Leczenie otyłości: najlepsze metody o potwierdzonej skuteczności

Co zrobić, jeśli waga wskazuje coraz więcej?
Leczenie otyłości: najlepsze metody o potwierdzonej skuteczności
Fot.materiałpartnera
11.07.2024

Otyłość jest jedną z najczęściej występujących chorób społeczeństw zachodnich. W dużej mierze do jej rozwoju przyczyniają się niezdrowe nawyki żywieniowe i życiowe. W jaki sposób skutecznie walczy się z otyłością? Co zrobić, jeśli waga wskazuje coraz więcej?

Co powoduje nadwagę i otyłość?

Otyłość i nadwaga to bardzo często konsekwencje nieprawidłowego sposobu życia. Jadłospis bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe i węglowodany to prosta droga do otyłości. Nieregularne pory posiłków, nieodpowiednia higiena snu, brak ruchu, przepracowanie i chroniczny stres dodatkowo zwiększają ryzyko przybierania masy ciała w niekontrolowany sposób. 

Jednak czynniki środowiskowe to nie wszystko. Niektóre osoby wykazują genetyczne predyspozycje do rozwijania się otyłości. Osoby, w których rodzinie występowała ta choroba, są znacznie obciążone ryzykiem rozwinięcia się jej również u nich. 

Dodatkowo, czynnikiem zwiększającym ryzyko rozwoju otyłości są również inne choroby, w szczególności zaburzenia hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy, zespół Cushinga, niedobór testosteronu. Część chorób i zaburzeń psychicznych, np. depresja, także może powodować otyłość.

Specjaliści wyróżniają także czynniki psychospołeczne - dzieci wychowujące się w środowisku aktywnym fizycznie, stawiającym na zdrowe i zróżnicowane jedzenie znacznie rzadziej chorują na otyłość w wieku dorosłym i przeciwnie. Dzieci z domów, w których często na stole goszczą produkty wysokoprzetworzone i w których nie przykłada się wagi do rozwoju fizycznego, mogą być nawet 70% bardziej narażone na otyłość i to już w wieku dziecięcym i nastoletnim.  

Warto wiedzieć, że zgodnie z klasyfikacją WHO, otyłość jest chorobą, natomiast nadwaga stanowi jeden z podtypów otyłości. Otyłość jest chorobą przewlekłą, a nadwaga jest zagrożona rozwinięciem się w otyłość. 

Opieka profesjonalisty a gubienie nadmiernych kilogramów

Aby skutecznie walczyć z tą chorobą, potrzebny jest dopasowany do pacjenta, indywidualny plan leczenia otyłości. W leczeniu otyłości kluczowe okazuje się wsparcie interdyscyplinarne. Osoba, która cierpi z powodu otyłości, powinna być pod stałą opieką lekarza internisty, kardiologa, ortopedy i endokrynologa.

Niezbędne okazuje się także wsparcie psychodietetyka i dietetyka, którzy skupiają się na budowaniu pozytywnej relacji z jedzeniem. Ich zadaniem jest również pokonywanie barier psychicznych, które często skutecznie uniemożliwiają zgubienie kilogramów.

Lekarze konkretnych specjalizacji kontrolują, czy wyniki badań pacjenta nie wskazują na konieczność wdrożenia leczenia innych chorób, np. hormonalnych. Warto wiedzieć, że wiele osób otyłych jednocześnie cierpi z powodu niedożywienia - co może się wydawać paradoksalne. Nadmiar kilogramów jednak nie chroni przed rozwijaniem się anemii czy awitaminozy, o które nietrudno, gdy w diecie chorego nie brakuje odpowiednio zbilansowanych składników odżywczych.

Specjaliści mogą również w niektórych przypadkach zalecić laparoskopię. Zalety laparoskopowego leczenia obejmują szybkie efekty, które nierzadko zwiększają motywację pacjentów do dalszego profilaktycznego działania. 

Skuteczność aktywności fizycznej przy redukcji masy ciała

Specjaliści leczenia otyłości podkreślają, że aby osiągnąć sukces w gubieniu nadmiarowych kilogramów, konieczne jest nie tylko wdrożenie odpowiedniej diety, ale również odpowiedniej dawki ćwiczeń fizycznych. Tutaj przydać się może wsparcie trenera personalnego, który bazując na kondycji i możliwościach danej osoby, ułoży odpowiedni plan treningów pozwalający przybliżać się do sukcesu. 

Jednak tak naprawdę, każdy rodzaj regularnej, umiarkowanej aktywności fizycznej jest pożądany i może przynosić efekty. Codzienne długie spacery, pilates, joga i pływanie zwiększają wytrzymałość mięśni, pozytywnie wpływają na ogólne zdrowie i samopoczucie psychiczne, co wszystko przynosi wymierne korzyści w gubieniu kilogramów. 

Korzyści farmakologicznego podejścia do walki z otyłością

Farmakologiczne leczenie otyłości zawsze powinno być prowadzone pod okiem lekarza. Wiele leków, które były powszechnie stosowane jeszcze kilka lat temu, obecnie zostało wycofanych ze względu na skutki uboczne, jakie mogą powodować. Co więcej, skuteczność niektórych z nich okazała się być porównywalną z placebo. 

Leki stosowane w otyłości wymagają odpowiedniej dodatkowej suplementacji witaminowej i często wiążą się z dodatkowymi nieprzyjemnymi efektami, dlatego leczenie farmakologiczne uznaje się za ostateczność, gdy pozostałe metody nie przynoszą rezultatów.

Warto też pamiętać, że nie istnieją uniwersalne "magiczne" tabletki czy "sposoby cud" na zrzucenie nadmiarowych kilogramów. Kluczem do wyzdrowienia z otyłości i zachowania zdrowej sylwetki jest odpowiednia kombinacja zbilansowanej diety, aktywności fizycznej i zdrowych nawyków. Wsparciem w tej drodze z pewnością będą specjaliści, którzy pomogą zbudować indywidualny plan terapeutyczny. 

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (3)
Ocena: 3.67 / 5
gość (Ocena: 5) 11.07.2024 15:32
Kobiety badajcie się na insulinooporność. U mnie kilka miesięcy przyjmowania leku -glupohage uratowało mnie w wielu aspektach (w tym nadwagi 10 kg)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.07.2024 11:39
Najlepszą i najbardziej skuteczną metodą odchudzania jest rozjechanie przez walec
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie