NAPOJE ENERGETYCZNE - pobudzają czy zabijają?

Skoro dodają skrzydeł, to czemu nie skusić się na taki odlot? Ale pamiętaj! Puszka energizera to rozwiązanie dobre tylko na chwilę, a efekty rujnujące nasz organizm na znacznie dłużej.
NAPOJE ENERGETYCZNE - pobudzają czy zabijają?
02.04.2010
>

Z napojami energetycznymi zetknął się chyba każdy z nas. Są dostępne w każdym sklepie spożywczym czy na stacjach benzynowych. Zazwyczaj stoją na półkach zaraz obok soków i innych napojów, ale mają przewagę… Skoro "dodają skrzydeł", to czemu nie skusić się na taki odlot? Niektórzy zapominają jednak, że tego typu produkty nie są obojętne dla naszego organizmu, a spożywane w nadmiarze - mogą doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji.

Tak naprawdę  w składzie napojów energetyzujących praktycznie nie ma składników... dostarczających energii. Za pobudzenie odpowiada głównie kofeina, tauryna i witamina B. Jedna szklanka takiego specyfiku to dwukrotnie większa dawka kofeiny niż w popularnej coli i sporo więcej niż w filiżance kawy. Wszystkie składniki faktycznie mogą dodać nam energii, ale to działanie krótkotrwałe, które na nic się zda, jeśli nie dostarczamy organizmowi żadnych innych substancji odżywczych (racjonalne odżywianie).

Napoje energetyzujące mogą być spożywane wyłącznie przez zdrowe i dorosłe osoby. Jeśli masz problemy zdrowotne, najlepiej w ogóle zrezygnuj z tego typu specyfików. W skrajnych przypadkach, spożycie "energizera" może doprowadzić nawet do wylewu. Częste picie napojów energetycznych może przyczynić się do pojawienia chorób nerwowych. Nigdy nie łącz ich z alkoholem! Tego typu drink to śmiertelna bomba, która wywołuje nieodwracalne uszkodzenia wątroby.

Jeśli jesteś śpiący, brakuje ci energii, przed tobą duży wysiłek fizyczny lub intelektualny - spróbuj innych sposobów na poprawę koncentracji. Kiedy sięgniesz po napój energetyczny, być może faktycznie poczujesz się lepiej, ale pamiętaj, że to działanie krótkotrwałe i zazwyczaj jedna puszka nie wystarczy. A im więcej tego wypijesz, tym gorzej dla twojego organizmu. Uczucie zmęczenia i tak po chwili wróci. Na reklamach wszystko wygląda pięknie, ale rzeczywistość pozostawia wiele do życzenia.    Specjaliści szacują, że w 2012 roku sami Polacy wypiją ok. 160 milionów litrów napojów energetyzujących! Choć czasami przydałyby nam się reklamowe "skrzydła", warto pomyśleć o systematycznej zmianie nawyków żywieniowych, które w znacznym stopniu poprawią naszą wydolność. Puszka "energizera" to rozwiązanie dobre tylko na chwilę, ale rujnujące nasz organizm na znacznie dłużej.

Źródło: Hanter.pl

Zobacz także:

Jak oszukać głód?

Te wszystkie torty, batoniki, wafelki, ciasta, lody, cukierki potrafią nieźle namieszać w naszych dietach i żołądkach, przy okazji spędzając nam sen z powiek, gdy stajemy na wadze.

Co jeść, aby żyć 100 lat?

Są na świecie takie regiony, państwa, miasta czy wioski, w których ludzie dożywają setki bez specjalnego wysiłku.

Polecane wideo

Komentarze (136)
Ocena: 4.93 / 5
Marta (Ocena: 4) 23.05.2016 11:16
Pobudzają, ale po pewnym czasie przestają działać... Zamiast nich stosuję żeń- szeń, który pobudza, wspaniale podnosi wydajność organizmu i co chyba najważniejsze odporność na stres. Odkąd stosuję Gold żeń– szeń complex mam mnóstwo energii i siły przez cały dzień, nie czuje już senności pomimo odpowiedniej dawki snu, znużenie też zniknęło, a moje osiągi w pracy są znacznie lepsze.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 20.03.2016 09:15
Wszyscy piszą że energetyki są złe ale nikt nie podaje argumentów tylko powtarza to co od kogoś usłyszał. Zero argumentów! Ja pije i mam sie dobrze. Praktycznie codziennie wypijam jeden mój ulubiony chwdp i nigdy nie miałem żadnych problemów.
odpowiedz
Nina (Ocena: 1) 28.01.2016 17:09
Słabiutkie, zero informacji. Tekst w stylu "to jest złe, bo jest złe". Jakieś konkretny? Który składni za co odpowiada? Kofeina - dlaczego szkodzi skoro jest też w kawie, a tą pije wiele osób? Tauryna, dlaczego szkodzi? Witaminy z grupy B? Syntetyki więc się nie wchłaniają. Co tam tak strasznie rozwala wątrobę? Ale tak konkretnie proszę opisać.
odpowiedz
mat22 (Ocena: 5) 26.01.2015 22:47
wyrażnie są tu jakieś tępaki w tych komentarzach wiadomo że nie wolno mieszać z alkoholami napojów energetycznych alkohol pszyspiesza działanie z tauryną i powoduje zawał i osoby chore też nie powinny pić a ja lubię te napoje ale wiadomo że nie piję ich często posiadam kilka w szafce leżą ale rzadko piję je raz n a rok i tylko jedną puszkę porostu trzeba mieć umiar w ich piciu ale pamiętajcie jedno to tylko specyfiki
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.06.2014 07:01
według mnie napoje energetyczne w zupełności same wystarczą zeby pobudzić organizm .Jak wciągu dnia zjadłem 7kanapek i paczki chrupków i około1w nocy biegłem biegłem speedem 600 m później zrobiłem 40pompek a później chciało mi sie wymiotować ale Jak wypiłem herbate to zrobiło mi się lepiej potem w spokoju posiedziałem do 3:20 i wstałem o 6:15
odpowiedz

Polecane dla Ciebie