Dlaczego emocjonalne jedzenie może utrudniać proces odchudzania?

Jak sobie z tym poradzić?
Dlaczego emocjonalne jedzenie może utrudniać proces odchudzania?
Fot.istockphoto.com
26.02.2024

Współczesny świat pełen jest wyzwań i stresujących sytuacji, które często prowadzą nas do szukania ukojenia w jedzeniu. Emocjonalne jedzenie stanowi jedną z głównych przeszkód na drodze do osiągnięcia i utrzymania zdrowej wagi. To zjawisko, które polega na sięganiu po jedzenie nie z powodu fizjologicznego głodu, ale jako sposób na radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Czym jest emocjonalne jedzenie?

Emocjonalne jedzenie można określić jako uporczywy wzorzec zachowań, gdzie jedzenie staje się głównym mechanizmem radzenia sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak stres, smutek, samotność czy zmęczenie. Ada Jędraszek, psychodietetyk z Centrum Respo, podkreśla, że jedzenie emocjonalne często wynika z braku umiejętności radzenia sobie z trudnymi uczuciami. Zamiast służyć wyłącznie celom fizjologicznym, jedzenie przejmuje rolę nagrody, pocieszenia, a nawet kary, stając się centralnym punktem w życiu emocjonalnym osoby.

Wpływ emocjonalnego jedzenia na proces odchudzania

Regularność, jakość i odpowiednia kaloryczność posiłków to fundamenty zdrowej diety. Emocjonalne jedzenie zakłóca te zasady, wprowadzając chaos w przyjmowane posiłki i komplikując utrzymanie zbilansowanego sposobu odżywiania. Skutkiem może być nie tylko wzrost masy ciała, ale także problemy z układem pokarmowym, czy otyłość. Ada Jędraszek zauważa, że emocje takie jak stres czy niepokój, mogą prowadzić do nieregularnego jedzenia – od ograniczenia ilości spożywanego pokarmu, po niekontrolowane jego zwiększanie.

Jak poradzić sobie z emocjonalnym jedzeniem?

Kluczem do przełamania schematu emocjonalnego jedzenia jest rozpoznanie i adresowanie podstawowych przyczyn tego zachowania. Wsparcie psychodietetyka, który rozumie mechanizmy zaburzeń odżywiania, może okazać się nieocenione. Specjalista może pomóc, w rozwinięciu zdrowszych sposobów radzenia sobie z emocjami i zbudowaniu bardziej zrównoważonego stosunku do jedzenia. Specjaliści w tej dziedzinie oferują nie tylko indywidualnie dopasowane plany żywieniowe, ale również pomagają w rozwiązaniu psychologicznych aspektów nadmiernego jedzenia. Ada Jędraszek z Centrum Respo podkreśla, że wiedza i doświadczenie psychodietetyka są nieocenione, w budowaniu trwałych zmian w nawykach żywieniowych.

Podsumowanie

Emocjonalne jedzenie to kompleksowy problem, który wymaga zrozumienia i odpowiedniego podejścia. Wieloletnie obserwacje pacjentów współpracujących z Centrum Respo jednoznacznie pokazują, że kluczową strategią na drodze do przełamania destrukcyjnych wzorców jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, zaprojektowanych wspólnie z dietetykiem. To właśnie one stanowią pierwszy i najważniejszy krok ku wyzwoleniu się z pułapki niekorzystnych zachowań żywieniowych.

Warto pamiętać, że każdy krok w kierunku zdrowych nawyków żywieniowych to krok bliżej do lepszego samopoczucia i zdrowszego życia!

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie