Co musisz wiedzieć przed założeniem aparatu?

05 Lutego 2009

Otrzymaliśmy od was kilka listów z pytaniami dotyczącymi aparatów ortodontycznych. Skonsultowaliśmy je ze stomatologiem.

Co musisz wiedzieć przed założeniem aparatu?

„Witam, mam 21 lat i naprawdę doskwierają mi krzywe zęby. Gdy się śmieję, zakrywam usta dłonią, bo wstydzę się, że ktoś mógłby zobaczyć moje defekty. W związki z tym planuję rozpocząć naprawę takiego stanu rzeczy i chciałabym dowiedzieć się, ile to kosztuje oraz jak dużo czasu zajmie naprawa? Pozdrawiam, Monika"

Niestety, prostowanie zębów nie jest refundowane przez NFZ, więc wszystkie koszty trzeba pokryć z własnej kieszeni. Cena aparatu metalowego na górne i dolne zęby to około 3 tysiące złotych. Aparaty kryształowe są dwa razy droższe. Jeden łuk aparatu lingwalnego to wydatek około 7 tysięcy złotych. Dodatkowo, trzeba doliczyć koszty wizyt - w zależności od stomatologa, mogą to być stawki od 50 do 250 złotych, z tym, że pierwsza wizyta jest zazwyczaj droższa niż późniejsze, kontrolne.

Skuteczność działania aparatu zależy od wieku. Nastolatkom wystarczą 2 - 3 lata, osobom dorosłym minimum pięć. Pamiętaj jednak, że później konieczne jest noszenie tzw. aparatu retencyjnego, który utrwali efekt.

„Drogie Papilotki, niebawem zostanie mi założony stały aparat na zęby i chciałabym, żeby te z Was, które już go mają, napisały mi, czy to boli? Boję się, że nie zniosę tych cierpień! Iwona"

Na początku faktycznie może boleć. Wtedy niezbędne jest zażywanie lekkich środków przeciwbólowych jak Apap czy Ibuprom. Przez kilka pierwszych dni konieczne może być przyjmowanie pokarmu w formie papki, ze względu na niemożność gryzienia. Jeśli poszczególne elementy aparatu podrażniają mechanicznie wnętrze jamy ustnej, można użyć specjalnego wosku ochronnego, który przyklei się do danego elementu i stworzy osłonkę. Z bólem trzeba też liczyć się po wizytach kontrolnych, które powinny odbywać się regularnie, najlepiej co 4 - 6 tygodni.

„Mam pytanie związane z aparatami stałymi. Chodzi o higienę oraz o to, co mogę jeść, a czego nie powinnam. Koleżanka, która nosi go od ponad dwóch lat, narzeka na pewne ograniczenia. Co konkretnie ma na myśli? Klaudia"

Niestety, nie będziesz mogła jeść wszystkiego. Tak jak zostało napisane wyżej, przez kilka pierwszych dni można przyjmować wyłącznie pokarmy niezbyt ciepłe i rozdrobnione. Przez cały okres leczenia należy unikać rzeczy lepkich oraz ciągnących, np. gum do żucia, cukierków toffi oraz krówek. Aby nie odkształcić aparatu, trzeba zrezygnować także z rzeczy bardzo twardych, takich jak jabłka, surowa marchew, sucharki. Do grupy zakazanych produktów należą te, które mogłyby przebarwić aparat - jagody, buraki, czerwone wino, porzeczki. Ostatnim produktem na naszej liście jest cola, która osłabia działanie kleju, przez co zamki mogą się odklejać.

Wiele uwagi należy poświęcić higienie. Aby nie dopuścić do gromadzenia się resztek jedzenia w rozmaitych szczelinach pod aparatem, należy myć zęby po każdej, nawet najdrobniejszej przekąsce. Warto zaopatrzyć się w szczoteczki jednopęczkowe, które umożliwią dotarcie do każdego zagłębienia, w nici dentystyczne oraz wodny irygator do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Wskazane jest mycie zębów pastą o wysokiej zawartości fluoru oraz masowanie dziąsła miękką szczoteczką.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (669)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-07-06 21:53:30

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-03-09 11:53:49

re: Co musisz wiedzieć przed założeniem aparatu?

ja mam pytanie ide jjutro założyć aparat stały na góre przed wczoraj na ustach wyskoczyło mi zimno czy może mi nie załozyć aparatu ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-02 17:28:36

osoby,ktore nosiłyscie 2 lata aparat dużą mialyście wade?????

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-11-02 17:26:14

A ja ma pytanie czy aparat można ściągnąć wcześniej ? Pytam bo planuje wesele za 2 lata a aparat zakładam w następnym miesiącu. Nie wiem ile będe go nosić,ortodontka powiedziala,że wada nie jest duża, mam dwie dwójki wychodzace do przodu. Czy 2 lata noszenia aparatu to minimum?? Jak to jest??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-18 14:26:54

ciąg dalszy do mojego komentarza poniżej. CHciałam jeszze napisać, że całkowicie zrezygnowałam z żucia gum, co również jest wykonalne w aparacie. Ale mojej koleżance, która namiętnie żuła gumy za każdym razem guma przyklejała się gdzieś do aparatu i potem chodziła z takim czymś przyklejonym :/ ale wystarczy poczytać co jest w składzie gum i od razu idzie się odzwyczaić ;) polecam częśtsze mycie zębów pastami bez fluoru.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-18 14:17:05

Mam aparat już prawie od roku, jeszcze rok lub 1,5 będę go nosić i jestem zachwycona nie tyle nim co efektami, które bardzo szybko mogłam dostrzec. Jako, że moim problemem nie była tylko estetyka, ale górna szczęka nie zachodziła mi na dolną w wyniku czego miałam problemy z gryzieniem pokarmu. Gryzłam jak mogłam przez co pokrzywił się zgryz. Zwykłym aparatem nie szło tego naprawić. Co do wypisanych wyżej pkt. Owszem ząbki bolą bo założeniu, ale w moim przypadku za każdym razem obywa się bez tabletek. Bez przesady, nie takie bóle się znosiło. Wcale nie jest tak, że po każdej kontroli boli, nie, zależy co ortodonta zrobi. Po wymianie drutów owszem boli. Wczoraj założono mi coś co się nazywa "łańcuszek" na przednie zęby i znowu bolą mnie jedynki. Ale zniosę to dzielnie. Jeśli chodzi o jedzenie, picie: piję wszystko. Cola nie ma wpływu na klej. CO do jedzenia: jem wszystko :) jabłka rónież ale kroję je sobie na małe kawąłki. Wiadomo nie jem nic przy czym trzeba się wgryźć, ale zawsze można kroić przecież. Co do pokarmów zabarwiających aparat: je również jem, a mój aparat nadal jest srebrny, przebarwiały mi się delikatnie ligatury bezbarwne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-20 21:50:20

Jejku, 3 tys za aparat??? to ja już wolę mieć krzywe zęby lol xD

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-03-08 17:43:50

ja mam aparat już drugi dzień (góra i dół) , pieszego dnia faktycznie bolało ale dziś jest już spoko. Moj ortodonta powiedział że leczenie zajmie od 1,5 roku do 2 lat. A co do tych 5 lat u dorosłych to myślę że to może być prawda w niektórych wypadkach ponieważ wszystko przecież zależy od pacjenta i stanu jego zębów;). Jabłek i innych twardych rzeczy faktycznie nie mozna jeść ale to tylko przez pierwsze dni:):)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-25 16:26:30

nie prawdą jest, że droższe szybciej prostują zęby!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-01-25 16:24:58

nie prawdą jest, że dorośli mają nosić około 5 lat - bzdura i tyle. z resztą po co pytać dentysty... heloł! tym zajmuje się ortodonta (każdy ortodonta jest stomatologiem) ale to nie zmienia faktu, że artykuł nie jest precyzyjny!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz