Zgadnij, gdzie jest najwięcej zarazków (dotykasz tego codziennie)!

Brudne ręce to siedlisko aż 17 rodzajów bakterii i grzybów! Skąd biorą się na naszej skórze?
Zgadnij, gdzie jest najwięcej zarazków (dotykasz tego codziennie)!
20.10.2010

We wrześniu tego roku lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka przebadali ręce 625 warszawiaków. Analiza laboratoryjna wykazała, że na dłoniach mieszkańców stolicy żyje odporny na większość antybiotyków gronkowiec złocisty oraz bakterie kałowe wywołujące silne zatrucia pokarmowe.

Co ciekawe, aż 90 procent ankietowanych deklarowało, że zawsze myje ręce po wyjściu z toalety, a 57 procent po tym, gdy głaskało zwierzę. Wyniki jednak świadczą o tym, że to mało prawdopodobne.

Analizie poddano również środki komunikacji miejskiej. W metrze, autobusach, tramwajach oraz pociągach znaleziono szczepy drobnoustrojów środowiskowych. Tylko z jednej próbki - z powierzchni siedzenia w pociągu - wyizolowano gronkowca złocistego, a bakterie flory kałowej wykrywane były przede wszystkim w materiałach pobranych w toaletach pociągu. W podsumowaniu wyników badań wykonanych w środkach transportu można stwierdzić, że podobnie jak w innych badanych miejscach, stwierdzano tam obecność potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów, które  mogą  szerzyć się za pośrednictwem rąk.

Pod mikroskop poszły też centra handlowe, bankomaty i pieniądze. Domy towarowe wypadły zupełnie jak dworce kolejowe - 15 procent spośród wszystkich wyhodowanych tu drobnoustrojów stanowiły bakterie flory kałowej. Natomiast banknoty to największe skupisko grzybów. Specjaliści weszli również do domów, a tam m.in. na blatach kuchennych, pilotach i klawiaturach znaleźli bakterie typu kałowego.

Jak chronić się przed atakiem niebezpiecznych bakterii i grzybów? Lekarze zalecają, aby jak najczęściej myć ręce ciepłą wodą z mydłem. Gdyby postępował tak każdy z nas, o połowę zmniejszyłaby się liczba zatruć pokarmowych oraz zakażeń wirusowych!

Majka Kostrzewa

Zobacz także:

Chcesz poprawić sylwetkę? Zamieszkaj z grubasem!

Eksperci informują, że warto mieć otyłą współlokatorkę. Dlaczego? Otóż, takie osoby często biorą się za odchudzanie i zarażają tym okolicznych! 

 
Jeśli wypijasz jedną puszkę napoju gazowanego dziennie, tyjesz nawet pięć kilogramów w ciągu roku! 

Komentarze (60)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.11.2012 10:16
to ja nosze żel antybakteryjny do stosowania bez użycia wody, jeśli nie mogę umyć rąk mydłem antybakteryjnym przed jedzeniem na mieście to stosuję taki żel.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.11.2012 09:19
Ja mam przy sobie na mieście chusteczki antybakteryjne - wole to niz otwieranie klamek łokciem, a na klamkach w centrum handlowym jest mnóstwo bakterii, bo niestety widze jak czesto ludzie myją rece. W toaletach syf i malaria, a na rekach radosne siedlisko bakterii, które później puszczają w obieg.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.11.2012 18:41
Podobno w biurach jest sporo bakterii, no i w sumie co się dziwić, grupa ludzi w jednym budynku, wszyscy z tych samych sprzętów korzystają, dotykają telefonów, klawiatury, klamek, a 1/3 rąk nie myje :/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2012 18:27
Najwięcej bakterii jest w szpitalach,gabinetach lekarskich zwłaszcza u ginekologa i dentysty.Dlatego podczas całego badania i zabiegów ginekologicznych jest mąż bo mam do jego obecności prawo i u dentysty też jest ze mną a ja z nim.Jak wyrzucą partnera to mogą płacić bardzo wysokie odszkodowanie lecz mało kto o tym wie że narusz się ust 2008 r art 21 Prawo Pacjenta i do 100 tyś zł może wynosić odszkodowanie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2011 23:07
Ja z polecenia lekarza zakupiłam sobie właśnie żel antybakteryjny Dettol. Po jakimś czasie aerozol do dezynfekcji. Sprawdza się naprawdę super. aby pozbyć się bakterii i zarazków nie trzeba mieć wody pod ręką :D wygoda naprawdę super.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo