Czy znasz podstawowe zasady przestrzegania higieny, które w skuteczny sposób chronią nas przed kontaktem z zarazkami? Choć możesz być przekonana o tym, że żyjesz zgodnie z kanonami czystości, w twoim domu aż roi się od przedmiotów, stanowiących siedliska zarazków! Jak to możliwe? Nie tylko żywność i kosmetyki mają swój okres przydatności! Zwykłe, z pozoru nieszkodliwe przedmioty codziennego użytku należy systematycznie wyrzucać i wymieniać na nowe! O które sprzęty domowe chodzi?
Oto lista przedmiotów, wymagających regularnej wymiany!
Buty do biegania
Grzybica, kontuzje albo infekcja! To widmo powinno prześladować wszystkich, niedbających o stan swojego obuwia sportowców. Według badaczy, w długo eksploatowanych butach może żyć aż 100 razy więcej grzybów i pleśni, niż w… muszli klozetowej!
Pamiętaj: Buty do biegania pierz, bądź wymieniaj, co 400-800 kilometrów.
Szczotka do włosów
Szczotka, która zwykle leży na wierzchu z całą masą nieusuwanych włosów, wyczesywanych podczas jej używania, jest istnym rajem dla bakterii. Zbiera się na niej kurz, wilgoć i łój. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak podobna mieszanka wpływa na kondycję skóry głowy! Amerykańska rada Food And Drink Federation twierdzi, że na milimetrze każdego mieszka włosowego znajduje się 50 tys. drobnoustrojów. Chcesz dbać o włosy i skórę? Używanie zaniedbanej szczotki to istny gwóźdź do trumny! Nie pozwól, by lepka szczotka, pełna pozostałości po środkach pielęgnacyjnych przenosiła brud na twoje włosy!
Pamiętaj: Szczotkę do włosów myj raz w tygodniu, koniecznie w gorącej wodzie! Kiedy ząbki zaczynają wypadać lub są już mocno zniszczone, wymień szczotkę na nową!
Szczoteczki do zębów
Według badań szczoteczka, którą myjesz zęby dłużej niż 3 miesiące, nie jest ci do niczego potrzebna! Po tak długim czasie użytkowania, jej skuteczność jest bliska zeru. Na kontakt z wygiętym włosiem narażone są dziąsła. Ich podrażnienie sprzyja infekcji, a trwałe cofanie grozi utratą uzębienia!
Pamiętaj: Szczoteczkę do zębów należy wymieniać, co trzy miesiące.
Deski do krojenia żywności
Jeśli wydaje ci się, że siedliskiem bakterii w kuchni jest jedynie cuchnąca gąbka lub zmywak do naczyń, jesteś w wielkim błędzie! Na każdej desce do krojenia jest… (uwaga!) aż 50 razy więcej bakterii niż na desce klozetowej. Im dłużej korzystasz z jednej deski, tym szybciej mnoży się wspomniana liczba zarazków. W każdej nowej szczelince gromadzą się nowe bakterie!
Pamiętaj: Systematycznie wymieniaj deskę do krojenia zawsze wtedy, gdy jej zużycie utrudnia czyszczenie i dezynfekcję.
Poduszki
Na pewno słyszałaś już o roztoczach. Czy wiesz, że po upływie 6 miesięcy, 10% objętości twojej poduszki stanowią: pot, roztocza oraz ich odchody? Efekt niedbałości o systematyczne usuwanie tej brudnej mieszanki, to nieżyt nosa, zapalenie zatok, a nawet astma!
Pamiętaj: Poduszki należy prać lub wymieniać przynajmniej raz do roku!
Materace
Każdej nocy zapewniamy roztoczom istną ucztę. Ich pożywką jest między innymi pot, którego objętość wynosi, aż do 0,25 litra dziennie! Do tego dochodzi nawet 0,5 kilograma złuszczonego naskórka, pozostawionego przez nas po roku spania w jednym łóżku (w każdym z nich, przeciętnie znajduje się 10 tys. roztoczy). Liczba ekskrementów produkowanych przez te małe stworzonka, opiewa na ponad dwa miliony!
Pamiętaj: Materac trzeba wymieniać co 8 – 10 lat.
Biustonosze
Dlaczego piersi ulegają deformacji? Z biegiem lat wiotczeją więzadła Coopera, które obok tkanki tłuszczowej są istotnym elementem, odpowiadającym za kształt kobiecego biustu. Podobnie, jak owe więzadła, rozciągnięciu ulega materiał. Dlatego tego samego biustonosza nie powinno się nosić dłużej niż 3 miesiące. Po 30-40 praniach przy użyciu płynów zmiękczających i detergentów, lycra odpowiadająca za walkę z grawitacją, ulega zniszczeniu!
Pamiętaj: Biustonosze wymieniaj co 3 miesiące.
Oliwka Mostowska
Zobacz także:
Zgadnij, gdzie jest najwięcej zarazków (dotykasz tego codziennie)!
Brudne ręce to siedlisko aż 17 rodzajów bakterii i grzybów! Skąd biorą się na naszej skórze? Największe kompleksy gwiazd – RANKING!
Naukowcy udowodnili, że bakterie czterokrotnie rzadziej gromadzą się na męskich dłoniach niż damskich. Podobno zarazki lgną do nas na potęgę, ponieważ skóra kobiet jest osłabiona działaniem kosmetyków...