Trening w wodzie - najszybszy sposób na schudnięcie i piękną figurę!

Jeśli chcesz schudnąć, wysmuklić sylwetkę i wzmocnić się, zamień siłownię na basen.
Trening w wodzie - najszybszy sposób na schudnięcie i piękną figurę!
09.05.2015

Wiosna to czas, gdy zrzucamy ciepłe ubrania i odsłaniamy więcej ciała. Niestety, po zimie nasza sylwetka często pozostawia wiele do życzenia. Rezygnacja z ćwiczeń i stosowanie wysokokalorycznej diety skutkują dodatkowymi kilogramami, utratą jędrności skóry i brakiem mięśni. Najwyższy czas wziąć się za siebie! Zwłaszcza że do lata coraz bliżej, a trudno na plaży siedzieć w swetrze do kolan… Jeśli chciałabyś szybko zobaczyć efekty, zamiast kupować karnet na siłownię albo na zumbę, rozważ trening w wodzie. Dlaczego? Atutów takiej formy aktywności jest bardzo dużo.

Zdrowie i zgrabna figura

Ćwiczenia w wodzie są dużo łatwiejsze niż inna forma treningu. Odciążają kręgosłup i wzmacniają go, dlatego jeśli masz z nim problemy i ćwiczenia siłowe nie są w twoim przypadku wskazane, rozważ aqua aerobik. Trening w wodzie wzmacnia stawy, korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego, oddechowego i mięśniowego. Dzięki niemu wzmocnisz całe ciało, zapewnisz sobie zdrowie i poprawisz kondycję fizyczną. Aqua aerobik usprawnia metabolizm i krążenie, dotlenia komórki i zapewnia spokojny sen w nocy.

Trening w wodzie to jednak przede wszystkim świetny sposób na pozbycie się niechcianych kilogramów, wymodelowanie sylwetki i ujędrnienie skóry. Oto opinia Marioli, jednej z internautek: „Wszystko zależy od instruktora. Brałam udział w takich zajęciach z aqua aerobiku, że jeszcze nigdy nie czułam się tak zmęczona. Tempo i rodzaj zajęć sprawiały, że najszybciej schodziło ciałko z dolnych partii (rewelacja)”. Aqua aerobik jest więc znakomitym sposobem, by pozbyć się tkanki tłuszczowej z tych części ciała, które wymodelować najtrudniej – oczywiście pod warunkiem, że przykładasz się do ćwiczeń i nie stosujesz wobec siebie taryfy ulgowej.

Trening, który daje w kość

Helena, która pisze na forum GoldenLine, ćwiczenia w wodzie uważa za bardzo przyjemne. „Przede wszystkim nie odczujesz zmęczenia jak na zwykłym aerobiku. Nie obciąża stawów” – tłumaczy. Dodając, że jeśli ktoś nie lubi się pocić na sali, trening w wodzie rozwiąże ten problem. O nieodczuwaniu zmęczenia pisze też inna internautka: „Fajne ćwiczenia. Na początku masz wrażenie, że lajtowe (bo w wodzie, chłodniej, odczucie mniejszego wysiłku itp.), a po godzinie jesteś tak zmachana, że aż miło”.

trening w wodzie

Można też zdecydować się na… rowerek w wodzie (aquacycling, hydrospinning, hydrocycling, aqua spinning). Zajęcia odbywają się przy rytmicznej muzyce. Pracuje całe ciało, a efekty regularnych treningów pojawiają się bardzo szybko. Jeden intensywny trening aquacyclingu pozwala spalić kilkaset kalorii. Aquacycling jest też znakomitym pomysłem na poprawę kondycji i wzmocnienie wytrzymałości.

Jedna z internautek zachwala trening w wodzie: „Chodziłam przez dwa miesiąca po 2-3 razy w tygodniu. Rewelacyjna sprawa, kręgosłup odciążony, brzuch plaski, ogólnie to mnie wysmukliło”.

trening w wodzie

Nie dla każdego

Niektórzy jednak twierdzą, że podczas aqua aerobiku… nudzą się. „Gdy idziesz na siłownię i się pożądanie zmęczysz, to czujesz, że żyjesz. A te ćwiczenia nie są forsowne. Wolę bardziej energetyczny i intensywny trening” – czytam na forum dyskusyjnym.

I jeszcze słowo o motywacji. Tak, domyślam się, że wizja pokazania się w kostiumie kąpielowym, gdy jesteś niezadowolona ze swojego wyglądu, wydaje się koszmarem na jawie. Gdy jednak na ćwiczysz, twoje ciało się nie zmienia, a skoro się nie zmienia, wstydzisz się go, wpadasz więc w błędne koło, prawda? Przełam się, kup dobrze dopasowany kostium kąpielowy i ruszaj na basen. To nieprawda, że wszyscy będą patrzeć tylko na ciebie i śmiać się z twojego cellulitu. Bądźmy poważne – naprawdę tak uważasz? Na basen chodzą osoby w różnym wieku i o różnych sylwetkach, nie tylko Anja Rubik. Poza tym im szybciej rozpoczniesz treningi, tym prędzej zobaczysz oczekiwane rezultaty.

Ewa Podsiadły-Natorska

trening w wodzie

Ćwiczenia w wodzie faktycznie mogą wydawać się proste, pamiętaj jednak, że woda stawia znacznie większy opór niż powietrze, dlatego trening w wodzie jest dużo efektywniejszy. Aqua aerobik uelastyczni twoje ciało, wspomoże koordynację ruchów, rozwinie stabilność, pomoże zlikwidować stres, korzystnie wpłynie na psychikę, zwiększy wytrzymałość, poprawi samopoczucie.

Trening w wodzie wykonywany pod okiem specjalisty można potraktować jak rehabilitację, np. po przebytej operacji czy w przypadku problemów z kręgosłupem czy układem kostnym. A ryzyko kontuzji jest tutaj zminimalizowane.

Co ważne, aqua aerobik zalecany jest osobom, które nie mogą uczestniczyć w zajęciach tradycyjnego aerobiku. Śmiało mogą zdecydować się na niego kobiety w ciąży oraz po porodzie, które chcą szybko odzyskać figurę, osoby w podeszłym wieku, otyłe, dzieci, a nawet ci, którzy nie potrafią pływać! Jeśli twoja kondycja jest kiepska, nie martw się – trening w wodzie jest właśnie dla ciebie; ta forma ruchu nie wymaga żadnych konkretnych umiejętności.

trening w wodzie

Pilates albo rowerek

W czasie zajęć można korzystać z różnych podnoszących efektywność treningu przyrządów, np. pasów z obciążeniem, piankowych rurek czy ciężarków przeznaczonych do ćwiczeń w wodzie.

Odmianą aqua aerobiku jest poolates od angielskich słów pilates i pool (swimming pool – basen). Pilates to system ćwiczeń, których celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. Przyczynia się do wzmocnienia mięśni (bez ich nadmiernego rozbudowania), odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy, uelastycznienia ciała, obniżenia poziomu stresu oraz ogólnej poprawy stanu zdrowia.

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Kaisa (Ocena: 5) 09.05.2015 11:21
super sprawa, szkoda tylko że te zajęcia są tak cholernie drogie....
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo