Jak wybrać buty do biegania dla początkujących?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z bieganiem?
Jak wybrać buty do biegania dla początkujących?
06.06.2023

Bez względu na to, czy Twoim celem jest chęć zrzucenia nadprogramowych kilogramów, poprawa kondycji czy przebiegnięcie maratonu, musisz zacząć od wyboru odpowiedniego obuwia. Dobrze dobrane buty nie tylko zwiększą komfort Twoich treningów, ale przede wszystkim pomogą chronić stawy i mięśnie, pozwalając Ci biegać zdrowo i bezpiecznie przez długie lata. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze butów dla początkującego biegacza!

Co wziąć pod uwagę, kupując buty do biegania? Podpowiadamy!

Czy wiesz, że w trakcie biegu, Twoje stawy i mięśnie poddawane są obciążeniom nawet trzykrotnie większym niż masa Twojego ciała? Z każdym krokiem, biodra, kolana, staw skokowy czy ścięgno Achillesa biegacza ważącego 80 kg przyjmują na siebie ok. 240-kilogramowy ciężar, co po zsumowaniu daje nawet kilka tysięcy ton w ciągu jednego biegu! Takie obciążenie musi zostać odpowiednio zamortyzowane przez buty biegowe. Właśnie dlatego, szczególnie w początkowym okresie, gdy Twoja technika biegu może być daleka od ideału, musisz zadbać o obuwie, charakteryzujące się:

  • wsparciem odpowiadającym typowi Twojej stopy,
  • komfortem oraz odpowiednim dopasowaniem,
  • właściwą amortyzacją odpowiadającą masie ciała,
  • konstrukcją dopasowaną do rodzaju podłoża,
  • odpowiednim dropem, mającym wpływ na Twój krok biegowy.

Jak określić swój typ stopy?

Buty biegowe projektowane są w sposób, który odpowiada trzem naturalnym typom stopy: pronującej, supinującej i neutralnej.

  1. Pronacja, nazywana rotacją wewnętrzną oznacza naturalną skłonność do odwracania kończyny do wewnątrz.
  2. Supinacja (rotacja zewnętrzna) polega na obracaniu stopy na zewnątrz w stosunku do jej osi.
  3. Stopa neutralna oznacza równomierne ustawianie kończyny na podłożu (w osi).

Aby sprawdzić swój typ stopy, przyjrzyj się podeszwom butów, których używasz na co dzień. Większe zużycie części przyśrodkowej oznaczać będzie pronację, natomiast jeśli mocniej „wytarta” jest strona zewnętrzna, prawdopodobnie należysz do grona osób z supinacją. Możesz też stanąć wilgotną stopą na kartce, by ocenić odciśnięty ślad. Dokładny test wykonasz także w profesjonalnym sklepie.

Jak dobrać rozmiar butów do biegania?

W przypadku obuwia biegowego, szczególnie na początku zaleca się dobór butów nieco luźniejszych niż te, które nosi się na co dzień. To dlatego, że podczas długotrwałego wysiłku na stopach mogą pojawić się delikatne, całkowicie naturalne obrzęki. Zapas w postaci 0,5 – 1 rozmiaru pozwoli poradzić sobie z tym problemem, jednocześnie minimalizując ryzyko bolesnych otarć czy uszkodzeń paznokci.

Pamiętaj też, że wybierając buty do biegania, najlepiej kierować się długością wkładki wyrażaną w centymetrach. Rozmiarówki poszczególnych producentów mogą bowiem nieco różnić się od siebie. W efekcie buty marki A w rozmiarze 42 mogą pasować idealnie, podczas gdy ten sam rozmiar wyprodukowany przez firmę B okaże się za mały lub zbyt duży.

Czym powinny się wyróżniać buty do biegania?

Najważniejszą różnicą pomiędzy butami użytkowanymi na co dzień a tymi przeznaczonymi do biegania jest zastosowanie specjalnych systemów amortyzujących. Zasada doboru jest prosta – im cięższy biegacz, tym więcej amortyzacji „pod nogą” potrzebuje. Warto dodać, że obecnie każdy z liczących się producentów rozwija własne technologie, które pomagają rozpraszać siłę, z jaką stopa uderza o podłoże. W podeszwach stosowane są więc odporne na wstrząsy i zużycie sprężyste pianki, specjalne poduszki gazowe czy zapewniające wysoki zwrot energii płytki z włókna węglowego.

Ważnym elementem buta biegowego jest drop, czyli różnica wysokości pomiędzy palcami a piętą. Mocno amortyzowane buty, przystosowane do biegania „z pięty” mają drop na poziomie 10-12 mm, natomiast w obuwiu startowym, stworzonym do szybkiego biegania, różnica ta wynosiła będzie zaledwie kilka milimetrów.

Jeśli poszukujesz obuwia do biegania po asfalcie, tartanie lub utwardzonych ścieżkach, podstaw na but z łagodnym bieżnikiem, stanowiącym kompromis pomiędzy dynamiką i stabilizacją. Jeżeli natomiast planujesz biegać głównie po lesie, lepszą opcją będą buty trailowe, wyposażone w agresywny bieżnik oraz zapewniające większe wsparcie dla stopy w wymagającym terenie.

Zrób pierwszy krok do komfortowego biegania

Pamiętaj, że dobór butów do biegania jest kwestią indywidualną, a model pasujący innym biegaczom, nie zawsze będzie odpowiadał również Tobie. Kierując się powyższymi wskazówkami, łatwiej dopasujesz obuwie, które pozwoli Ci biegać wygodnie i bez kontuzji. Ruszaj na zakupy do sklepu Butomaniak! Wejdź na https://www.butomaniak.pl i wybierz spośród setek modeli butów biegowych te, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie