Joga w domu - od czego zacząć?

Nazywana jest sekretem piękna kobiety. Dlaczego warto uprawiać jogę i jak się do tego zabrać?
Joga w domu - od czego zacząć?
30.08.2014

Joga powstała około dwa tysiące lat temu w Indiach. To nauka o życiu. „Jej twórcami byli hinduscy mędrcy mieszkający w lasach w dolinie rzeki Indus. Obserwacja natury stała się dla nich inspiracją do opracowania pozycji, które pozwalają człowiekowi osiągnąć równowagę między ciałem, duszą i rozumem” – czytamy w książce Anny Sołtysiak o jodze (Wydawnictwo SBM 2002).

Jogę uprawia się po to, by osiągnąć wewnętrzną harmonię na wszystkich poziomach. Da nam to zdrowie, siłę, energię, urodę. Anna Sołtysiak pisze, że każdy element jogi jest ze sobą powiązany. „Regularne uprawianie jogi pomaga zapobiegać i leczyć dolegliwości różnego typu. Prowadzi również do naturalnej równowagi i harmonii ciała, ducha i umysłu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się przy pełnej koncentracji i skupieniu uwagi”.

Jogę warto ćwiczyć regularnie. Możesz zapisać się na kurs albo spróbować robić to w domu. Jeśli wybierasz tę drugą możliwość, jak się za to zabrać, podpowiemy ci razem z Kareen Zebroff, autorką poradnika „Joga dla każdego” (wyd. Aba 2000).

Czas

Zdaniem autorki najkorzystniejsza pora na uprawianie jogi to czas zaraz po przebudzeniu lub tuż przed położeniem się do łóżka. „Są to pory dnia, kiedy ćwiczenia można najlepiej zintegrować w wypełniony obowiązkami dzień. Rano ciało jest wprawdzie jeszcze nieco sztywne po długim bezruchu, jednak ćwiczenia dają nam energię wystarczającą na cały dzień” – tłumaczy Kareen Zebroff. Ale ćwiczyć możesz też wieczorem – trening jest wtedy łatwiejszy. Wieczorna joga odpręża, zapewniając ci potem spokojny, głęboki sen.

Miejsce

Najlepiej uprawiać jogę w miejscu dobrze przewietrzonym, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał. Im bardziej skoncentrujesz się na wykonywanym ćwiczeniu, tym lepiej ci ono wyjdzie. Ważne, aby podłoże nie było ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie. Zdaniem Kareen Zebroff dywan lub koc w zupełności wystarczą, choć możesz się też zaopatrzyć w matę do ćwiczeń.

joga

Odżywianie

Zebroff pisze: „Spożywanie cięższych posiłków (niezalecanych joginom) wyklucza ćwiczenia na co najmniej dwie godziny. Po lekkich przekąskach nie powinno się ćwiczyć przez godzinę. Picie (z umiarem) nie stanowi żadnego ograniczenia”.

Higiena

Jogę można uprawiać podczas okresu, pod warunkiem, że się nie przesadzi z intensywnością ćwiczeń. Autorka „Jogi dla każdego” uważa, że należy jednak zrezygnować z pozycji „do góry nogami” (stanie na głowie czy świeca). Zebroff pisze także o ciąży: w trakcie trzech pierwszych miesięcy można ćwiczyć bez żadnych ograniczeń, jednak warto porozmawiać na ten temat z lekarzem. Dobrze też wiedzieć, że istnieją ćwiczenia, które mogą ułatwić poród: wzmacniają one i uelastyczniają mięśnie pleców, wzmacniają mięśnie dna miednicy i uczą prawidłowego oddychania. Pamiętajmy, że przed ćwiczeniami należy się wypróżnić.

joga

Od czego zacząć?

W rozpoczęciu przygody z jogą pomogą ci poradniki, filmy instruktażowe, artykuły. Możesz kupić sobie płytę z treningiem jogi albo włączyć wideo w internecie. To konieczne, by nauczyć się asanów (pozycji). Kareen Zebroff zwraca uwagę, że w wielu wypadkach wystarczy drobne odchylenie, minimalne zaniedbanie – i ćwiczenie nie zadziała. Joga wymaga dyscypliny, regularności, cierpliwości, samozaparcia.

Jak oddychać?

Wiedza z poradników czy filmów jest ci też potrzebna, by nauczyć się prawidłowego oddychania – bez tego ani rusz! Kareen Zebroff pisze, że niektórzy uważają, że muszą wstrzymywać oddech podczas utrzymywania konkretnej pozycji. To błąd. Trzy główne zasady dotyczące oddechu są następujące:

- podczas każdego uniesienia ramion następuje wdech;

- wykonaniu każdego ćwiczenia towarzyszy wydech;

- przy każdym wysiłku następuje silny wydech.

Oznacza to, że najpierw wykonujemy wdech, po to, by każdej bardziej wysilonej czynności mógł towarzyszyć wydech.

joga

Jak uprawiać jogę w domu?

Nie śpieszyć się – Zebroff zwraca uwagę, że odpowiednie pozycje przyjmujemy bardzo powoli; na dojście do pozycji ostatecznej dajemy sobie 10-15 sekund. Tak jest dla naszego ciała najlepiej; ćwiczenie działa wtedy skuteczniej, więc nie musimy go tak często powtarzać.

Ćwiczenie kończymy równie wolno, jak je zaczęliśmy – jeśli gwałtownie „odpuścimy” pozycję, ćwiczenie straci co najmniej jedną trzecią swojej efektywności. Szybkie zakończenie ćwiczenia grozi także kontuzją na skutek zbyt gwałtownego rozkurczu mięśni – ćwiczymy zatem powoli, koncentrując się na każdym ruchu.

W pozycji ostatecznej trzeba wytrzymać tak długo, aż stanie się niewygodna. Obciążanie mięśni musi być zwiększane, by utrzymać ich formę. Jeśli jesteś początkująca, wytrzymaj w każdej pozycji przez ok. 5 sekund i co tydzień przedłużaj ten czas o kolejnych 5 sekund. Utrzymywanie finalnej pozycji ma ten sam efekt, co kolejne powtórki tego samego ćwiczenia. Trzykrotne wykonanie ćwiczenia z dłuższym czasem utrzymywania pozycji ma ten sam efekt co identyczne ćwiczenie wykonywane 20 razy pod rząd.

joga

Kareen Zebroff podkreśla, że całkowita koncentracja na wykonywanym ćwiczeniu jest konieczna, bo umożliwia jego prawidłowe wykonanie. Koncentracja wskazana jest szczególnie w wypadku ćwiczeń absorbujących zmysł równowagi.

Ważny jest też odpoczynek miedzy ćwiczeniami. „Siła przyciągania jogi tkwi w jej łagodności. Poczucie zmęczenia czy kac mięśniowy są przy tym zupełnie zbędne. Dlatego należy od czasu do czasu zrobić sobie przerwę, dać organizmowi czas na ponowne skurczenie rozciągniętych mięśni. Ciało jest świątynią duszy, musimy zatem dać mu chwilę, by przyzwyczaiło się do nowej roli” – zaznacza autorka „Jogi dla każdego”.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
beata (Ocena: 5) 20.09.2014 13:24
moim zdaniem joga powinna być dopełnieniem ćwiczeń siłowych. Dla mnie jest to właśnie taka forma. 2-3 razy w tygodniu ćwicze, dla rozluźnienia mięśni i własnego spokoju. Wypełniam joga dniu których nie ćwiczę intensywnie. Jednak nie mogłabym ćwiczyć na sali pośród ludzi, mam swoje tempo i wiem jak cchę ćwiczyć. Kupiłam własny sprzęt na JogaStyl i podręczniki, a także ten wymieniony w artykule i sama się szkolę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2014 11:20
Pilates lepszy :)
odpowiedz
Domi (Ocena: 5) 30.08.2014 10:48
Joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne, ale również i psychiczne:) Polecam każdemu!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie