Narzędzia chirurgiczne to podstawowe wyposażenie nie tylko sal operacyjnych, ale także gabinetów zabiegowych i wielu innych placówek medycznych. Nowoczesne akcesoria mają przede wszystkim zapewnić komfort personelowi ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwo pacjentom. Dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi narzędziami chirurgicznymi i ich zastosowaniem.
Biorąc pod uwagę przeznaczenie, narzędzia chirurgiczne można podzielić na następujące grupy:
Wyróżnia się także sprzęt o szczególnym przeznaczeniu, który jest używany rzadziej. Najczęściej w różnych placówkach medycznych stosuje się narzędzia ze wspomnianych wyżej grup. To sprawia, że warto dowiedzieć się, jakie konkretne akcesoria się do nich zalicza.
Są to przede wszystkim kleszcze chirurgiczne oraz pęsety (pincety). Pierwszych z nich używa się głównie do zamykania światła naczyń krwionośnych oraz opanowywania krwawień. Pęsety stosuje się najczęściej do chwytania skóry, tkanek, mięśni oraz powięzi.
Kleszcze chirurgiczne najczęściej dzieli się na następujące rodzaje:
Różnią się one od siebie budową, ale wszystkie są niezastąpione podczas różnego rodzaju procedur medycznych. Kleszcze chirurgiczne powinny być wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która nadaje się do wielokrotnej sterylizacji.
Do tej grupy zalicza się przede wszystkim haki chirurgiczne. Nazywane są także rozwieraczami lub retraktorami. Ich najważniejszą funkcją jest rozsuwanie tkanek w taki sposób, aby lekarz miał do nich bezproblemowy dostęp. Te narzędzia chirurgiczne dzieli się na ręczne, czyli takie, które muszą być nieustannie przytrzymywane oraz automatyczne z możliwością zablokowania ich w odpowiedniej pozycji.
Do zszywania poszczególnych elementów ciała podczas operacji oraz różnego rodzaju zabiegów stosuje się specjalne igły chirurgiczne. Te przeznaczone do miękkich tkanek są zaokrąglone na końcu. Dzięki temu igła może się w nie swobodnie wbić, ale jednocześnie jest dla nich bezpieczna. Trójkątne zakończenie jest pomocne podczas zszywania skóry lub ścięgien.
Do tej grupy narzędzi zalicza się także igłotrzymacze. Imadła, bo taka jest inna ich nazwa, służą do podtrzymywania igły podczas szycia. Bardzo często stosuje się je również do wiązania szwów. Są wyposażone w specjalny zamek, który zapewnia stabilne utrzymanie igły w odpowiedniej pozycji.
Narzędzia chirurgiczne iniekcyjne służą do wprowadzania do tkanek, naczyń krwionośnych, narządów czy mięśni leków oraz innych substancji. Do tej grupy zalicza się więc różnego rodzaju strzykawki oraz igły. Są dostępne w kilku rozmiarach, co pozwala na ich dobranie odpowiednio do potrzeb. Ze względów bezpieczeństwa igły oraz strzykawki iniekcyjne to produkty jednorazowego użytku. Po użyciu konieczna jest ich utylizacja.
Narzędzia tnące to przede wszystkim skalpele i nożyczki chirurgiczne. Pierwsze z nich są wyposażone w metalowe ostrze oraz trzonek wykonany zazwyczaj z tworzywa sztucznego. Wykorzystuje się je podczas zabiegów do przecinania skóry oraz miękkich tkanek. Skalpele chirurgiczne są bardzo ostre, dzięki czemu gwarantują precyzyjne cięcie.
Wyróżnia się kilka rodzajów nożyczek, które różnią się od siebie głównie budową. Te wyposażone w kulkę Lister służą do szybkiej i bezpiecznej zmiany opatrunków. Ich budowa pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia skóry pacjenta. Nożyczki chirurgiczne proste i odgięte z ostrymi końcami są niezastąpione podczas cięcia szwów, tkanek czy materiałów opatrunkowych. Z kolei modele wyposażone w tępe ostrza mają uniwersalne zastosowanie w placówkach medycznych. Z ich pomocą można m.in. bezpiecznie zdejmować opatrunki.
Narzędzia chirurgiczne wielokrotnego użytku muszą być w odpowiedni sposób czyszczone i sterylizowane, gdyż tylko wtedy będą nadawać się do ponownego wykorzystania. Warto pamiętać, że przed ich dezynfekcją jest niezbędne wstępne usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń. W tym celu wystarczy je opłukać lub umieścić w pojemniku z wodą. Zapobiegnie to zasychaniu zanieczyszczeń oraz sprawi, że proces sterylizacji przebiegnie o wiele sprawniej. Warto także wybierać niezawodne narzędzia chirurgiczne od zaufanych producentów cieszących się uznaniem na rynku. Da to pewność, że będą bezpieczne dla pacjentów i wygodne w użytkowaniu dla personelu medycznego. Wybór akcesoriów wykonanych z trwałych materiałów, które są odporne na wielokrotną sterylizację, pozwala także uniknąć konieczności częstej ich wymiany generującej dodatkowe koszty. Duży wybór różnych narzędzi chirurgicznych można znaleźć w ofercie hurtowni medycznej Mercant.
Artykuł sponsorowany