Drobne skaleczenia, ból głowy, ugryzienie owada czy niegroźne poparzenie zwykle nie wymagają pilnej konsultacji lekarskiej – jeśli masz pod ręką apteczkę, a w niej wyposażenie potrzebne na takie sytuacje. Jak powinna wyglądać domowa apteczka? Zobacz, co koniecznie musi się w niej znaleźć.
Domowa apteczka – czego nie może w niej zabraknąć?
Kompletna apteczka to obowiązkowy element każdego domu – zadbaj więc, aby zawsze były w niej najpotrzebniejsze artykuły.
Leki i kosmetyki
- Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, np. paracetamol albo ibuprofen. Jeśli masz w domu malutkie dziecko, zaopatrz apteczkę w czopki albo leki przeciwbólowe w zawiesinie, odpowiednie do wieku maluszka.
- Leki przeciw biegunce – chociażby węgiel leczniczy. Warto mieć pod ręką również elektrolity, które zapobiegają zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej.
- Leki przeciwalergiczne – łagodzą objawy uczulenia, które czasem pojawia się nagle, również u osób, które do tej pory nie miały żadnych alergii.
- Leki na przeziębienie – łagodzące katar, kaszel i ból gardła.
- Żele na stłuczenia – żele przeciwobrzękowe i przeciwbólowe sprawdzają się nie tylko w przypadku sportowców. Ból i opuchliznę, które doskwierają po urazie, pomogą zlikwidować również żele chłodzące.
- Żele na ukąszenia owadów – ugryzienia owadów często są nie tyle niebezpieczne, ile nieprzyjemne. Preparaty tego typu minimalizują świąd i pieczenie, dzięki czemu na przykład skutki ugryzienia komara są znacznie łatwiejsze do zniesienia.
Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny mieć w swojej domowej apteczce zapas leków – wystawienie recepty przez lekarza czasem chwilę trwa.
Opatrunki i artykuły do opatrywania ran
W przypadku niewielkich ran nie trzeba zwykle jechać na pogotowie – wystarczy opatrzyć je w domu i zakleić odpowiednim plastrem. Większe kompresy przydają się także, by sterylnie zatamować obfitsze krwawienie w oczekiwaniu na przyjazd karetki czy w drodze do szpitala. Miej w apteczce:
- opatrunki jałowe (gazy i kompresy),
- plastry w różnych rozmiarach,
- bandaże,
- środki odkażające,
- chustę trójkątną.
Inne artykuły, które warto mieć w apteczce
Większości sytuacji, które mogą zdarzyć się w domu, nie jesteś w stanie przewidzieć. Warto być przygotowanym na różne wydarzenia, i oprócz leków mieć w apteczce także:
- koc z folii termoizolacyjnej (termiczny) – przydaje się w przypadku wyziębienia organizmu,
- nożyczki,
- aspirator do odciągania kataru u niemowląt – w przypadku maluszków nie ma mowy o innym czyszczeniu noska niż przy pomocy aspiratora albo gruszki; trzeba mieć któreś z tych urządzeń pod ręką, gdyż zalegająca w nosie wydzielina uniemożliwia niemowlętom jedzenie i oddychanie,
- termometr – to obowiązkowe wyposażenie apteczki w każdym domu,
- ciśnieniomierz – nie jest to konieczny element wyposażenia apteczki, ale powinny mieć go osoby, które mają problemy ze zbyt niskim/zbyt wysokim ciśnieniem,
- rękawiczki jednorazowe – na przykład do higienicznego opatrzenia rany,
- sól fizjologiczną do przemywania oczu,
- maseczkę do wykonywania sztucznego oddychania.
W apteczce warto mieć także instrukcję udzielania pierwszej pomocy – nawet jeśli wiesz, jak to prawidłowo zrobić. W sytuacjach stresowych zdarza się zapomnieć o poszczególnych krokach.
Gdzie kupić kompletną apteczkę? Sklep medyczny czy apteka?
Nie masz czasu kompletować poszczególnych elementów wyposażenia apteczki? Chcesz mieć pewność, że w razie kryzysowej sytuacji na pewno niczego ci nie zabraknie? Nie marnuj czasu na chodzenie z listą zakupów do apteki – kup kompletnie wyposażoną apteczkę, a potem tylko uzupełniaj ją o to, co zostało użyte. Miejscem, w którym szybko i bez wychodzenia z domu kupisz apteczkę, jest na przykład internetowy sklep medyczny. Znajdziesz tam zarówno apteczkę samochodową, jak i domową. Apteczki można dostać także w tradycyjnych aptekach.
Apteczka jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu, ale również samochodu i instytucji czy firmy. Pierwsza pomoc, której bez apteczki trudno jest udzielić, może uratować komuś zdrowie, a nawet życie.
Artykuł sponsorowany