Psychozabawa: Czy masz DENTOFOBIĘ?

Niemal co drugi Polak obawia się dentysty - odkłada wizytę „na potem”, bo nieprzyjemnie mu się kojarzy. Czy ty również panicznie boisz się wizyty w gabinecie stomatologicznym? Rozwiąż nasz test i sprawdź, czy masz dentofobię!
Psychozabawa: Czy masz DENTOFOBIĘ?
03.04.2010
>

Niemal co drugi Polak obawia się dentysty. Odkłada wizytę „na potem”, bo nieprzyjemnie mu się kojarzy. Stosuje coraz więcej środków do higieny jamy ustnej – bo liczy, że zastąpią dentystę. Jeśli miałby wymienić najbardziej przerażającą profesję, najczęściej wymienia właśnie zawód stomatologa.  

Czy ty również panicznie boisz się wizyty w gabinecie stomatologicznym? Sprawdź, czy masz dentofobię! Odpowiedz na poniższe pytania TAK lub NIE:

1. Czy w dniu poprzedzającym wizytę u stomatologa odczuwasz niepokój i napięcie powodujące jej odwołanie?

2. Czy podczas oczekiwania w recepcji na wejście do gabinetu czujesz się zdenerwowany z powodu wizyty?

3. Czy masz nieprzyjemne doświadczenia związane z wizytą u stomatologa?

4. Czy podczas wizyty w gabinecie czujesz się niespokojny i zestresowany?

5. Czy myśl o zastrzyku znieczulającym sprawia, że czujesz się zdenerwowany?

6. Czy widok stomatologa lub asystentki stomatologicznej powoduje Twój niepokój?

7. Czy narzędzie umieszczone w Twojej jamie ustnej podczas zabiegu stomatologicznego powoduje, że masz wrażenie utrudnionego oddychania i wpadasz w panikę? 

Jeśli na którekolwiek pytanie odpowiedziałaś twierdząco, oznacza to, że możesz mieć  problem z dentofobią. Dobra wiadomość jest taka, że dziś z dentofobią można sobie poradzić. Doświadczony lekarz, odpowiednie wyposażenie gabinetu, psychologiczne podejście oraz nowoczesne i skuteczne metody bezbolesnego leczenia pozwalają odzyskać piękny uśmiech nawet osobom, które ze strachu od kilkunastu lat nie były u stomatologa. 

 - Nowoczesne technologie leczenia oraz zaawansowane metody znieczulenia sprawiają, że dziś u dentysty nic nie ma prawa boleć – mówi Agnieszka Szygenda, stomatolog, właścicielka Klinik Orident, która w swojej ofercie ma program leczenia z dentofobii „Orident dla bojących się”. - Sam dyskomfort związany z wizytą u dentysty to jeszcze nie dentofobia. Taki niepokój towarzyszy co drugiej osobie siadającej na fotelu dentystycznym. Osoby z problemem dentofobii, czyli panicznym strachem przed dentystą znajdują się pośród tych, którzy nie chodzą do dentysty lub bywają tam tylko sporadyczniew nagłych wypadkach – wyjaśnia. Tacy pacjenci rzadko przychodzą do gabinetu z własnej woli, zwykle do wizyty zmusza ich ból albo ktoś bliski. Bo u nich sam strach jest większy niż ból zęba, który odczuwają. Niektóre Osoby potrafią męczyć się z prawdziwym bólem zęba przez dwa tygodnie, zanim ktoś nie zmusi ich do przyjścia po pomoc do stomatologa.  

Nie tylko ból 

Choć powszechnie dentofobię utożsamia się ze strachem przed bólem, doświadczenia Orident zaprzeczają tej opinii. Okazuje się, że pacjent bojący się dentysty zwykle odpowiada, iż „boi się ogólnie”, dopiero podczas wywiadu przeprowadzanego w klinice lekarz pomaga mu ustalić, jaka naprawdę jest przyczyna jego strachu. To milowy krok w opanowaniu strachu, trochę na zasadzie „chcesz pokonać swego wroga, poznaj go”. Oczywiste jest, że nie można walczyć z niezidentyfikowanym wrogiem. Ten nasz „ogólny” strach przed dentystą to, najczęściej obawa przed:

- samą wizytą  (przed nowym i nieznanym)

- przed bólem

- przed igłą i znieczuleniem

- zadławieniem i odruchem wymiotnym

- wstydem, zakłopotaniem stanem własnego uzębienia

- diagnozą

- przyszłym leczeniem i brakiem wytrwałości w leczeniu

- borowaniem

- poczuciem bezsilności

- niewiedzą na temat tego co robi lekarz

- zapachem i odgłosami

- zakażeniem

- zranieniem tkanek miękkich 

Jak walczyć  z dentofobią? 

Te obawy wynikają  najczęściej z doświadczeń z przeszłości, które z czasem zostały powiększone przez wyobraźnię. Tymczasem stomatologia XXI wieku w zestawieniu z tą sprzed 20 lat to jak porównanie malucha z Porsche – także w zakresie szybkości leczenia. Tyle tylko, że taka wiedza ogólna nikogo nie przekona. - Pacjent z dentofobią zdaje sobie sprawę z tego, że jego strach jest irracjonalny, a jednak nie potrafi sobie z nim poradzić. Dla takich osób opracowaliśmy autorski program walki z dentofobią – bo wiemy jak leczyć pacjentów bojących się i ... jak ich z tego lęku wyleczyć – tłumaczy Agnieszka Szygenda.  

Program walki z dentofobią został zbudowany w oparciu o wiedzę psychologiczną i doświadczenie w leczeniu pacjentów bojących się stomatologa. Jego realizacja zaczyna się już w domu pacjenta, który zapraszany jest na wizytę do kliniki, ale wie, że nie idzie na zabieg, tylko po to, by oswoić się z tym miejscem i poznać personel.  

- W naszej klinice realizację programu zaczynamy tuż za progiem. Nie ma poczekalni, jest Orident Cafe, strefa, w której można napić się kawy, poczytać prasę, posurfować w Internecie. Zresztą pacjenci ze zdiagnozowaną dentofobią w ogóle u nas nie czekają, bo... mogą uciec. Jednym z istotnych czynników dentofobii jest specyficzny zapach gabinetu stomatologicznego. Rozwiązaliśmy ten problem – część niegabinetowa kliniki ma osobny system wentylacji, a w gabinetach używamy tylko preparatów bezzapachowych. Podobnie rzecz się ma z odgłosami z gabinetu – pacjenci w poczekalni ich nie słyszą, w gabinecie staramy się je minimalizować najbardziej, jak to możliwe. Na przykład nie używamy metalowych tacek na narzędzia – zapoznaje ze szczegółami właścicielka Orident.  

Podobnie jest z innymi czynnikami powodującymi strach. Jeśli jest to ból – omawiane są możliwości odpowiedniego, bezpiecznego znieczulenia. Jeśli strach przed ukłuciem – lekarz informuje o możliwości znieczulenia dziąseł żelem przed zastrzykiem. Jeśli pacjent obawia się samej wizyty w nieznanym miejscu, może przyjść na wizytę adaptacyjną. - Na taką wizytę zapraszamy każdego pacjenta, który odczuwa silny lęk. Jeśli pacjent jest w stanie rozpocząć wizytę w gabinecie, zapoznajemy go ze sprzętem, omawiamy narzędzia, demonstrujemy działanie i przeprowadzamy jeden bezbolesny zabieg. Jeśli jest taka potrzeba, pacjent może skonsultować się ze współpracującym z kliniką psychologiem. Następnie pacjent poznaje klinikę i personel. Na koniec lekarz omawia szczegółowo plan kolejnej wizyty, podczas której zbada stan jamy ustnej – opowiada Agnieszka Szygenda.  

Materiały prasowe 

Zobacz także:  

Skuteczne metody wybielania zębów

Z upływem czasu zęby zmieniają odcień. Wpływa na to przede wszystkim niezdrowy tryb życia. 

Dwulatek zmarł na fotelu dentystycznym!

Zwykła wizyta u dentysty dla 2-letniego Hannesa okazała się tragiczna w skutkach. Chłopczyk nie obudził się po tym, jak poddano go narkozie

Polecane wideo

Komentarze (72)
Ocena: 5 / 5
Mirka (Ocena: 5) 28.01.2016 12:46
Ja polecam książkę - poradnik "Bądź bystry u dentysty". W ciekawy sposób opowiada o stomatologii, na dodatek jest pełna zabawnych historii, aż chce się przełamać ten strach :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.10.2010 00:08
Strasznie boje się dentysty,byc może dlatego że cierpię na zaburzenia lekowe,kiedy czekam w poczekalnie czuję sie fatalnie,jest mi słabo,mam przyspieszone bicie serca,trzęse się,mam zawroty głowy....:(
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.04.2010 15:05
ja polubiłam dentystę po leczeniu kanałowym, bardzo miło to wspominam i za każdym razem nie mogę się doczekać następnej wizyty
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 06.04.2010 20:50
panicznie balam sie dentystow dopopi nie trafilam na mojego obecnego, prywatnego stomatologa :D mlody, przystojny, i mega delikatny :D opowiada dokladnie o tym co robi, co chwilke pyta czy juz cos czuje i czy nie znieczulic, dzieki temu czuje ze mam jakas tam kontrole nad tym wszystkim co sie dzieje i to mnie uspokaja i niweluje caly strach :) latwo wytrzymac bol kiedy mam poczucie ze moge go przerwac w kazdej chwili jesli bedzie nie do wytrzymania
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.04.2010 22:40
do O_N_A wiesz ja nigdy nie mialam znieczulenia a kanalowe jak pisalam mialam 2 razy jestem w trakcie 2 leczenia kanalowego. Wiem ze jak usuwa nerw to boli i to za*** zawsze jak mam usuwanie nerwa to umieram z bolu to jest prawda bo bol jest niesamowity nawet ketonal 100 nie pomaga ... ;/ ale ja znalazlam doby sposob na zmieniejszenie bolu biore ketanol 100 ... potem nagrzewam poduszke elektryczna i przykladam tam gdzie mialam usuwany nerw i przechodzi po jakis 5-10 godzin... bol jest nie dowytrzymania ale jak chce miec sie zdrowe zeby to trzeba sie pomeczyc takie jest moje zdanie na ten temat. A dentysty sie nie boje bo na kazdej wizycie dentysta mowi co robi i czy bedzie bolec czy nie, dzieki takim radom na fotelu dentystycznym wiem kiedy mam sie przygotowac na bol a kiedy moge sie zrelaksowac i wiem ze nic bolec nie bedzie. Pozdrawiam !
odpowiedz

Polecane dla Ciebie