Czy kaszel krtaniowy może być groźny?

Co może być jego przyczyną?
Czy kaszel krtaniowy może być groźny?
Fot.stock.adobe.com
12.10.2023

Kaszel krtaniowy, niekiedy nazywany szczekającym, jest bardzo uporczywy i męczący. Często spotykany u małych dzieci, ale występuje również u dorosłych. Co może być jego przyczyną? Czy ten rodzaj kaszlu jest oznaką groźnej choroby? Dowiedz się więcej.

Czym jest kaszel krtaniowy?

Kaszel zalicza się do najczęstszych objawów chorób dróg oddechowych, z którymi pacjenci zgłaszają się do gabinetów lekarskich. Ze względu na charakter może być mokry, suchy lub szczekający (krtaniowy) [1], który przypomina odgłosy wydawane przez psa lub fokę [2]. Kaszel krtaniowy jest częstym objawem dolegliwości ze strony układu oddechowego u dzieci. Zwykle wraz ze stridorem (świstem krtaniowym) towarzyszy chorobom zapalnym krtani wieku dziecięcego. Głównie jest to podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), które występuje zwykle pomiędzy 6. miesiącem a 5. rokiem życia (ze szczytem zachorowań w 2. roku życia) [2].

Krup i kaszel krtaniowy – objawy

Kaszel szczekający zwykle jest objawem choroby zapalnej zwykle o łagodnym przebiegu. Najczęściej diagnozuje się je jako podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) [2]. W Polsce jednak rzadko stosuje się nazewnictwo „zespół krupu” na objawy ostrego zapalenia krtani i tchawicy [3].

Początkowe objawy choroby przypominają zwykłe przeziębienie. Pojawia się wydzielina z nosa, trudności z oddychaniem przez nos i ból gardła oraz mała chrypka. Jednak ciągu doby lub dwóch dochodzi do rozwinięcia pozostałych symptomów, które zwiastują zapalenie krtani i tchawicy. Typowym objawem jest  suchy kaszel krtaniowy, który przypomina szczekanie psa. Towarzyszą mu:

  • świst krtaniowy (stridor), czyli wydawanie charakterystycznego, wysokiego i szorstkiego dźwięku z powodu zaburzonego przepływu powietrza przez częściowo zwężone drogi oddechowe [2];
  • chrypka [3];
  • duszność, problemy z zaczerpnięciem oddechu [2].
  • uruchomienie dodatkowych mięśni oddechowych [3];
  • niekiedy wysoka gorączka 37,8–40,5°C [3].

Czy zapalenie krtani jest groźne?

Zwykle zespół krupu jest wywołany wirusem paragrypy typu 1. (nawet do 43% przypadków), który odpowiada za infekcje górnych dróg oddechowych w okresie jesieni i zimy. Może być też spowodowany wirusem paragrypy typu 2., który odpowiada za łagodniejsze postacie choroby. Najcięższy przebieg mają infekcje wywołane wirusem grypy typu A. W takich przypadkach zapalenie krtani i tchawicy może zakończyć się koniecznością długiej hospitalizacji oraz nawrotami objawów krtaniowych, które będą wymagały ponownego pobytu w szpitalu [3].

Kaszel krtaniowy a inne choroby – kiedy udać się do lekarza?

Podgłośniowe zapalenie krtani diagnozuje się głównie na podstawie występujących objawów  charakterystycznego szczekającego kaszlu oraz świstu krtaniowego. Jednak na początku choroby właściwe rozpoznanie przyczyn tych symptomów może być trudne do ustalenia. Dlatego należy wziąć pod uwagę także inne przypadłości, które mogą mieć poważniejsze konsekwencje [3].

Chrypka i kaszel krtaniowy występują nie tylko przy ostrym zapaleniu krtani i tchawicy. Przyczyną kaszlu szczekającego mogą być [3]:

  • zapalenie tchawicy, krtani i oskrzeli (LTB – łac. laryngotracheobronchitis acuta);
  • skurcz krtani;
  • błonicze zapalenie gardła i krtani.

Gdy kaszel krtaniowy jest częsty, nasilony, towarzyszy mu duży świst oraz widoczne wciąganie klatki piersiowej podczas oddychania, a także znaczne uczucie niepokoju lub pobudzenie, należy niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego lub pediatry.

Jak złagodzić kaszel krtaniowy domowymi sposobami?

Oprócz zgłoszenia się do lekarza i przyjmowania zaleconych leków można zadbać także o poprawę jakości środowiska, w którym przebywa chory. Domowe sposoby na kaszel krtaniowy obejmują przede wszystkim regularne wietrzenie pomieszczeń mieszkalnych, by umożliwić wymianę powietrz i przy okazji obniżyć w nim temperaturę. Niewskazane jest przebywanie chorego w dusznych miejscach, w których panuje wysoka temperatura i słaba wilgotność. Warto włączać nawilżacz pokojowy lub w okresie zimowym wieszać mokre ręczniki na ciepłym grzejniku.

Można również robić nawilżające inhalacje z soli fizjologicznej lub przyjmować dostępny do kupienia w aptece syrop na kaszel. Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Picie dużych ilości płynów pozwala również nawilżyć błonę śluzową gardła i krtani.

Objawów szczekającego kaszlu nie wolno lekceważyć, bo w ciężkich przypadkach choroba może zakończyć się pobytem na oddziale intensywnej terapii [2], głównie z powodu niewydolności oddechowej.

Na zlecenie marki Deflegmin

Bibliografia:

[1] Szołdra-Seiler A., Co to jest kaszel krtaniowy?, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/77112,co-to-jest-kaszel-krtaniowy (dostęp: 24.08.2023)).

[2] Głodzik I., Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy), 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy (dostęp: 24.08.2023)).

[3] Sybilski A., Zespół krupu – najważniejsze pytania i odpowiedzi, Pediatr Med Rodz 2019, 15!(1), p. 6–11.

 

Artykuł sponsorowany

 

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Iza (Ocena: 5) 23.10.2023 08:41
Mnie kaszel strasnzie meczył i się okazało ze to alergia na roztocza kurzu domowego. teraz jak biore leki i uruchamiam regularnie roombe to jak ręką odjął.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie