Czy masz problem z alkoholem?

27 Września 2008

Możliwe, że nie podejrzewasz, a masz problem z nadużywaniem procentów. Amerykańscy badacze opracowali test, który pomaga sprawdzić, czy jest się alkoholikiem (alkoholiczką) lub czy wstąpiło się na prostą drogę, by się nim (nią) stać.

Czy masz problem z alkoholem?

Oczywiście wszystko jest dla ludzi, również alkohol, pod warunkiem, że masz ukończone 18 lat. Jak mówił kiedyś w filmie „Psy" bohater grany przez Czarka Pazurę: „bo pić, to trzeba umić". Nie rozchodzi się jednak tylko o tę umiejętność, trzeba również wiedzieć ile i kiedy.

Niestety, trudno jest się kontrolować - kilka piw, kieliszków wina, drinków... pijemy, nie licząc ich, myśląc, że dzisiaj jest nasz dzień. Prawdę tę weryfikuje następny - budzimy się z potwornym kacem i dziurami w pamięci.

Naukowcy ze szpitala Johna Hopkinsa w Baltimore opracowali test, który pomaga zdefiniować, w jakim stadium problemu się znajdujesz i czy powinnaś się zacząć leczyć.

Takie testy na pozór wydają się naiwne, jednak ich skuteczność i wiarygodność potwierdza w rozmowie z „Super Expressem" dr Barbara Diem-Chmielewska, psychiatra leczący uzależnienia od alkoholu:

„Tak, można im wierzyć. Niektórzy na pytanie, czy picie przeszkadza rodzinie, odpowiedzą pewnie, że nie, że po prostu czasem żona się czepia. Robią to głównie mężczyźni".

Do testów należy podejść poważnie i szczerze odpowiadać, nie ma co oszukiwać, bo w ten sposób okłamujemy samych siebie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (134)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

sonia
(Ocena: 5)
2017-04-05 13:31:33

Sama miałam kiedyś spory problem. Przez długi czas wypierałam się, jednocześnie chowając puszki po browarach pod łóżkiem. To straszne, ile byłam w stanie wypić wieczorem w środku tygodnia. Gdy pojawiły się problemy ze zdrowiem, postanowiłam dobrowolnie zgłosić się na terapię do Wiosennej. Kilka tygodni spędzone z dala od codziennych spraw dały mi naprawdę wiele. Teraz już alkoholu nie tykam. Wiem jak łatwo jest przesadzić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
marcin
(Ocena: 5)
2015-01-07 01:11:36

re: Czy masz problem z alkoholem?

Mam 19 lat , za 2 miesiące 20 i mam 9 na 'tak'. Zaczęło się niewinnie bardzo jakoś 4 lata temu, ale baaardzo rzadko piłem będąąc w gim ale już zdarzło mi się robić to samotnie. Dopiero od jakiegoś 1,5 roku szukam każdej okazji, smakuje mi nawet vip z biedronki.. ba, wole nawet jego od Lecha, bo jest dużo mocniejszy. Ale co mi zostalo, pić tylko. +kocham vodke i bimber

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-05-22 21:14:23

re: Czy masz problem z alkoholem?

Jam mam 12 na tak i wale 3 browary dziwnie chyba mam problem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-03 18:04:13

re: Czy masz problem z alkoholem?

2. o jestem normalna :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Ona20ścia
(Ocena: 5)
2013-09-09 16:19:07

tak

Widzę że dużo ludzi ma problemy z tym :( W naszym świecie gdzie człowiek goni za kasą ... stres ciągle i pogarda do drugiego człowieka , tutaj piszemy do siebie a może na ulicy właśnie się mijaliśmy . Ja potrafie wypić pół litra sama w pokoju BEZ POPITY ..... ludzie to jest chore najgorsze jest to że jestem świadoma że robie źle a nie umiem tego zatrzymać :(( okropny wynik tego testu to ja ta z dolnego komentarza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-09-09 16:15:08

re: Czy masz problem z alkoholem?

mam 20 lat i 11 pięknie pięknie nie powiem , z tym że wiem iż mam problem z alkoholem ech :( trzeba się ogarnąć ale człowiek sam sobie nie umie z tym poradzić .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-07-22 13:23:56

re: Czy masz problem z alkoholem?

ten test jest do bani...gdzie pytanie jak często pijesz? czy wypicie piwa raz na jakis czas albo kilku drinków na imprezie to już alkoholizm? to jak nazwać tych co stoją pod sklepami od rana do wieczora i w myślach mają tylko jedno...i to najtańsze byle aby...?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
jakas_masakra
(Ocena: 5)
2013-04-24 19:55:03

Tak

24 lata, pier*^ lę idę na AA, z alkoholem jest ciężko wygrać Ty go w mordę, a On Ciebie o glebe. Mam dość i 18 TAK ku*^a jego jeb*^na mać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mm1962m
(Ocena: 5)
2013-06-04 14:00:18

napisz do mnie mam to samo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-01-10 00:00:55

Witam. Mam 30 lat, piję. Since 1997, and i can halp with it.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-09-30 14:33:43

mam 24 lata właśnie otworzyłam firmę zaczynam układać sobie życie a on znów mnie dopada zawsze gdy jest już naprawdę poukładane, na co dzień jestem normalnym ambitnym młodym chłopakiem ale błędy które popełniałem mając 14,15,16,17,18,19 lat nigdy mnie nie opuszcza piłem bez przerwy jak opętany teraz odczuwam piętno tamtych lat, jak ja kocham alkohol kiedy się upijam i nienawidzę go rano kiedy budzę się ze zwykłym kacem i tym najgorszym moralnym, staram sie być na codzień poważną osobą założyć rodzinę bardzo kocham swoją dziewczynę jesteśmy już razem 6 lat a on w ciąż mi przeszkadza cały czas robi ze mnie kogoś innego tyle razy z nim walczyłem pare razy nawet myślałem że sie udał 4 miesiące abstynęcji to było piękne:) teraz trzeźwieje po upojnej sobocie połowy nie pamiętam a nawet nie chcę pamiętać dziewczyna nie chce mnie widzieć w domu patrzą na mnie jak zawsze wiedzą że nie ma co sie do mnie dziś odzywać ale tym razem spróbuje tym razem musi sie udać jeśli sie nie uda to chyba ze sobą skończę bo nie potrafię już tak dalej czasem chciałbym uciec gdzieś daleko gdzie nikt mnie nie zna i tam zacząć wszystko od nowa ale tak sie nie da tu jest mój dom moja rodzina ludzie których tak kocham i jednocześnie tak krzywdzę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz