Drastyczne metody na palaczy

13 Października 2008

Zamieszczanie na paczkach papierosów zdjęć zdeformowanych i zainfekowanych w wyniku palenia narządów jest niesmaczne, ale skuteczne.

Drastyczne metody na palaczy

Kolejnym państwem, które nakazało umieszczać na paczkach papierosów makabryczne zdjęcia, jest Wielka Brytania. Od 1 października na każdej paczce musi znajdować się drastyczna fotografia. Do wyboru są: płuca przeżarte dymem tytoniowym, zepsute zęby, krtań zniszczona przez raka, a nawet nieboszczyk w trumnie.

Według sir Liama Donaldsona z brytyjskiego parlamentu, choćby jedna osoba, która rzuciła nałóg albo nie sięgnęła po papierosy przez zdjęcia, jest sukcesem.

Entuzjazmu parlamentarzystów w związku z nową kampanią nie podzielają członkowie lobby tytoniowego „Forest":

„Oczywiście, że jesteśmy za tym, aby uświadamiano ludziom, jakie konsekwencje i zagrożenia niesie ze sobą ta przyjemność. Jednak zdjęcia są zbyt drastyczne, a ich publikowanie to próba zmuszenia klientów, aby przestali kupować w pełni legalny produkt" („La Vanguardia", tłum. Onet.pl).

Jednak, jak pokazują badania, siła oddziaływania makabrycznych zdjęć jest bardzo duża. Jako pierwsza na taki krok w kampanii antynikotynowej zdecydowała się w 2001 roku Kanada. W następstwie okazało się, że 31 procent rzucających palenie, jako powód rezygnacji z nałogu podawało zdjęcia z paczek. Po Kanadzie, na takie drastyczne posunięcie w walce z uzależnieniami zdecydowały się kolejne państwa: Australia, Brazylia, Wenezuela, Singapur, Indie, Nowa Zelandia, Urugwaj i Tajlandia. Pierwszym krajem europejskim, który poszedł w ich ślady, jest Wielka Brytania.

Przeciwnicy palenia chcą, aby zdjęcia co jakiś czas zmieniać na bardziej drastyczne, tak by nie opatrzyły się palaczom. Chcieliby też, aby na paczkach nie były eksponowane marki papierosów, a fotografie z tyłu paczki przerzucić na przód.

Warto zwrócić uwagę, że palenie powoduje najwięcej przedwczesnych zgonów. W samej Wielkiej Brytanii z powodu nałogu umiera rocznie 87 tysięcy osób (rak płuc, choroby serca i układu oddechowego).

Może i kampania jest brutalna, ale niesamowicie skuteczna. Patrząc na wyniki innych działań prewencyjnych i uświadamiających, drastyczne zdjęcia powinny trafić na paczki papierosów w Polsce.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (226)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-26 19:24:15

Sama kiedys palilam i wiem dobrze ze obrazek nie nakloni nalogowego palacza do rzucenia papierosow ale moze chociaz nakloni go do ograniczenia ich...w moim przypadku z nalogiem pomogla mi ciaza i jestem szczesliwa ze tak sie stalo(bylam czesto na siebie zla ze taka mala rzecz ma na demna wladze ale to juz koniec) kazdemu palaczowi zycze aby i on kiedys mogl papierosowi powiedziec nie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-21 15:37:41

jejku to powinny zobaczyć dziewczyny z rynku

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-02-01 14:03:58

najgorsze sa te palace kobiety ktore sa w ciazy na wlasne zyczenie krzywdza wlasne nie narodzone dzieci a potem płacza ze ich maluchy choruja albo umieraja to definitywnie ich i tylko ich wina

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-18 20:16:00

myśle że większość palaczy widziało takie zdjęcia, nic to nie da jeśli będą je codziennie widzieć na paczkach szlugów ale ciekawe te zjdęcia co taką dziure gościu ma w twarzy xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-01-18 10:58:00

[quote="Gosc"]ide zajarać z wrażenia:P[/quote] haha :D nie, no ja nie palę i się bardzo z tego cieszę :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-27 17:25:00

[quote="Gosc"]ludzie maja taka nature ze nie ucza sie na czyich bledach. wiec na pewno te zdjecia nie pomoga rzucic im palenia tylko beda szpecic paczki;p[/quote] racja...a pozatym watpie zeby u nas to przeszlo gdyz panstwo za duzo na tym zarabia...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-22 22:51:00

od dzisiaj nie pale! taa ^^

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-22 20:03:00

łooosz masakra

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-20 23:08:00

Shit. Od dzisiaj rzucam palenie :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2008-12-14 20:00:00

ludzie maja taka nature ze nie ucza sie na czyich bledach. wiec na pewno te zdjecia nie pomoga rzucic im palenia tylko beda szpecic paczki;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz