Jak żyć, jeść i kochać się w zgodzie z biologicznym rytmem ciała?

Dowiedz się, kiedy możesz bezkarnie opychać się słodyczami, kiedy najlepiej się uczyć, a kiedy odpoczywać w najbardziej efektywny sposób!
Jak żyć, jeść i kochać się w zgodzie z  biologicznym rytmem ciała?
23.01.2011

Jeśli jesteś typem nocnego marka, nie łudź się – nie jesteś w stanie oszukać naturalnego rytmu życia. Nie bez powodu większość ludzi żyje w określonym trybie: dzień-noc. Za wszystko odpowiedzialne jest skupisko neuronów, znajdujące się w naszym mózgu. Taki zegar biologiczny odpowiada za efektywność snu, podczas którego odpoczywają nasze zmysły – w przeciwieństwie do narządów, które właśnie wtedy pracują wyjątkowo intensywnie. 

Nie oszukuj!

Choć nie raz próbujemy oszukać własny rytm biologiczny, on niestrudzenie przypomina nam o swoim istnieniu. Czasem po prostu czujesz, że kolejna kawa nic nie pomoże, a szybki posiłek nie jest tym, czego właśnie ci trzeba. Nieopisany apetyt na owoce, to prawdopodobnie sygnał o braku witamin w organizmie. Jak to wszystko działa? Nasz wewnętrzny zegar reguluje temperaturę ciała, poziom hormonów, ciśnienie, apetyt, nastrój, a nawet poziom czuwania.

Słuchaj swoich potrzeb!

To specyficzne centrum dowodzenia mieści się w naszym mózgu – jest częścią podwzgórza, a dokładniej jądra znajdującego się nad skrzyżowaniem nerwów wzrokowych. Nie znaczy to jednak, że nie możemy współpracować z naszym ciałem. Wystarczy wsłuchać się w potrzeby organizmu i szanować jego „zachcianki”. Jeśli zrozumiesz naturalne prawa jego funkcjonowania, dowiesz się, kiedy pracować efektywnie, a kiedy uciąć sobie drzemkę. Podobnie jest z jedzeniem!

Odżywiaj się prawidłowo!

Aby odżywiać się prawidłowo, warto wiedzieć, że system trawienny człowieka pracuje najskuteczniej w pierwszej połowie dnia. Jeśli najwięcej jesz wieczorem, szybko nabawisz się problemów związanych z układem pokarmowym bądź nabierzesz kilku niechcianych kilogramów. Dlatego tak ważne jest to, by na bezkarność pozwalać sobie rano. To, co zjesz na początku dnia, zostanie zamienione w energię i nie odłoży się jako tłuszcz. Co ciekawe, słodkości i inne produkty wysokokaloryczne należy jadać do godziny 11. Między 7 a 8 najefektywniej pracuje nasz żołądek, później „zastępuje” go trzustka – to dzięki niej spożyte kalorie spalisz do końca dnia.

jak schudnąć

Nie jedz po 20:00!

Z upływem dnia twoje menu powinno być mniej obfite. Najlepsza pora na obiad to czas, kiedy jelito cienkie wchłania substancje odżywcze ze strawionych posiłków. Najskuteczniej pracuje do godziny 15. Dlatego też kolacja - jako ostatni posiłek - powinna być wyjątkowo skromna! Nie pozwól, by posiłki, z którymi po 20 nie poradzi sobie twój system trawienny, zalegały w żołądku.

Zwróć uwagę na kilka innych praw, dyktowanych przez twój biologiczny zegar:

- Przekonaj się do porannego seksu. O godzinie 7:00 poziom hormonów we krwi rośnie, więc to najlepsza pora na igraszki z ukochanym.

- Odpoczywaj między 13:00, a 14:00. W tym momencie dnia wydajność organizmu spada nawet o 20%.

- Godzina 15:00, to najlepszy czas na bolesne zabiegi kosmetyczne i zdrowotne. O tej porze najłatwiej będzie ci znieść ból.

- Nasz organizm szykuje się do snu wcześniej niż my sami. Powinnaś pomyśleć o odpoczynku już o 20:00

-O godzinie 01:00 mózg wyłącza swoją świadomość. Aktywność wznawia dopiero o 03:00!

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Ile godzin przesypiasz w ciągu doby?

Lekarze alarmują! Jeśli śpisz dłużej niż 9 godzin na dobę, zwiększasz ryzyko zapadnięcia na chorobę demencyjną!

Jak usprawnić swój mózg? 8 prostych sztuczek!

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by codziennie w prosty sposób usprawniać swój mózg!

Komentarze (19)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.01.2011 16:07
w zgodzie z moim biologicznym zegarem jedynie mogę jeść - wiem, że rano mój organizm potrzebuje rozruchu, a do obiadu muszę wypić obowiązkowo czerwoną herbatę Irving Tea SPA perfect slim, co pozwala mi zachować zdrowy wygląd bez zbędnych kilogramów:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2011 23:43
Jednego nie uwzględnili- indywidualnych predyspozycji organizmu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2011 12:31
dobry artykuł.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.01.2011 22:42
To jest dobre dla przedszkolaków i emerytów!! Dużo ludzi pracuje na TRZY zmiany i co?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.01.2011 21:51
A ja ide spać o 18 wstaje o 20 ide lekcje robić kąpac sie i dalej spać :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo