Inflammaging: jak walczyć ze starzeniem się skóry twarzy?

Procesy starzeniowe zaczynają zachodzić w skórze już wieku około 25-30 lat.
Inflammaging: jak walczyć ze starzeniem się skóry twarzy?
06.06.2023

Jest to całkowicie naturalne i niestety – nie do zatrzymania. Dobra wiadomość jest taka, że starzenie można skutecznie spowalniać: stosując odpowiednią pielęgnację i dbając o organizm od środka. Jak bronić się przed starzeniem się skóry twarzy? Podpowiadamy.

Inflammaging – wrażliwa skóra starzeje się szybciej

Inflammaging to przedwczesne starzenie się skóry, które wywoływane jest przewlekłym stanem zapalnym o niskim nasileniu. Nie objawia się on złym samopoczuciem czy gorączką, ale może powodować zwiększoną wrażliwość skóry. A skóra wrażliwa, będąca pod wpływem stanu zapalnego, szybciej zaczyna wykazywać oznaki starzenia.

Termin inflammaging opracowany został w 2000 roku przez Claudio Franceschiego – profesora immunologii z Uniwersytetu Bolońskiego. Dosłowne tłumaczenie tego pojęcia dobrze objaśnia jego znaczenie: inflammaging = inflammation (tłum. zapalenie) + aging (tłum. starzenie się).

Do pojawienia się stanu zapalnego może doprowadzić stała ekspozycja skóry na konkretne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Organizm traktuje je jak zagrożenie, a to uruchamia układ immunologiczny, który reaguje stanem zapalnym.

Jakie czynniki stanowią zagrożenie dla komórek skóry?

Czynników mogących wywołać stan zapalny w komórkach skóry jest przynajmniej kilka. Do najważniejszych należą:

 • stres,
 • dym papierosowy,
 • zanieczyszczenia z powietrza,
 • niewłaściwa dieta,
 • promieniowanie UV,
 • źle dobrana pielęgnacja.

Niektóre stany zapalne pojawiające się w organizmie mają pozytywny wpływ na proces zwalczania wirusów, bakterii, a także ułatwiają gojenie się ran. Jednak nadmierne lub przewlekłe zapalenie skóry nie jest dla niej korzystne – zwiększa bowiem jej wrażliwość i osłabia funkcje obronne. Co ciekawe, mechanizmy biologiczne zaangażowane w pogorszenie stanu wrażliwej skóry są takie same, jak te związane z przewlekłym stanem zapalnym.

Chroń skórę przed inflammagingiem odpowiednią pielęgnacją

Jednym ze sposobów na obronę przed inflammagingiem, czyli przedwczesnym starzeniem, jest wprowadzenie do codziennej rutyny odpowiedniej pielęgnacji. Eksperci Bioderma opracowali technologię, na bazie której powstała linia Sensibio, pomagająca skórze uporać się z inflammagingiem.

Pielęgnacja składa się z 3 etapów:

 • oczyszczania przy pomocy wody micelarnej Sensibio H2O, która wspaniale oczyszcza i koi skórę,
 • serca pielęgnacji, czyli Sensibio Defensive Serum, które hamuje nadreaktywność skóry i pomaga zachować jej młodość,
 • zakończenia pielęgnacji, czyli kremu Sensibio Defensive albo Sensibio Defensive Rich, które domykają całą rutynę i potęgują działanie serum.

Pielęgnacja, która będzie skuteczna i dostosowana do problemów starzejącej się, wrażliwej skóry nie musi być skomplikowana ani wieloetapowa. Wystarczy sięgnąć po kosmetyki oparte na formułach opracowanych specjalnie dla niej.

Co jeszcze możesz zrobić dla swojej skóry?

Pielęgnacja jest niezwykle ważna, by wspierać skórę twarzy w walce z inflammagingiem, ale to nie wszystko, co możesz dla niej zrobić. Co może pomóc w spowolnieniu starzenia skóry twarzy?

 • Zdrowa dieta

Sposób odżywiania ma niebagatelny wpływ na to, w jakim stanie jest twoja skóra. Najzdrowsza dieta (nie tylko dla skóry, ale i dla całego organizmu!) powinna być zrównoważona i dostarczać ci wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wprowadź do jadłospisu 5 porcji warzyw oraz bogate w błonnik produkty pełnoziarniste. Dzięki temu unikniesz skoków glukozy i insuliny we krwi i zapewnisz organizmowi przeciwutleniacze, zmniejszające stres oksydacyjny, bezpośrednio wpływający na szybsze starzenie się skóry. Zadbaj również o podaż kwasów tłuszczowych, szczególnie Omega-3 – dostarczysz je do organizmu, jedząc tłuste ryby, orzechy, pestki.

 • Aktywność fizyczna

Zadbaj o to, by regularnie się ruszać. Znajdź czas na jogę, bieganie, pływanie, jazdę na rowerze czy codzienny spacer. Dotlenienie każdej komórki ciała, które ma miejsce w czasie treningu, hamuje procesy starzenia i spowalnia powstawanie zmarszczek. W czasie aktywności fizycznej wydzielają się także endorfiny, które pomagają kontrolować proces zapalny organizmu.

 • Odpowiednia ilość i jakość snu

W czasie snu w organizmie zachodzą intensywne procesy regeneracyjne, spowalniające starzenie. Skóra osoby, u której występują częste niedobory snu, może stać się szara, traci blask, pod oczami pojawiają się sińce. Podobnie jak sen, bardzo ważny jest odpoczynek i uwalnianie się od stresu. Choć nie jest to łatwe, warto nad tym popracować, np. korzystając z medytacji czy innych metod pomagających pozbyć się stresu z organizmu.

Obrona przed starzeniem się skóry zawsze powinna być holistyczna, wielowymiarowa. Dzięki dobraniu właściwej pielęgnacji, a także diecie, ćwiczeniom i szeroko rozumianej trosce o swoje ciało można realnie spowolnić procesy starzenia i sprawić, że skóra twarzy będzie wyglądała młodo i pięknie.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie