiszą` ubrania?

Jeżeli przez życie bardziej biegniesz niż przechodzisz, prawdopodobnie jesteś jedną z osób, które `kiszą` ubrania. Po zakończeniu treningu lub zajęć wrzucasz przepocone ubranie do torby i zapominasz o nim aż do następnego razu. Są też dziewczyny, którym po prostu nie chce się otworzyć drzwiczek pralki i wsypać do niej proszku. Inne osoby z siłowni raczej za nimi nie przepadają. A może stawiasz na oszczędność i wietrzysz? Żadnego z tych przypadków nie da się wystarczająco usprawiedliwić. Higiena i czystość to podstawa.

Zobacz także: Jak przekonać się do treningów (jeśli do tej pory nic wystarczająco cię nie zmotywowało)?

 

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 16.07.2016 11:48
Po treningu ,trzeba wszystko uprać ,przecież to wszystko smierdzi potem .Jak ktoś ma chec to ,może wyrzucić do śmietnika .
odpowiedz
m (Ocena: 5) 15.07.2016 08:50
Co za mądrala pisała ten artykuł?!?!?!?! "Jeżeli pot dosłownie z Ciebie spływa, najlepiej wyrzuć legginsy od razu do kosza" - rozumiem iż po każdorazowym treningu mam wyrzucać ubrania zamiast je uprać...
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo