Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę, pamiętaj, że nie stanowi ona przeciwwskazania do regularnych ćwiczeń. Aktywność fizyczna nie tylko sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, ale także pomaga kontrolować poziom glukozy* i cholesterolu we krwi. W ten sposób zmniejsza ona ryzyko wystąpienia powikłań. Zachowaj przy tym zdrowy rozsądek i dostosuj wysiłek do swojego wieku i wydolności.
Regularny wysiłek fizyczny może przyczynić się do zmniejszenia dawki leków przeciwcukrzycowych lub insuliny, ponieważ zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę. Oprócz tego obniża ryzyko rozwoju powikłań cukrzycowych, takich jak stopa cukrzycowa, kwasica ketonowa, zespół ograniczenia ruchomości stawów czy retinopatia cukrzycowa. Aktywność fizyczna odgrywa również ważną rolę w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.
Sprawdź też: Materiały dla chorych na cukrzycę
Z cukrzycą często współistnieje nadwaga lub otyłość, dlatego warto połączyć zbilansowaną dietę z regularną aktywnością fizyczną. Ćwiczenia fizyczne pozwalają na redukcję tkanki tłuszczowej i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Aby uniknąć kontuzji, zacznij od krótkich spacerów. Możesz też uprawiać nordic walking, pływać, jeździć na rowerze czy uczęszczać na aqua aerobik. Wśród polecanych aktywności znajduje się też:
Ważne jest, aby dostosować intensywność, długość i częstotliwość treningów do swojego stanu zdrowia, wieku i możliwości. Osoby z cukrzycą powinny unikać wyczerpujących aktywności, takich jak: maratony, wspinaczki górskie, sporty walki czy nurkowanie, ponieważ mogą zwiększać ryzyko wystąpienia hipoglikemii (niedocukrzenia).
Regularna aktywność fizyczna nie tylko zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, lecz także pomaga osobom chorującym na cukrzycę ustabilizować poziom glukozy we krwi*. Dodatkowo, przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego, tym samym zapobiega udarowi mózgu i zawałowi serca. Ćwiczenia fizyczne wpływają pozytywnie na samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z diabetologiem, który zaproponuje najlepsze rodzaje aktywności, a w razie potrzeby skieruje Cię do fizjoterapeuty. Specjalista dopasuje zestaw ćwiczeń, a następnie pokaże Ci, jak prawidłowo je wykonywać.
Aby zapobiec hipoglikemii, nie należy ćwiczyć na czczo. Trening rozpocznij po 2 godzinach od spożycia lekkiego posiłku. Przed rozpoczęciem ćwiczeń wykonaj 5-10-minutową rozgrzewkę, aby przygotować ciało do wysiłku. W ten sposób poprawisz skuteczność treningu i jednocześnie zminimalizujesz ryzyko wystąpienia kontuzji. Na koniec wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających, dzięki czemu uspokoisz tętno i oddech. Rób je płynnie i powoli, pamiętaj też o głębokim oddychaniu. Możesz wtedy odczuwać lekki dyskomfort. Jeśli pojawi się ból, wycofaj się z pozycji.
Pij wodę podczas treningu, w ten sposób unikniesz odwodnienia organizmu. W przypadku wysiłku trwającego dłużej niż godzinę sięgnij po napój izotoniczny bez cukru, aby szybko uzupełnić elektrolity. Jeśli chorujesz na cukrzycę, sprawdzaj poziom glukozy* w czasie treningu, a także po jego zakończeniu. Dzięki temu będziesz w stanie wykryć ewentualne niedocukrzenie i zareagować na czas poprzez zjedzenie słodkiej przekąski lub wypicie słodkiego napoju.
Materiał powstał we współpracy z Novo Nordisk, właścicielem strony Materiały dla pacjenta (dann.edu.pl) PL24DI00036
*stężenie glukozy we krwi