Przełom w leczeniu otyłości - jak chirurgia bariatryczna zmienia życie pacjentów

Dowiedz się więcej!
Przełom w leczeniu otyłości - jak chirurgia bariatryczna zmienia życie pacjentów
Fot.materiałpartnera
23.05.2024

Chirurgia bariatryczna jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem otyłości. Jest to coraz częściej stosowana metoda terapeutyczna, która oferuje szansę na znaczącą poprawę jakości życia osób, które zmagają się z otyłością.

Kiedy jest zalecana chirurgia bariatryczna?

Zabiegi bariatryczne są rozważane przede wszystkim u pacjentów, u których występuje otyłość olbrzymia (BMI ≥ 40 kg/m²) i otyłość znaczna (BMI ≥ 35 kg/m²). Ważnym wskazaniem jest także występowanie chorób towarzyszących, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia oddychania w czasie snu lub choroba zwyrodnieniowa stawów.

Chirurgia bariatryczna jest również rozwiązaniem, kiedy dotychczasowe metody leczenia, takie jak dieta i ćwiczenia fizyczne, okazały się nieskuteczne lub przyniosły jedynie krótkotrwałe efekty.

Jakie są metody chirurgicznego leczenia otyłości?

Obecnie chirurgiczne leczenie otyłości można podzielić na dwie główne kategorie, które wykorzystują metody chirurgiczne i endoskopowe. 

Do metod chirurgicznych zalicza się np. plikację żołądka. Jest to zabieg polegający na zmniejszeniu pojemności żołądka poprzez obszycie zewnętrznej krzywizny żołądka za pomocą szwów. Kolejnym zabiegiem jest rękawowa resekcja żołądka, w czasie której usuwany jest fragment tego narządu. Efektem jest ograniczanie spożycia pokarmu, podobnie jak przy plikacji. Z kolei wyłączenie żołądka polega na odłączeniu górnej części żołądka od jelita cienkiego i podłączeniu go bezpośrednio do dalszej części jelita.

W leczeniu otyłości coraz częściej znajduje zastosowanie zabieg endoskopowej gastroplastyki żołądka metodą Overstitch lub Endomina. Zabieg polega na zmniejszeniu żołądka za pomocą endoskopu ze specjalistycznym systemem szyjącym, który pozwala zmniejszyć żołądek o ok. 60% bez jego usuwania. Overstitch i Endomina to ten sam zabieg różniący się tylko zastosowanym systemem, za pomocą którego zmniejszany jest żołądek.

Ostatnią popularną metodą, o której warto wspomnieć, jest wprowadzenie do żołądka specjalnego balonu i wypełnienie go płynem. Tak wypełniony balon, znajdujący się w żołądku, ogranicza w nim miejsce i powoduje uczucie sytości nawet po niewielkim posiłku.

Korzyści płynące z chirurgii bariatrycznej

Chirurgia bariatryczna przynosi wiele korzyści dla pacjentów. Przede wszystkim, pomaga znacząco obniżyć masę ciała, nawet o 50-80% nadwyżki.

Dodatkowo u osób, które poddały się zabiegom bariatrycznym, obserwuje się poprawę w ogólnym stanie zdrowia, a nawet ustąpienie chorób towarzyszących otyłości, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe i obturacyjny bezdech senny.

Mniejsza masa ciała to także znaczące zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ponad wszystko pacjenci raportują także poprawę jakości życia, w tym wzrost poziomu energii, lepszy sen i poprawę samopoczucia psychicznego.

Zmiana stylu życia po operacji

Po operacji bariatrycznej pacjenci muszą wprowadzić znaczące zmiany w stylu życia, aby utrzymać efekty leczenia i uniknąć powikłań. Obejmuje to przede wszystkim utrzymanie zdrowej diety bogatej w owoce, warzywa i chude białko. Wskazana jest także regularna, umiarkowana aktywność fizyczną. Lekarze zalecają unikanie pokarmów i napojów wysokokalorycznych oraz przetworzonych. Pacjent powinien również regularnie odbywać kontrole lekarskie. 

Co obejmuje kompleksowa opieka pooperacyjna?

Po operacji bariatrycznej pacjenci powinni mieć zapewnioną kompleksową opiekę pooperacyjną. W Klinice chirurgii Mazan stawiamy na najwyższej jakości opiekę medyczną ze strony zespołu specjalistów,  w tym chirurga bariatrycznego, dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty.

Dbamy również o edukację na temat zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Wierzymy, że odpowiednie wsparcie psychologiczne w zakresie radzenia sobie ze zmianami w stylu życia jest kluczowe, aby pacjent utrzymał efekty pooperacyjne. 

W Klinice zapewniamy także stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjenta w celu wykrycia i leczenia ewentualnych powikłań.

Chirurgia bariatryczna może być ratunkiem dla osób zmagających się z chorobą otyłości. Oferuje ona szereg korzyści zdrowotnych i psychicznych, które poprawiają jakość życia pacjentów. Zabiegi bariatryczne są bezpieczne, a lista potencjalnych skutków ubocznych z nimi związanych nie jest długa — konieczne jest jednak zasięgnięcie opinii doświadczonego zespołu specjalistów, którzy pomogą dobrać plan leczenia odpowiedni dla indywidualnych potrzeb pacjenta. 

 

Artykuł sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie