Badanie kortyzolu – na czym polega i kiedy się je wykonuje?

Z artykułu dowiesz się, czym jest kortyzol i jaka jest jego rola w organizmie.
Badanie kortyzolu – na czym polega i kiedy się je wykonuje?
Fot.alablaboratoria.pl
17.11.2023

Kortyzol pełni w organizmie szereg istotnych funkcji, a zaburzenia jego poziomu mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Z artykułu dowiesz się, czym jest kortyzol i jaka jest jego rola w organizmie, jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowego stężenia tego hormonu, jakie są wskazania do badania poziomu kortyzolu oraz gdzie można wykonać to badanie.

Czym jest kortyzol i za co odpowiada?

Kortyzol, nazywany hormonem stresu, jest glikokortykosteroidem, który jest wytwarzany przez korę nadnerczy. Jego kluczową funkcją jest ochrona organizmu przed indukowanym stresem spadkiem ciśnienia krwi, który może mieć poważne konsekwencje, takie jak wstrząs czy nawet śmierć. Oprócz tego kortyzol wpływa na homeostazę metaboliczną i adaptację do czynników stresogennych. Bierze udział w gospodarce węglowodanowej, białkowej, tłuszczowej i wapniowo-fosforanowej.

Badanie kortyzolu ma na celu ocenę jego stężenia w organizmie oraz zidentyfikowanie możliwych przyczyn zaburzeń.

Kiedy wykonać badanie kortyzolu?

Nieprawidłowe stężenie kortyzolu wywołuje szereg różnych zaburzeń funkcji organizmu, w wyniku których pacjenci mogą zauważać takie objawy, jak m.in.:

  • uczucie zmęczenia i osłabienia;
  • bóle mięśni i stawów;
  • biegunki, zaparcia, wymioty, nudności, bóle brzucha;
  • brak apetytu;
  • zawroty głowy;
  • łaknienie soli;
  • spadek masy ciała;
  • niedociśnienie;
  • zmiany skórne (ciemne przebarwienia lub bielactwo).

W przypadku zauważenia u siebie tych objawów należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli na podstawie wywiadu medycznego lekarz będzie podejrzewał zaburzenia funkcji kory nadnerczy, których konsekwencją jest nieprawidłowe stężenie kortyzolu, może zalecić pacjentowi wykonanie badania kortyzolu.

O czym mogą informować wyniki badania kortyzolu?

Badanie kortyzolu pomaga w rozpoznaniu różnych schorzeń, których konsekwencją może być nieprawidłowe stężenie tego hormonu. Badanie kortyzolu może pomóc w diagnostyce m.in. zespołu Cushinga, choroby Addisona (pierwotna lub wtórna niedoczynność nadnerczy), a także zaburzeń funkcji przysadki mózgowej i nadnerczy.

Wyniki badań kortyzolu należy zawsze przedstawić lekarzowi, którzy na ich podstawie, a także na bazie wywiadu medycznego oraz innych badań laboratoryjnych będzie w stanie prawidłowo zdiagnozować problem występujący u pacjenta i wydać stosowne zalecenia w zakresie właściwej metody leczenia.

Badanie kortyzolu – gdzie je wykonać?

Badanie kortyzolu dostępne jest m.in. w ALAB laboratoria. Aby je wykonać, wystarczy dokonać zakupu badania na stronie internetowe ALAB laboratoria i udać się do wybranego spośród ponad 600 dostępnych w Polsce Punktów Pobrań w celu oddania próbki krwi do analizy laboratoryjnej. Badanie kortyzolu wykonuje się z próbki krwi lub śliny. Odbiór wyników badań laboratoryjnych możliwy jest online.

Badanie poziomu kortyzolu wykonuje się także z próbek śliny. Kora nadnerczy wydziela kortyzol według rytmu dobowego, dlatego jego poziom różni się w zależności od pory dnia. Badanie pięciu próbek śliny pobranych o określonych godzinach umożliwia dokładną ocenę stężenia tego hormonu w ciągu dnia. Profil dzienny kortyzolu w ślinie również jest badaniem dostępnym w ALAB laboratoria.

Czy do badania kortyzolu należy się przygotować?

Próbkę krwi do badania należy oddać w godzinach porannych ze względu na zmienne stężenie kortyzolu w ciągu doby. Należy być na czczo, a na dzień przed badaniem unikać wzmożonego wysiłku fizycznego. Niestosowanie się do tych zaleceń może powodować zafałszowanie wyników, co utrudni lekarzowi ich prawidłową interpretację.

 

Artykuł sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie