Kolczyk w języku powoduje próchnicę!

Blisko 80 procent osób z kulką na języku, prędzej czy później trafi do dentysty z popsutymi zębami!
Kolczyk w języku powoduje próchnicę!
03.11.2010

Kolczyki w języku, brodzie albo na wardze to poważnie zagrożenie dla zębów ich właścicieli. Dentyści zgodnie donoszą, że nie ma miesiąca, w którym nie zgłosiłaby się do nich osoba z biżuterią w okolicach zgryzu. Pacjenci najczęściej skarżą się na żółty nalot, próchnicę przednich zębów, a nawet złamania!

Powodem są zabawy kolczykiem i obijanie nim o szczęki. W ten sposób dochodzi do uszkodzeń szkliwa, czyli naturalnej powłoki chroniącej zęby przed infekcjami, a co za tym idzie do tworzenia się ubytków. Najbardziej narażone są jedynki i dwójki, zarówno górne jak i dolne. - Noszenie kolczyka powoduje podrażnienie przyzębia. Prowadzi także do odsłonięcia szyjek zębowych i utraty stabilności zęba – mówi lek. stomatolog  Danuta Borczyk.

Ostatnie badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców z University of Buffalo dowodzą, że połowa ludzi zdobiących uśmiech kawałkiem metalu ma uszkodzone siekacze i kły. Również kamień nazębny występuje tutaj częściej niż w innych przypadkach. Dodatkowo, poważny problem stanowi obsuwanie się dziąseł i odwapnienie zębów. - Kolczyki zwykle noszą młode kobiety w wieku 16-21 lat, mające zdrowe zęby. Kolczyk powodując mikropęknięcie na powierzchni szkliwa otwiera drogę do próchnicy, ale także innych chorób jamy ustnej i dziąseł. Począwszy od zakażenia wokół zębów, skończywszy na pojawieniu się nieprzyjemnego zapachu z ust, który powodują rozwijające się w zębach ogniska bakterii - tłumaczy specjalistka.

Wygląda na to, że lepiej podwójnie się zastanowić nim wybierzemy ozdobę na język. Na szczęście miłośnicy mieniącego się uśmiechu mogą już przebierać w szczękowej biżuterii, która nikomu nie robi krzywdy. Otóż w gabinetach dentystycznych można zafundować sobie najmodniejsze kryształki Svarowskiego mocowane na szkliwie!  Błyskotki są przytwierdzane klejem stomatologicznym, który trzyma się przez okrągły rok.

Maja Kostrzewa

Zobacz także:

Polscy studenci na potęgę chodzą do psychiatrów!

W ciągu zaledwie trzech lat, częstotliwość zwierzeń na kozetce wzrosła dziesięciokrotnie!

Sztuczne niemowlaki na otarcie łez. Galeria bobasów!

Niektórych przerażają, inni widzą w nich prawdziwe niemowlaki. Zobacz lalki dla kobiet, które przeżyły śmierć własnego dziecka.

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.12.2010 20:00
ja mam 16 lat i kolca od 3 miesiecy . i jak przebijalam wiedzialam o tych wszystkich zagrozeniach ,wiec nie gadaj ,ze ludzie w moim wieku nie wiedza o takich rzeczach . to zalezy od podejscia ,a nie od wieku . i faktycznie ,w moim przypadku czuje ,ze dziadla mi sie obnizyly ,jednak mozliwe ,ze to tylko zludzenie ,poniewaz u dendysty po przebiciu jeszcze nie bylam . martwi mnie jednak fakt ,ze mimo zmienionego kolca na krotszy nadal czasami mi sie obija o zeby. moim zdaniem niemozliwe jest ,aby bylo inaczej . tak wiec albo kolczyk i problemy z tego wynikajace ,albo nie .;D pozdrawiam .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.11.2010 21:42
I tak umrzemy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2010 14:02
tak czy siak wypada isc do dentysty co rok czy mniej i kontrolowac zeby. Wiec dla takiego powodu nawet jesli, nie wyjme mojego ulubienca :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2010 10:25
Ja mam kolczyk pleksi i zdrowe zęby, a mam kolczyka od 5 lat ;) reguralnie też wymieniam na nowy kolczyk (oczywiście też pleksi).
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2010 08:18
bo jak ktoś się bawi kolczykiem, obija o zęby, niewłaściwie zmienia kolczyk (słyszałam o przypadku, gdy to pewna osoba by odkręcić kulkę, chwytała sztangę w zęby), no to niech się nie dziwi. Myślę, że też chodzi o dobranie odpowiedniej długości kolczyka. Pierwszy kolczyk, który dostaje się tuż po przekłuciu, celowo jest długi. Jeśli się go nie zmieni po tym jak opuchlizna zejdzie, będzie się ciągle obijał o zęby nie wspominając o nadgryzaniu go podczas jedzenia czy mówienia...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo