Ile naprawdę masz lat? TEST CIAŁA I DUSZY

Masz tyle lat, na ile wyglądasz czy na ile się czujesz? To zależy – wystarczy wykonać kilka prostych ćwiczeń, żeby przekonać się, ile lat ma twoje ciało i... umysł.
Ile naprawdę masz lat? TEST CIAŁA I DUSZY
24.01.2011

To, że masz 15, 20, 30 lat jeszcze nie oznacza, że w takim samym wieku jest twój organizm. Przemęczenie, stres, używki dodają nam kilku lat. Nie pomagają również kosmetyki, które tylko na krótko maskują niedoskonałości. Właśnie od nich skóra się starzeje, co skutkuje tym, że jako dwudziestolatki mamy cerę niczym nasze mamy. Pora na chwilę szczerości! W kilku prostych krokach możesz się przekonać, czy właściwie dbasz o siebie i czy wciąż jesteś młoda.

Masa ciała

Jednym z najlepszych sposobów sprawdzenia, ile lat ma twoje ciało, jest wskaźnik WHR (Waist/Hip Ratio), czyli stosunek obwodu talii do bioder. Weź do ręki centymetr i zmierz sobie biodra (w miejscu, gdzie są najszersze), a następnie talię (nie brzuch!). Teraz podziel obwód talii przez obwód bioder. W ten sposób sprawdzisz, jaką masz budowę ciała i czy grozi ci otyłość. Wyniki: jeśli uzyskałaś wynik mniejszy niż 0,7 – brawo, od swojego wieku możesz odjąć jeden rok. Ale jeżeli wynik wyniósł więcej niż 0,85 – twoje ciało ma o rok więcej. Najgorsze wieści mamy dla dziewczyn, u których wskaźnik WHR wynosi ponad 1. W tym wypadku do wieku musisz dodać aż pięć lat, aby poznać faktyczny wiek swojego ciała.

A co z otyłością? Uważaj, jeśli obwód bioder jest podobny do obwodu talii – to grozi nie tylko otyłością, ale również chorobami serca. Pamiętaj, że organizm osób grubszych ma znacznie więcej lat niż wiek podany w metryce. Najniebezpieczniejsza jest otyłość typu „jabłko”, która oznacza nagromadzenie tłuszcz wewnątrz jamy brzusznej. Osoby cierpiące na ten typ otyłości są narażone na niedokrwienną chorobę serca, cukrzycę typu II, miażdżycę i nadciśnienie. W takim wypadku warto zmienić dietę i więcej się ruszać, nie zaszkodzi również wizyta u dietetyka. Więcej na temat odchudzania w naszej zakładce „Diety”.

Mięśnie

To bardzo dobry test dla naszego organizmu, ponieważ upływający czas znacznie osłabia mięśnie nóg. Im jesteśmy starsi, tym coraz bardziej tracimy umiejętność utrzymania równowagi. Dlatego wykonaj prosty test: stań na jednej nodze, a drugą zegnij w ten sposób, żeby piętą dotknąć pośladów. Teraz zamknij oczy, a ręce połóż na biodrach. Następnie sprawdź, ile wytrzymałaś w tej pozycji. Jeśli dłużej niż minutę, brawo – twoje ciało jest młodsze o cztery lata. Udało ci się utrzymać równowagę przez około pół minuty? Odejmij sobie dwa lata. Jednak jeżeli już po kilku sekundach straciłaś równowagę – do swojego wieku dodaj trzy lata.

Nie jest tak, że na starzejące się mięśnie nóg i problemy z równowagą nie można nic poradzić. Najefektywniejsze są, oczywiście, ćwiczenia wykonywane od najmłodszych lat – szczególnie te na poprawę równowagi. Ale na trening nigdy nie jest za późno. Pomogą ćwiczenia z piłką czy joga – więcej w osobnym tekście.

jak schudnąć

Mózg

Czas przetestować umysł! Ten sprawdzian powie ci prawdę o twoim faktycznym wieku. Jak to zrobić? Odlicz wstecz od 100 co 7 (100, 93, 86...). Jeśli masz mniej niż 40 lat, powinnaś zmieścić się w 20 sekundach. Osobom między 40. a 60. rokiem życia zazwyczaj zajmuje to 40 sekund. Udało ci się zrobić to szybciej niż sugerowany czas? Odejmij sobie dwa lata. Ale jeżeli nie zmieściłaś się w czasie odpowiednim dla twojego wieku – jesteś starsza o dwa lata. Na całe szczęście mózgowi możesz pomóc. Rozwiązuj krzyżówki, szarady, układaj puzzle, czytaj, ucz się języków obcych – w ten sposób go trenujesz. Jest jeszcze kilka sposobów na usprawnienie mózgu. Pamiętaj, że proces starzenia się mózgu rozpoczyna się już po dwudziestce! Nie pomaga mu niezdrowy tryb życia, zbyt krótki sen i używki. To kolejny argument, żeby pamiętać o właściwej diecie.

Żeby mózg przez wiele lat sprawnie funkcjonował, należy jeść produkty niskotłuszczowe, ciemne pieczywo, unikać alkoholu, a nasza dieta powinna być bogata w kwasy Omega-3 znajdujące się m.in. w orzechach i rybach. Mózgowi pomagają również długie spacery, dotlenianie, a także regularne uprawianie sportu. Dzięki temu ten najważniejszy organ w organizmie zapewni nam dobrą pamięć na wiele lat.

Zęby

Wystarczy przypomnieć sobie, czy podczas mycia zębów krwawią ci dziąsła. Tak? Do swojego wieku dodaj cztery lata. O wieku organizmu świadczy również przykry zapach z ust. Jeśli zmagasz się z tym problem, to znak, że powinnaś dodać sobie rok. Zęby są bardzo narażone na upływ czasu – cofanie się dziąseł, erozja szkliwa czy paradontoza to znak starzenia się. Z czasem struktura i funkcjonalność zębów stają się coraz słabsze. Właśnie dlatego osoby starsze zwykle zmagają się z podrażnieniem dziąseł czy nadwrażliwością zębów.

Jednak dzięki odpowiedniemu dbaniu o zęby można cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez wiele lat. W tym celu należy odpowiednio dbać o zęby – myć je co najmniej dwa razy dziennie przez około trzy minuty, a najlepiej po każdym posiłku. Ważne jest także używanie nici dentystycznych i płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami. I nie należy stronić od wizyt u dentysty.

otyłość

Skóra

To normalne, że wraz z upływem czasu skóra traci elastyczność. Nasz wiek zdradza szczególnie skóra na szyi i dłoniach, ponieważ w tych rejonach jest cienka i narażona na działanie szkodliwych promieni słonecznych. Na starzenie się skóry wpływa również utrata kolagenu. Żeby sprawdzić wiek swojego organizmu, trzeba położyć rozłożoną dłoń płasko na stole. Następnie złapać kawałek skóry (jak przy uszczypnięciu) i ściskać ją przez około minutę. Potem puścić. Teraz należy zwrócić uwagę, ile czasu potrzebuje skóra dłoni, aby wrócić do normalnego stanu.

Mniej niż sekundę? Świetnie, jesteś młodsza o trzy lata. Dwie sekundy? Twój wiek pozostaje bez zmian. Uważaj jednak, jeżeli twojej skórze powrót do normalnego stanu zajął więcej niż trzy sekundy – oznacza to, że powinnaś dodać sobie rok. Trwało to ponad pięć sekund? Jesteś starsza o trzy lata. Pamiętaj jednak, że skóra na dłoniach nie musi zdradzać twojego wieku. Po prostu zdrowo się odżywiaj, pij dużo wody, unikaj słońca, rzuć używki, sprzątaj i zmywaj w rękawiczkach. Nie zapominaj również o smarowaniu dłoni balsamem, kremem lub oliwką. Więcej na temat regeneracji zniszczonych dłoni w osobnym tekście.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Co robić, aby żyć 100 (albo 200) lat?

Dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne pozwoli ci dożyć późnej starości.

Czy alkohol działa „na zdrowie”?

Sprawdź, jaki wpływ na twój organizm mają trunki.

Polecane wideo

Komentarze (72)

Ocena: 5 / 5
Podpis...anonim (Ocena: 5) 02.11.2014 10:23
Napisz komentarz...
odpowiedz
Podpis... (Ocena: 5) 02.11.2014 10:21
Ja mam tu 40 a mam 23
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.08.2013 14:13
26 cialo 53 a duchem 18
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.01.2013 02:19
Mam 20, a organizm 11 ^^
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.01.2013 19:41
Ja mam 15 a moje ciało 10 ;]
odpowiedz

Polecane dla Ciebie