Jak zabiegi medycyny estetycznej poprawiają samoocenę?

Czy wysoka samoocena zależy od wyglądu? Badania wskazują, że tak.
Jak zabiegi medycyny estetycznej poprawiają samoocenę?
10.05.2023

Atrakcyjny wygląd przekłada się na wyższą samoocenę, a ta na lepsze samopoczucie. Efektem jest większa pewność siebie, odwaga w podejmowaniu kluczowych decyzji, ale też otwartość na ludzi i na zmiany. Co ciekawe – im lepiej wyglądamy, tym chętniej dbamy o siebie. Warto więc zrobić pierwszy krok ku zmianom i poprawić to i owo we własnym wizerunku, o ile oczywiście jest taka konieczność.

Jak cię widzą, tak cię piszą – czy wygląd ma znaczenie?

Chociaż Polacy chcieliby być oceniani za to, co sobą reprezentują, a nie jak wyglądają, to prawda jest taka, że pierwsze (a więc najważniejsze), wrażenie, zawsze zależy od wyglądu zewnętrznego.

Potwierdzają to zresztą badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia: aż 75 % Polaków uważa, że atrakcyjny wygląd ma pozytywny wpływ życie. Im lepiej wyglądamy, tym większa szansa na odniesienie sukcesu na polu zawodowym i osobistym.

Co ciekawe, aż 81% rodaków uważa, że na opinię innych najbardziej wpływa wygląd twarzy. Tego zdania jest aż 89% kobiet i „tylko” 73% mężczyzn. Średnio co drugi ankietowany za największy problem uważa zmarszczki, a co czwarty poprawiłby wygląd swojej twarzy, gdyby istniała taka możliwość.

Bardzo pozytywnie postrzegana jest medycyna estetyczna. Jej skuteczność wysoko ocenia blisko dwie trzecie respondentów. Największym zainteresowaniem cieszy się zabieg redukcji zmarszczek toksyną botulinową – osoby, które już go zrobiły lub planują zrobić, to jedna trzecia klientów klinik medycyny estetycznej.

Najnowszym trendem w zabiegach medycyny estetycznej jest wykorzystywanie własnego potencjału skóry do produkcji kolagenu poprzez biostymulację fibroblastów – daje to bardzo naturalne, stopniowe efekty, bez przerysowania rysów twarzy.

Jak atrakcyjność fizyczna wpływa na nasze życie?

Aż trzy czwarte ankietowanych uważa, że atrakcyjny wygląd ułatwia:

  • znalezienie partnera,
  • znalezienie dobrej pracy – nie kwalifikacje mają zdecydować w ostatecznej rozgrywce o posadę, ale właśnie ogólna prezencja,
  • poznawanie nowych osób.

Połowa ankietowanych twierdzi, iż atrakcyjny wygląd pozytywnie wpływa na relacje w związku i ułatwia załatwianie spraw urzędowych. Nieco mniej osób przyznało, iż udało im się dostać awans dzięki korzystnemu wizerunkowi.

Jak kształtuje się wpływ zabiegów medycyny estetycznej na samoocenę?

Jak zostało wskazane wyżej, atrakcyjny wygląd postrzegany jest jako przepustka do sukcesów zarówno na polu zawodowym, jak i osobistym. Z tego też powodu Polacy coraz chętniej decydują się na skorzystanie z oferty klinik medycyny estetycznej. A jak czują się po zabiegach?

Aż 78% ankietowanych przyznało, że zabieg wpłynął pozytywnie na ich samoocenę, chociaż powody, dla których zdecydowali się na poprawę urody, były różne.

Najwięcej, bo ponad połowa ankietowanych deklarowała chęć poddania się zabiegowi, aby podobać się sobie.

Blisko 40% uznało, że dzięki medycynie estetycznej zyska więcej pewności siebie, a nieco ponad 30% zapragnęło zmian na lepsze i postanowiło zacząć od wyglądu.

Tylko (albo aż) co czwarty ankietowany zdecydował się na zabieg, aby być atrakcyjniejszym w oczach partnera lub partnerki.

Co ciekawe, w dobie post pandemicznego rozwoju i utrzymania home office, co dziesiąty ankietowany deklarował chęć wykonania zabiegu medycyny estetycznej, by lepiej wyglądać w czasie spotkań online.

Nie tylko twarz – jak jeszcze można dbać o atrakcyjny wygląd?

Twarz to nie wszystko, chociaż badania wskazują, iż jej wygląd ma niebagatelne znaczenie dla postrzegania danej osoby jako atrakcyjnej dla otoczenia. Jednak dla odbioru wyglądu jako całości ważne są także:

  • sylwetka – preferowana jest szczupła lub wysportowana,
  • włosy – powinny być czyste, zadbane i modnie ostrzyżone,
  • ubiór – gustowne stroje i dodatki robią lepsze wrażenie niż krzykliwa moda.

Warto też podkreślić, że za atrakcyjne uważa się osoby inteligentne, życzliwe, przyjazne, otwarte na innych. Tu dochodzimy do swoistego paradoksu, bo otwartość i życzliwość są niejako pokłosiem wysokiej samooceny, która z kolei bierze się z przekonania o własnym atrakcyjnym wyglądzie.

Wniosek? Warto dbać o wygląd, a jeśli jest taka potrzeba, sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej. Wygładzenie zmarszczek czy odmładzanie wyglądu skóry (Pelleve) to zabiegi, które nie wymagają głębokiej ingerencji chirurgicznej, a wyraźnie przekładają się na lepszą jakość życia na wielu jego płaszczyznach.

 

Artykuł partnera

 

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie