Jak unikać niszczenia zębów? Oto lista najbardziej szkodliwych nawyków

Na wygląd swojego uzębienia pracujemy każdego dnia!
Jak unikać niszczenia zębów? Oto lista najbardziej szkodliwych nawyków
Fot.envato.com
19.01.2024

Zdrowe, białe zęby to nasza najlepsza wizytówka w różnych sytuacjach. W momencie, gdy jesteśmy komuś przedstawiani, staramy się o nową pracę, czy po prostu chcemy dobrze wypaść podczas spotkania ze znajomymi lub na randce, szczery uśmiech ukazujący piękne zęby zdecydowanie działa na naszą korzyść. Warto pamiętać o tym, że na wygląd swojego uzębienia pracujemy każdego dnia. Oto lista nawyków, które najbardziej niszczą zęby!

1. Spożywanie dużej ilości słodyczy oraz kwaśnych napojów i pokarmów

Słodzone napoje oraz cukierki, batoniki i inne słodycze są źródłem cukrów prostych, które przekształcają się w kwasy mające zgubny wpływ na szkliwo zębów. Kwasy powodują demineralizację i niszczenie szkliwa! Pamiętaj o tym, że również picie dużej ilości soków cytrusowych oraz spożywanie owoców cytrusowych, zwłaszcza cytryn i grejpfrutów, prowadzi do zmiękczenia i osłabienia szkliwa, czego następstwem mogą być ubytki i inne problemy z zębami. Szczególnie szkodliwe jest mycie zębów bezpośrednio po spożyciu cytrusów. Warto też wspomnieć o kawie – wypijanie znacznych ilości „małej czarnej” prowadzi do wypłukania wapnia i osłabienia zębów, a także do powstawania nieestetycznych przebarwień. Jeśli chcesz usunąć nieestetyczny ciemny osad, wypróbuj paski wybielające zęby.

Fot.envato.com

2. Zbyt intensywne szczotkowanie zębów

Niektóre osoby zbyt mocno szczotkują zęby. To może powodować pogorszenie stanu zębów i dziąseł! Zbyt mocne szczotkowanie zębów wcale nie skutkuje ich dokładnym oczyszczeniem ani usunięciem przebarwień. Zła technika mycia zębów prowadzi do nadwrażliwości na ciepłe i zimne pokarmy oraz napoje, uszkodzenia szkliwa, a nawet do ubytków, ponadto podrażnia dziąsła i może być przyczyną znacznego pogorszenia ich stanu. Najgorsze efekty przynosi intensywne szczotkowanie zębów szczoteczką z twardym włosiem. Dla większości osób najbardziej odpowiednie są szczoteczki średnio twarde. Trzeba pamiętać o tym, że oprócz mycia zębów szczoteczką, ważne jest usuwanie nici dentystycznej, dzięki której można pozbyć się resztek jedzenia ze szczelin międzyzębowych. Regularne nitkowanie zębów przynosi znakomite efekty!

3. Używanie zębów zamiast narzędzi

Zdarza Ci się używać zębów do przegryzania nici, odcinania taśmy lub otwierania opakowań z żywnością? Koniecznie zaprzestań takich działań, bo zniszczysz swoje zęby! Najgorsze co można zrobić, to otworzyć zębami butelkę z piwem – niestety niektórzy podejmują się takich działań, zwłaszcza w towarzystwie. Używanie zębów jako narzędzi kończy się ich osłabieniem i pękaniem na krawędziach, niekiedy dochodzi nawet do złamania zęba i to w taki sposób, że konieczne jest jego wyrwanie. 

Fot.envato.com

4. Zgrzytanie zębami i gryzienie przedmiotów

Niszczące zęby zgrzytanie zębami, nazywane też bruksizmem, jest najczęściej spowodowane silnym, przewlekłym stresem. Zaciskanie zębów i zgrzytanie często jest niekontrolowane, zwłaszcza podczas snu. Nawykowe zgrzytanie zębami ma związek między innymi z napięciem żuchwy, można ją jednak rozluźniać, stosując odpowiednie ćwiczenia oraz techniki relaksacyjne. Na stan zębów negatywnie wpływa także nerwowe gryzienie przedmiotów, np. ołówka czy długopisu. Może ono prowadzić nie tylko do osłabienia szkliwa, ale także do ukruszenia zęba. 

Na stan naszych zębów wpływa wiele czynników. Warto pamiętać o codziennych nawykach niszczących zęby i postarać się je wyeliminować. To pozwoli uniknąć kosztownych wizyt u dentysty!

 

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie