Jak się objawia borelioza?

Te niezwykle małe pajęczaki mogą okazać się przyczyną wielu nieszczęść.
Jak się objawia borelioza?
Fot.mojazielarnia.pl
20.09.2023

Lato oraz jesień to pory roku, które najlepiej sprzyjają długim wędrówkom po lasach. Można wtedy zbierać grzyby, czy po prostu cieszyć się obecnością i pięknem przyrody. Jednak w lesie, ale nawet również w przydomowym ogrodzie czyha wiele zagrożeń. Jednym z nich jest borelioza - choroba przenoszona przez kleszcze, która może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Te niezwykle małe pajęczaki mogą okazać się przyczyną wielu nieszczęść. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czym jest i jak objawia się borelioza.

Czym jest borelioza?

Borelioza, znana również jako choroba Lyme, to choroba bakteryjna przenoszona przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Bakterie Borrelia powodujące to schorzenie towarzyszą tym pasożytom, które przyczepiają się do ciała człowieka podczas aktywności na świeżym powietrzu - zwłaszcza w lesie czy w wysokiej trawie.

Chociaż kleszcze mogą występować przez cały rok, największe ryzyko zakażenia występuje w okresie wiosenno-letnim. Bakterie Borrelia burgdorferi mogą okazać się niezwykle niebezpieczne dla ludzkiego organizmu, warto więc wiedzieć, jakie objawy wiążą się z boreliozą.

Borelioza — jak się objawia?

Objawy boreliozy mogą być różnorodne i obejmują różne układy ciała. Pierwsze oznaki pojawiają się zwykle w ciągu kilku dni do kilku tygodni po ukąszeniu przez zainfekowanego kleszcza. Jednak charakterystyczne jest to, że objawy te są często niespecyficzne, co utrudnia szybką diagnozę. Dlatego też po odkryciu kleszcza warto skontaktować się z lekarzem.

Pierwszym etapem boreliozy jest zazwyczaj rumień wędrujący. To okrągły lub owalny rumieniowy wysyp, który pojawia się w miejscu ukąszenia kleszcza. Wewnętrzna część może zblednąć, dając charakterystyczny pierścień.

Jednak nie zawsze pojawia się ten objaw, a jeśli już, to może być łatwo przeoczony - szczególnie jeśli znajduje się w niewidocznym miejscu.

W miarę postępowania choroby bakterie mogą rozprzestrzeniać się po organizmie, powodując różnorodne objawy. Borelioza wpływa na układ nerwowy, prowadząc do bólów głowy, szumów usznych, drżenia rąk czy problemów z pamięcią i koncentracją. Choroba ta może również prowadzić do bólów stawów, stanów zapalnych czy obrzęków. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do przewlekłego zapalenia stawów. Borelioza może wpływać także na układ sercowo-naczyniowy, powodując nieregularne bicie serca, duszności czy bóle w okolicach klatki piersiowej.

Aby uniknąć wielu tych dolegliwości, konieczne są odpowiednie leczenie, diagnoza, a także profilaktyka.

Borelioza — diagnoza i leczenie

Diagnoza boreliozy jest trudna ze względu na jej zróżnicowane objawy oraz fakt, że nie zawsze występuje charakterystyczny rumień wędrujący. Lekarz może polegać na analizie objawów, historii pacjenta oraz wynikach testów serologicznych.

Leczenie boreliozy opiera się na antybiotykoterapii. W zależności od stadium choroby i jej nasilenia stosuje się różne preparaty oraz długość kuracji. Wczesne wykrycie oraz leczenie są kluczowe, aby zapobiec powikłaniom.

Bakterie Borrelia znajdują się z jelicie kleszcza. Oznacza to więc, że po ugryzieniu przez tego pasożyta może czasami minąć wiele godzin, zanim drobnoustroje dotrą do ludzkiej krwi. Dlatego też bardzo ważna jest szybka interwencja.

Po powrocie z lasu czy też każdego innego mocno zarośniętego miejsca koniecznie trzeba dokładnie się obejrzeć. Po odkryciu kleszcza ten musi być jak najszybciej usunięty. Stanowi to najlepszą gwarancję, że bakterie Borrelia nie zdążą przedostać się do ludzkiego organizmu.

Zioła na boreliozę — dlaczego warto?

Mimo usunięcia kleszcza nie zawsze daje się uniknąć zagrożenia w postaci boreliozy. Wtedy dobrze jest wspomagać się naturalnymi metodami. W celach profilaktycznych warto sięgnąć po specjalne zioła na boreliozę.

Dokładnie skomponowana mieszanka ziół na boreliozę może okazać się doskonałym wsparciem podczas leczenia za pomocą antybiotyków. Rośliny zawarte w takiej mieszance pomogą w likwidowaniu bakterii Borrelia, a także zahamują wszelkie niepokojące symptomy. Należy jednak pamiętać, że zioła nie mogą zastąpić leczenia przy pomocy specjalistycznych leków.

Więcej na mojazielarnia.pl

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie