Domowe sposoby na bolesne miesiączki

Poznaj kilka sprawdzonych, domowych sposobów na bolesne miesiączki!
Domowe sposoby na bolesne miesiączki
Fot.123rf.com
28.11.2023

Bolesna miesiączka potrafi skutecznie zatrzymać Cię w domu na kilka dni? Gdy pojawia się krwawienie, masz ochotę po prostu zaszyć się w zaciszu swojej sypialni i nie podnosić się z łóżka, dopóki uciążliwe skurcze nie ustąpią? Poznaj kilka sprawdzonych, domowych sposobów na bolesne miesiączki.

Odpoczynek i relaks

Ból miesiączkowy ma zwykle charakter napadowy o zmiennym nasileniu. W momentach ustępowania dolegliwości warto wykonywać ćwiczenia rozluźniające, np. z zakresu jogi lub pilatesu. Łagodząco na ból może podziałać też pływanie.

Jeśli skurcze nie dają Ci odetchnąć, spróbuj się wyciszyć i zrelaksować. Możesz wypróbować medytację i techniki relaksacyjne. Połóż się na łóżku lub na kanapie, przykryj się ciepłym kocem, włącz przyjemną muzykę, zasłoń rolety, zapal pachnące świeczki. Rób to, co sprawia Ci przyjemność i pozwala zapomnieć o bólu, np. czytanie książki, oglądanie ulubionego serialu, malowanie.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Ból miesiączkowy wywołany jest intensywnymi skurczami podczas złuszczania się błony śluzowej macicy. U niektórych kobiet trwa zaledwie kilka godzin, w innych nie występuje w ogóle. Bywa też tak, że bolesna miesiączka trwa nawet przez 5 dni. Jeśli Twoje dolegliwości są wyjątkowo dokuczliwe, ból staje się nie do wytrzymania, możesz sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne, np. https://www.voltaren.pl/leki-voltaren/voltaren-acti-forte/. Produkty medyczne, zawierające takie substancje czynne, jak diklofenak szybko i na długo niwelują ból, co jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy podczas miesiączki musimy wyjść pilnie z domu, żeby coś załatwić.

Ciepłe okłady i kąpiel

W zniwelowaniu bólu miesiączkowego pomagają ciepłe okłady, które możesz zrobić, przykładając do okolicy podbrzusza termofor wypełniony ciepłą (niegorącą!) wodą. Delikatne rozgrzanie bolącego miejsca działa rozkurczowo. Podobne zadziała ciepła kąpiel. Należy jednak pamiętać, aby woda nie była za gorąca, a kąpiel nie trwała zbyt długo. Rozgrzewanie brzucha nie jest zalecane, gdy bolesnej miesiączce towarzyszy obfite krwawienie.

Masaż pleców

Oprócz bólu brzucha podczas miesiączki mogą pojawić się bóle pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Badania wykazały, że dolegliwości te można zmniejszyć, stosując odpowiednie techniki masażu. Jest to bezpieczny sposób na odprężenie ciała, rozluźnienie mięśni i złagodzenie bólu miesiączkowego. Na masaż najlepiej jest wybrać się do masażysty lub fizjoterapeuty. Warto też poprosić specjalistę o wskazówki dotyczące automasażu, który będziesz mogła wykonać samodzielnie w domu w razie napadu bólu.

Lekkostrawna dieta

Dolegliwości bólowe podczas okresu może nasilać spożywanie pokarmów o działaniu wzdymającym, takich jak strączki czy warzywa kapustne. Wzdęcia i ból brzucha mogą też być spowodowane tłustymi potrawami, alkoholem, słodyczami, kofeiną, fast foodami. Podczas okresu w jadłospisie powinny królować dania lekkie, zdrowe i pełnowartościowe: sałatki ze świeżych warzyw, gotowane warzywa, grillowany drób, ryba, produkty pełnoziarniste, jogurty. Taka dieta będzie łagodna dla jelit, ale też dostarczy składników, które mogą potencjalnie łagodzić bóle miesiączkowe – kwasów omega-3, witamin z grupy B, cynku. Warto sięgać też po naturalne źródła żelaza, ponieważ w trakcie obfitych miesiączek ubywa go z organizmu. Składnik ten znajduje się m.in. w jajkach, suszonych morelach, czerwonym mięsie, wątróbce. Pamiętaj także o tym, aby pić dużo wody.

Napary ziołowe

Herbatki ziołowe na bolesne miesiączki stosowały chętnie nasze mamy i babcie. Dziś podchodzimy do takich rewelacji nieco sceptycznie. Warto jednak dać szansę naturalnym recepturom, ponieważ w wielu przypadkach mogą się okazać skuteczne. W łagodzeniu bolesnych miesiączek pomagają m.in. rumianek, melisa, waleriana, krwawnik, nagietek lekarski. Zioła te nie tylko łagodzą ból, ale też działają uspokajająco.

Źródło:

Trybulec B., Wyżycka E. (2015). Zastosowanie wybranych technik terapii manualnej w leczeniu zachowawczym bolesnego miesiączkowania. Medical Review 2016; 14 (2): 162–172.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Materiał powstał we współpracy z Haleon

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 31.12.2023 20:22
Polecam wszystkim Wojowników!!!!!!!!!!!!!!!!(trochę nie na temat ale cóż...)?‍⬛?‍⬛??
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.12.2023 12:20
Nie ma męczarni, jak używa się kubeczków menstruacyjnych. Ja mam Beppy Cup i jestem zadowolona.
odpowiedz
Mirella (Ocena: 5) 16.12.2023 12:14
Każda kobieta powinna sprawdzać cykle na pomocniczym urządzeniu do wyznaczania dni płodnych - polecam termometr owulacyjny Cyclotest MySense
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 16.12.2023 12:01
Trzeba regularnie kontrolować cykle - u mnie sprawdza się wyznaczanie płodności za pomocą testera owulacyjnego Afrodyta, który uwzględnia poziom LH w ślinie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie