Bikram Yoga - Twój sposób na zdrowie i figurę

„Daj mi 30 dni, a zmienię twoje ciało. Daj mi 60 dni, a zmienię twoje życie” – oto zasada Bikram Yogi. Dasz się namówić?
Bikram Yoga - Twój sposób na zdrowie i figurę
04.11.2014

Bikram Yoga (Joga) to odmiana jogi, której ojcem jest mistrz jogi Bikram Choudhury (ur. 1946). Bikram stworzył ją na podstawie tradycyjnych technik jogi (Hatha-joga). Spopularyzował ją w Stanach Zjednoczonych na początku lat 70. ubiegłego stulecia. W roku 1974 razem ze swoją żoną otworzył The Yoga College of India w Beverly Hills. Choudhury stał się tym sposobem znanym i cenionym nauczycielem gwiazd Hollywood, m.in. Madonny, Lady Gagi i George’a Clooneya. Jogę z Choudhurym uprawiali nawet niektórzy amerykańscy prezydenci – m.in. Richard Nixon i Bill Clinton.

Bikram Yoga to opracowana przez Choudhury’ego sekwencja 26 pozycji, które praktykuje się w wysokiej temperaturze – w pomieszczeniu powinno być ok. 40 stopni i wilgotność na poziomie 40-50 proc. Ćwiczenia trwają ok. półtorej godziny – są bardzo wymagające. Wysoka temperatura sprzyja intensywnej pracy mięśni, dlatego ćwiczenia stają się bardziej efektywne, a rozciąganie ciała – bezpieczniejsze.

Takie warunki sprzyjają spalaniu tkanki tłuszczowej, to zatem znakomita forma ruchu dla kobiet, które chciałyby wyrzeźbić swoje ciao. Choć liczba spalonych kalorii podczas jednej sesji zależy od naszego wieku i masy ciała, to szacuje się, że 90-minutowe zajęcia pozwalają zgubić 500-1200 kcal. Bikram Yoga bardzo korzystnie wpływa na skórę, napinając ją i pomagając pozbyć się cellulitu.

Moc zalet

Autor Bikram Yogi, który sam uległ niegdyś poważnemu wypadkowi, opracował swoją odmianę jogi, by pomagać ludziom w najczęściej występujących obecnie problemach zdrowotnych. Bikram Yoga jest wskazana na bóle kręgosłupa, kolan, w nadwadze, zaburzeniach przemiany materii czy depresji. Lista atutów płynących z Bikram Yogi jest więc bardzo długa. To m.in. wyrzeźbienie sylwetki, wzmocnienie kości i mięśni, detoksykacja organizmu, większa witalność oraz gibkość, lepszy metabolizm, wzmocniona odporność, lepsze poczucie równowagi, elastyczność, siła, lepsze krążenie krwi i funkcjonowanie całego organizmu.

Bikram Yoga

Choudhury zauważa, że większość z nas używa tylko 50 proc. swojej pojemności płuc, dlatego jego zdaniem należy nad nimi pracować, aby były wydolniejsze – a Bikram Yoga bardzo w tym pomaga.

W czasie wykonywania określonej pozycji rozciągana jest wybrana część ciała, co czasowo zatrzymuje obieg krwi w tym miejscu. W reakcji na ten niedobór serce pompuje większą ilość krwi. W momencie, gdy asana jest zakończona i ćwiczący wychodzi z pozycji, nadmiar krwi transportowany jest do wybranej części ciała. Wiele pozycji oddziałuje zatem na układ limfatyczny i wspomaga drenaż, poprawiając usuwanie z organizmu infekcji, bakterii i toksyn.

Bikram Yoga

Przygotowanie do zajęć

Bikram Yoga to uczta dla ciała i duszy. Asany obniżają poziom tzw. hormonów stresu zgromadzonych w organizmie, poprawiają koncentrację. Po takich zajęciach poczujesz się odprężona, pozytywnie naładowana i przede wszystkim dumna z siebie!

W Polsce ta odmiana jogi dopiero raczkuje. Trudno uprawiać ją w domu, dlatego znajdź klub, który prowadzi takie zajęcia. Ponieważ w trakcie ćwiczeń będziesz się intensywnie pocić, wskazane jest dopasowane ubranie ze specjalnych sportowych tkanin. Strój nie może krępować ruchów. Powinien wchłaniać pot. Bikram Yogę można uprawiać nawet w kostiumie kąpielowym.

Wskazówki: na dwie godziny przed zajęciami nie należy niczego jeść. Jest bardzo ważne, aby twój organizm był dobrze nawodniony, dlatego trzeba wyrobić w sobie nawyk regularnego przyjmowania płynów przez cały dzień (w zasadzie pamiętać o tym powinni wszyscy, ale osoby uprawiające Bikram Yogę muszą szczególnie wziąć to sobie do serca). Butelka wody jest niezbędna również w trakcie zajęć – miej ją w pobliżu. Ćwiczenia uprawia się na bosaka.

Bikram Yoga

„Na pewno będzie gorąco i na pewno się spocisz! Na zajęciach Bikram Jogi możesz spodziewać się, że spotkasz ludzi w każdym wieku. Zarówno bardzo młodych, jak i starszych (najstarsza uczestniczka ma 60 lat, nie ćwiczyła wcześniej jogi i świetnie sobie radzi!). Spotkasz zarówno Polaków, jak i cudzoziemców, którzy ćwiczyli Bikram Jogę w Los Angeles, Londynie, Wiedniu. Nie od razu z łatwością zrobisz całą serię. Słuchaj swego ciała, zrób tyle, ile dasz radę, a jeśli poczujesz się zmęczony – usiądź lub połóż się na macie i odpocznij” – podpowiada Marta Hodgson, założycielka pierwszej w Polsce szkoły Bikram Yogi (cytat za „Magazynem Joga”).

Energia i humor

Marta Hodgson przekonuje, że już po dwóch lub trzech lekcjach można spodziewać się bardzo pozytywnych zmian: poprawy elastyczności i poczucia równowagi, a także przypływu energii i dobrego humoru.

Bikram Yoga

Czy Bikram Yoga jest dla początkujących? Nie da się ukryć, że sesje są dynamiczne i wymagające, dlatego potrzeba pewnej sprawności i wytrzymałości. Ze względu na wysoką temperaturę po pierwszych zajęciach możliwe jest uczucie zmęczenia, bezsenność sztywność, bóle mięśni i kręgosłupa, zawroty głowy, mdłości, podrażnienia skóry, silny głód lub utrata apetytu. Wszystkie te objawy powinny minąć po kilku zajęciach. Jeśli jesteś początkująca, a chciałabyś zacząć uprawiać Bikram Yogę, zgłoś się do szkoły tej odmiany jogi i porozmawiaj z nauczycielami.

Bikram Choudhury przekonuje, że nigdy nie jest za późno na uprawianie opracowanej przez niego metody.

EPN

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2014 13:34
Coś papilocik nie daje wstawiać negatywnych komentarzy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo