Bakterie atakują: Które przedmioty codziennego użytku należy regularnie wymieniać?

04 Grudnia 2010

Jaki termin ważności mają przedmioty codziennego użytku? W trosce o higienę, bierzemy pod lupę szczotki, buty, pościel, ręczniki, gąbki i przyrządy kuchenne.

Bakterie atakują: Które przedmioty codziennego użytku należy regularnie wymieniać?

Czy znasz podstawowe zasady przestrzegania higieny, które w skuteczny sposób chronią nas przed kontaktem z zarazkami? Choć możesz być przekonana o tym, że żyjesz zgodnie z kanonami czystości, w twoim domu aż roi się od przedmiotów, stanowiących siedliska zarazków! Jak to możliwe? Nie tylko żywność i kosmetyki mają swój okres przydatności! Zwykłe, z pozoru nieszkodliwe przedmioty codziennego użytku należy systematycznie wyrzucać i wymieniać na nowe! O które sprzęty domowe chodzi?

Oto lista przedmiotów, wymagających regularnej wymiany!

Buty do biegania

Grzybica, kontuzje albo infekcja! To widmo powinno prześladować wszystkich, niedbających o stan swojego obuwia sportowców. Według badaczy, w długo eksploatowanych butach może żyć aż 100 razy więcej grzybów i pleśni, niż w… muszli klozetowej!

Pamiętaj: Buty do biegania pierz, bądź wymieniaj, co 400-800 kilometrów.

Szczotka do włosów

Szczotka, która zwykle leży na wierzchu z całą masą nieusuwanych włosów, wyczesywanych podczas jej używania, jest istnym rajem dla bakterii. Zbiera się na niej kurz, wilgoć i łój. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak podobna mieszanka wpływa na kondycję skóry głowy! Amerykańska rada Food And Drink Federation twierdzi, że na milimetrze każdego mieszka włosowego znajduje się 50 tys. drobnoustrojów. Chcesz dbać o włosy i skórę?  Używanie zaniedbanej szczotki to istny gwóźdź do trumny! Nie pozwól, by lepka szczotka, pełna pozostałości po środkach pielęgnacyjnych przenosiła brud na twoje włosy!

Pamiętaj: Szczotkę do włosów myj raz w tygodniu, koniecznie w gorącej wodzie! Kiedy ząbki zaczynają wypadać lub są już mocno zniszczone, wymień szczotkę na nową!

Szczoteczki do zębów

Według badań szczoteczka, którą myjesz zęby dłużej niż 3 miesiące, nie jest ci do niczego potrzebna! Po tak długim czasie użytkowania, jej skuteczność jest bliska zeru. Na kontakt z wygiętym włosiem narażone są dziąsła. Ich podrażnienie sprzyja infekcji, a trwałe cofanie grozi utratą uzębienia!

Pamiętaj: Szczoteczkę do zębów należy wymieniać, co trzy miesiące.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (30)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-07-26 21:37:21

No ja wlasnie tez juz wymienilem reczniki..Ludzie czesto maja reczniki przez lata..fuj...ale trafilem na spoko w Lidlu teraz,i tam poszly do kosza momentalnie:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-07 16:57:56

i pamiętaj: przed jedzeniem zawsze wyparzaj talerze - nie wiadomo co na nich siedzi ;] paranoja, sami, na własne życzenie, pozbawiamy się odporności ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-05 20:00:53

tak czyli co 3 miesiące mam wydawać kilkaset złotych na wymianę staników (nosząc biustonosze markowe) PA RA NO JA!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-05 14:12:23

To już popadanie w skrajność ! Gdyby przejmować się drobnoustrojami i roztoczami, które są wszędzie można by zwariować !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-05 10:42:25

30-40 prań stanika w 3 miesiące? przecież to prawie niemożliwe, znaczy co 3ci dzień trzeba by prać ( chodząc w jednym)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-04 23:17:46

deski do krojenia, zwłaszcza te drewniane, trzeba wyparzyć (normalnie, wrzątkiem) po każdym użyciu :) tak samo inne przybory kuchenne z drewna, ale też drewniane rączki noży itp. pamiętajcie też o myciu zmywarki :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-04 22:54:45

to wy zdolne jesteście jak pierzecie biustonosz 40 razy na 3 miesiące. to raczej tyle nie wychodzi bo biustonoszy posiada się kilka

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-04 21:25:32

"Szczotkę do włosów myj raz w tygodniu" haha moja ma 2 lata i nie byla jeszcze myta, szczerze to nie wpadłam na to, że trzeba ją myć bo jest czysta :P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-04 15:21:14

Mój grzebień zawsze jest czysty i nie ma w nim żadnych włosów - wyjmuję je zaraz po czesaniu. Szczoteczkę do zębów wymieniam dokładnie co 3 miesiące. Gąbka do naczyń wymieniana jest 1-2 razy w miesiącu. Deska do krojenia jest dokładnie myta, nie ma żadnych szczelin czy pęknięć. Poduszkę piorę mniej więcej co pół roku albo prznajmniej raz w roku. Od czasu do czasu kupuję nową. Materac odkurzam regularnie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-12-04 10:23:31

fajny artykuł;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz