Polacy ćwiczą coraz chętniej! Myślicie, że to zasługa Chodakowskiej?

Wzięliśmy się za siebie czy wciąż gardzimy aktywnym stylem życia?
Polacy ćwiczą coraz chętniej! Myślicie, że to zasługa Chodakowskiej?
10.02.2014

Fakt, że Polacy nie są w czołówce najbardziej wysportowanych krajów świata, dla nikogo nie powinien być zaskoczeniem. Siedzący tryb życia i zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego to powszechne problemy, którymi robimy sobie dużą krzywdę. Prawda jest również taka, że popularność Ewy Chodakowskiej czy Anny Lewandowskiej, które za punkt honoru postawiły sobie poderwanie Polaków z kanapy, to tendencja, która cieszy. Jak to zatem z nami jest? Ćwiczymy, bo lubimy czy raczej z musu? Jak często? W jaki sposób? Sprawdziło to Centrum Badania Opinii Społecznej.

Młodzi robią to częściej

Zaczniemy od dobrej wiadomości: z aktywnością fizyczną Polaków nie jest tak źle. Z deklaracji respondentów wynika, że 66 proc. z nich uprawiało sport albo ćwiczenia w ciągu ostatniego roku, w tym 40 proc. ruszało się regularnie. Co czwarty przebadany robił to sporadycznie.

Jedna tendencja jest wyraźna i dość oczywista – aktywność fizyczna Polaków zależy głównie od wieku, a także od poziomu wykształcenia i sytuacji materialnej. „Im młodszy wiek, wyższy poziom wykształcenia, lepsza ocena sytuacji materialnej, tym wyższy odsetek badanych uprawiających sport” – wyjaśnia Małgorzata Omyła-Rudzka, autorka opracowania dla CBOS.

Najbardziej aktywni są młodzi Polacy w wieku 18-24 lata. Najrzadziej ćwiczą ci po 65. roku życia. Wśród osób z wyższym wykształceniem na aktywność fizyczną stawia 88 proc. respondentów, a z wykształceniem podstawowym – niewiele ponad 40 proc. Ci, którzy ruszają się najwięcej, oceniają swoje warunki materialne jako dobre. Częściej trenują także mieszkańcy miast niż wsi i trochę częściej mężczyźni niż kobiety (69 proc. wobec 63 proc.).

Rower, basen, bieg

Jaką formę aktywności preferujemy? Z badań CBOS wynika, że najchętniej jeździmy na rowerze – w ciągu ostatniego roku robił to co drugi badany. Kolejne miejsce zajęło pływanie (tę formę aktywności zdecydowanie wolą mężczyźni). Blisko co piąty Polak uprawiał bieganie. Około 16 proc. respondentów w ciągu ostatniego roku chodziło po górach albo wędrowało szlakami turystycznymi.

rower

„Analizując motywacje związane z uprawianiem różnych sportów warto zaznaczyć, iż aktywnością najczęściej (16 proc.) podejmowaną z konieczności jest jazda na rowerze. Można przypuszczać, że dla tej grupy rower służy jako środek komunikacji. Z kolei bieganie, częściej niż inne aktywności fizyczne, uprawiane jest dla zdrowia (69 proc.) oraz lepszego samopoczucia, odreagowania stresu (43 proc.)” – podkreśla Małgorzata Omyła-Rudzka z CBOS.

Kto umie grać w brydża?

A jak wypadają nasze sportowe umiejętności? Wśród badanych Polaków na rowerze umie jeździć 97 proc. Pływać potrafi 64 proc. respondentów, a mniej więcej co drugi jeździć na łyżwach. Rzadsza jest natomiast umiejętność jazdy na nartach (30 proc.). Ponad dwie piąte badanych umie grać w szachy, ale w brydża już tylko co siódmy respondent.

rower

Małgorzata Omyła-Rudzka tłumaczy, że posiadanie umiejętności sportowych jest zróżnicowane społecznie. Pływać, jeździć na nartach oraz na łyżwach częściej potrafią osoby młode, lepiej wykształcone i co z tym związane bardziej zadowolone ze swojej sytuacji materialnej, ponadto częściej mieszkańcy największych miast, rzadziej mieszkańcy wsi. Kolejnym istotnym czynnikiem jest płeć – mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety deklarują posiadanie tych umiejętności.

Podsumowując, Polacy ruszają się coraz częściej i chętniej. Robią to dla zdrowia, przyjemności, lepszego samopoczucia i urody. Przybywa Polaków, dla których sport nie jest tylko obowiązkiem i koniecznością, ale również pasją, sposobem na życie i po prostu miłym doznaniem.

Ewa Podsiadły-Natorska

rower

Wśród najczęstszych form aktywności fizycznej znalazły się też: piłka nożna i siatkówka (po 14 proc.), gimnastyka, fitness i aerobik (13 proc.), sporty zimowe (11 proc.), ćwiczenia na siłowni i taniec (po 10 proc.), a także tenis, squash, badminton, sporty wodne, koszykówka, nordic walking, boks, jazda konna, joga itp.

Niektórzy wykonują także ćwiczenia rehabilitacyjne zalecone przez lekarza.

„Zapytaliśmy również ankietowanych o regularność, częstotliwość uprawiania poszczególnych sportów. W grupie najbardziej popularnych form rekreacji z największą regularnością ankietowani uprawiają gimnastykę, fitness, aerobik oraz jazdę na rowerze – te sporty uprawiane są nieco częściej regularnie niż sporadycznie” – zwraca uwagę Małgorzata Omyła-Rudzka. Znaczna grupa osób biegających, ćwiczących na siłowni czy grających w piłkę nożną także robi to regularnie.

rower

Dla zdrowia i przyjemności

Specjaliści z CBOS zapytali Polaków, dlaczego uprawiają sport. Wnioski? Aż 70 proc. Polaków rusza się dla zdrowia, a trochę rzadziej (61 proc.) dla przyjemności. Prawie co drugi badany stawia na aktywność fizyczną dla poprawy samopoczucia, odreagowania stresu i aby być w dobrej formie. Dla ok. 34 proc. respondentów sport to przede wszystkim sposób na wspólne spędzenie czasu ze znajomymi, przyjaciółmi czy rodziną. Co czwarty Polak podejmujący aktywność fizyczną przyznaje, że robi to głównie po to, by dobrze wyglądać i mieć ładną sylwetkę.

Oczywiście motywy zależą od płci – kobiety częściej ćwiczą dla urody, a mężczyźni przede wszystkim dla przyjemności. Badania CBOS dowiodły ponadto, że sport częściej jest sposobem na poprawę samopoczucia i odreagowanie stresu dla kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem niż dla przedstawicieli pozostałych grup społeczno-demograficznych.

Komentarze (74)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2014 14:58
Zaczęłam chodzić dwa razy w tygodniu na aerobik wodny i raz w tygodniu na siłownię. Po dwóch miesiącach mam 4 kg mniej, tłuszczyku nie widać. Do tego zdrowa dieta i ciągłe nawadnianie, szczególnie po wysiłku fizycznym. Piję duże ilości wody i płyny nawadniające takie jak orsalit, który stawia na nogi ponieważ zawiera glukozę i uzupełnia utracone wraz z potem elektrolity. Jak ćwiczyć to z głową.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2014 19:55
Ja zaczęłam ćwiczyć jesienią. W sumie trochę z przymusu (wycisk na wf-ie, testy Coopera itp.), ale teraz to pokochałam! Nie wyobrażam sobie życia bez ruchu. Biegam, ćwiczę aerobic, jeżdżę na rowerze, a w ziemie- na łyżwach. I to nie dlatego, że chcę schudnąć, po prostu to lubię. Co do Chodakowskiej - wolę korzystać z innych filmików, które dla mnie są fajniejsze - tyle w tym temacie ;)
odpowiedz
Marlena (Ocena: 5) 13.02.2014 14:24
Ja zaczęłam ćwiczyć w październiku zeszłego roku i pokochałam to! Uwielbiam się ruszać. Nie powiem, zdarza mi się zjeść pizzę czy kawałek ciasta, ale wiem, że mogę sobie na to pozwolić, bo później wszystko intensywnie spalam. Do tego stopnia lubię ruch, że chciałabym sama zostać instruktorką fitness. Co prawda studia skończyłam polonistyczne, ale chcę iść w innym kierunku. Gdzie można zdobyć kwalifikacje i zostać taką instruktorką, wiecie może?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 10.02.2014 22:43
Piszcie co chcecie, ale Ewa jest super!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.02.2014 18:58
Jest moda to ćwiczą. Taki efekt domina, gdyby to uchodziło za obciachowe, to by nie ćwiczyły. Zaczął się w pewnym momencie na to bum i teraz każda piszę ,,od niedawna ćwiczę, ale nie z ewką' Tak dla podkreślenia indywidualizmu własnej osoby. Przepraszam, ale to mnie śmieszy. Dobrze, że kobity ćwiczą, ale niech przestaną się przez to czuć jakoś wyjątkowo. Gdzie nie wejdę na jakikolwiek portal czytam ,, wystarczy ćwiczyć codziennie 20 minut blablalbla'. Minie moda będą ćwiczyć tylko te, które rzeczywiście chcą coś w sobie zmienić.
zobacz odpowiedzi (8)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo