Bakterie atakują: Które przedmioty codziennego użytku należy regularnie wymieniać?

Jaki termin ważności mają przedmioty codziennego użytku? W trosce o higienę, bierzemy pod lupę szczotki, buty, pościel, ręczniki, gąbki i przyrządy kuchenne.
Bakterie atakują: Które przedmioty codziennego użytku należy regularnie wymieniać?
04.12.2010

Czy znasz podstawowe zasady przestrzegania higieny, które w skuteczny sposób chronią nas przed kontaktem z zarazkami? Choć możesz być przekonana o tym, że żyjesz zgodnie z kanonami czystości, w twoim domu aż roi się od przedmiotów, stanowiących siedliska zarazków! Jak to możliwe? Nie tylko żywność i kosmetyki mają swój okres przydatności! Zwykłe, z pozoru nieszkodliwe przedmioty codziennego użytku należy systematycznie wyrzucać i wymieniać na nowe! O które sprzęty domowe chodzi?

Oto lista przedmiotów, wymagających regularnej wymiany!

Buty do biegania

Grzybica, kontuzje albo infekcja! To widmo powinno prześladować wszystkich, niedbających o stan swojego obuwia sportowców. Według badaczy, w długo eksploatowanych butach może żyć aż 100 razy więcej grzybów i pleśni, niż w… muszli klozetowej!

Pamiętaj: Buty do biegania pierz, bądź wymieniaj, co 400-800 kilometrów.

Szczotka do włosów

Szczotka, która zwykle leży na wierzchu z całą masą nieusuwanych włosów, wyczesywanych podczas jej używania, jest istnym rajem dla bakterii. Zbiera się na niej kurz, wilgoć i łój. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak podobna mieszanka wpływa na kondycję skóry głowy! Amerykańska rada Food And Drink Federation twierdzi, że na milimetrze każdego mieszka włosowego znajduje się 50 tys. drobnoustrojów. Chcesz dbać o włosy i skórę?  Używanie zaniedbanej szczotki to istny gwóźdź do trumny! Nie pozwól, by lepka szczotka, pełna pozostałości po środkach pielęgnacyjnych przenosiła brud na twoje włosy!

Pamiętaj: Szczotkę do włosów myj raz w tygodniu, koniecznie w gorącej wodzie! Kiedy ząbki zaczynają wypadać lub są już mocno zniszczone, wymień szczotkę na nową!

Szczoteczki do zębów

Według badań szczoteczka, którą myjesz zęby dłużej niż 3 miesiące, nie jest ci do niczego potrzebna! Po tak długim czasie użytkowania, jej skuteczność jest bliska zeru. Na kontakt z wygiętym włosiem narażone są dziąsła. Ich podrażnienie sprzyja infekcji, a trwałe cofanie grozi utratą uzębienia!

Pamiętaj: Szczoteczkę do zębów należy wymieniać, co trzy miesiące.

pomysł na prezent

Deski do krojenia żywności

Jeśli wydaje ci się, że siedliskiem bakterii w kuchni jest jedynie cuchnąca gąbka lub zmywak do naczyń, jesteś w wielkim błędzie! Na każdej desce do krojenia jest… (uwaga!) aż 50 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej. Im dłużej korzystasz z jednej deski, tym szybciej mnoży się wspomniana liczba zarazków. W każdej nowej szczelince gromadzą się nowe bakterie!  

Pamiętaj: Systematycznie wymieniaj deskę do krojenia zawsze wtedy, gdy jej zużycie utrudnia czyszczenie i dezynfekcję.  

Poduszki

Na pewno słyszałaś już o roztoczach. Czy wiesz, że po upływie 6 miesięcy, 10% objętości twojej poduszki stanowią: pot, roztocza oraz ich odchody? Efekt niedbałości o systematyczne usuwanie tej brudnej mieszanki, to nieżyt nosa, zapalenie zatok, a nawet astma!

Pamiętaj: Poduszki należy prać lub wymieniać przynajmniej raz do roku!

 

jak prać pościel

Materace

Każdej nocy zapewniamy roztoczom istną ucztę. Ich pożywką jest między innymi pot, którego objętość wynosi, aż do 0,25 litra dziennie! Do tego dochodzi nawet 0,5 kilograma złuszczonego naskórka, pozostawionego przez nas po roku spania w jednym łóżku (w każdym z nich, przeciętnie znajduje się 10 tys. roztoczy). Liczba ekskrementów produkowanych przez te małe stworzonka, opiewa na ponad dwa miliony!

Pamiętaj: Materac trzeba wymieniać co 8 – 10 lat.

Biustonosze

Dlaczego piersi ulegają deformacji? Z biegiem lat wiotczeją więzadła Coopera, które obok tkanki tłuszczowej są istotnym elementem, odpowiadającym za kształt kobiecego biustu. Podobnie, jak owe więzadła, rozciągnięciu ulega materiał. Dlatego tego samego biustonosza nie powinno się nosić dłużej niż 3 miesiące. Po 30-40 praniach przy użyciu płynów zmiękczających i detergentów, lycra odpowiadająca za walkę z grawitacją, ulega zniszczeniu!

Pamiętaj: Biustonosze wymieniaj co 3 miesiące.

Oliwka Mostowska

Zobacz także:

Zgadnij, gdzie jest najwięcej zarazków (dotykasz tego codziennie)!

Brudne ręce to siedlisko aż 17 rodzajów bakterii i grzybów! Skąd biorą się na naszej skórze? Największe kompleksy gwiazd – RANKING!

Kobiety przyciągają bakterie

Naukowcy udowodnili, że bakterie czterokrotnie rzadziej gromadzą się na męskich dłoniach niż damskich. Podobno zarazki lgną do nas na potęgę, ponieważ skóra kobiet jest osłabiona działaniem kosmetyków...

Polecane wideo

Komentarze (24)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.07.2012 21:37
No ja wlasnie tez juz wymienilem reczniki..Ludzie czesto maja reczniki przez lata..fuj...ale trafilem na spoko w Lidlu teraz,i tam poszly do kosza momentalnie:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.12.2010 16:57
i pamiętaj: przed jedzeniem zawsze wyparzaj talerze - nie wiadomo co na nich siedzi ;] paranoja, sami, na własne życzenie, pozbawiamy się odporności ;]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.12.2010 20:00
tak czyli co 3 miesiące mam wydawać kilkaset złotych na wymianę staników (nosząc biustonosze markowe) PA RA NO JA!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.12.2010 14:12
To już popadanie w skrajność ! Gdyby przejmować się drobnoustrojami i roztoczami, które są wszędzie można by zwariować !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.12.2010 13:04
Jeśli ktoś jest biegaczem, a tu mowa o butach do biegania!, to doskonale wie ile przebiega w tydzień, czy miesiąc i ile jego buty już "mają kilometrów". Mój narzeczony jest maratończykiem i buty wymienia co 1000 km, bo jakby wymieniał co 400 km to byśmy chyba zbankrutowali. A wymieniać trzeba nie tyle ze względu na bakterie co na zanikanie amortyzacji w takich butach.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie