Gumy do ćwiczeń siłowych i rozciągających

Guma oporowa to niepozorny kawałek materiału, dzięki któremu wielu z nas może wzmocnić oraz rozciągnąć swoje ciało, a także powrócić do pełnej sprawności po niektórych urazach.
Gumy do ćwiczeń siłowych i rozciągających
09.05.2023

Gumy do ćwiczeń znalazły zastosowanie w domowych siłowniach, na salach baletowych czy kortach tenisowych. Korzystają z nich zarówno profesjonaliści, amatorzy przeróżnych sportów, jak i stali bywalcy siłowni czy osoby, które same w zaciszu domowym chcą pracować nad swoją tężyzną fizyczną. Po gumy oporowe do ćwiczeń często też sięgają gimnastycy i akrobaci – zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia z gumą pozwalają im zadbać o kondycję swojego ciała i zwiększenie jego zakresów.

Do czego służą gumy oporowe?

Ćwiczenia siłowe

Opór, który stawiają nam gumy do ćwiczeń materiałowe lub lateksowe, umożliwia wykonanie efektywnych ćwiczeń siłowych. Jest to jednocześnie forma urozmaicenia treningu oraz zwiększenia jego intensywności. Jeśli zwykłe przysiady nie stanowią już dla Ciebie wyzwania – spróbuj wykonać to ćwiczenie, korzystając z materiałowej gumy oporowej w formie małej pętli założonej na udach. Dzięki temu lepiej poczujesz pracę mięśni i tym samym dostaną one dodatkowy bodziec do wzrostu. Korzystanie z taśmy oporowej może Cię też uchronić przed nieprawidłową techniką. Naciągając gumę między udami podczas przysiadu, łatwiej jest zachować prawidłową pozycję – kolana są skierowane na zewnątrz i nie „wychodzą” poza linię stóp. Na rynku znajdziesz gumy do ćwiczeń o różnym oporze, dzięki czemu możesz dopasować produkt do swoich możliwości, a następnie dowolnie zwiększać opór, co zapewni Ci progresję – a przecież o to właśnie chodzi w treningu siłowym.

Ćwiczenia rozciągające

Jak już wspomnieliśmy, nie tylko osoby trenujące siłowo znajdą zastosowanie dla gum oporowych. To również niezwykle skuteczne narzędzie do rozciągania ciała. Jeśli marzy Ci się szpagat turecki czy francuski, postaw na ćwiczenia z wykorzystaniem taśm. Ich opór bez problemu dobierzesz do swoich preferencji. Zapomnij jednak o często reklamowanych ćwiczeniach na szpagat w 30 dni. Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z żadną formą akrobatyki i się regularnie nie rozciągałeś – nie będzie to takie łatwe. Szczególnie jeśli zależy Ci na poprawnej technice i swoim bezpieczeństwie. O kontuzję – łatwo. Zaoszczędź sobie bólu i podejdź do nauki szpagatu z głową. Daj sobie czas i zamiast instalować wątpliwej jakości aplikację z ćwiczeniami, która obiecuje Ci szybkie efekty, postaw na mniej kontuzyjny i bezpieczniejszy trening powięziowy, dzięki któremu zyskasz solidne podstawy, a rozciąganie stanie się Twoim ulubionym rytuałem w ciągu dnia.

Inne zastosowanie taśm oporowych

Z taśm korzysta się nie tylko w zaciszu swojego domu. Znajdą zastosowanie przede wszystkim w salach treningowych – doceniają je zarówno miłośnicy crossfitu, jak i baletnice. Jednak czy gumy oporowe są przeznaczone tylko dla osób trenujących siłowo i tych, którzy się rozciągają? Zdecydowanie nie. Taśmy znajdziesz również w gabinetach fizjoterapeutycznych, a także w studiach pole dance, gdzie są traktowane jako narzędzia pomocnicze. Za ich pomocą wykonasz też zestaw ćwiczeń wyszczuplających.

Rehabilitacja

W fizjoterapii często korzysta się z dodatkowych pomocy. Najczęściej są to ortezy służące do unieruchomiania kończyn czy specjalne taśmy z klejącą warstwą, które zmniejszają ból i poprawiają motorykę, dzięki czemu są chętnie stosowane przez sportowców, którzy jak najszybciej chcą wrócić do codziennych treningów. W przypadku wielu urazów fizjoterapeuci zalecają pacjentom rehabilitację i wykorzystują w tym celu gumy oporowe do ćwiczeń. Jedną z najczęstszych dolegliwości wśród osób aktywnych jest ból kolan – w tej sytuacji można użyć np. ciętej lateksowej taśmy. Wybraną gumą do ćwiczeń dokładnie owijamy kolano, kładziemy się na plecach, jedną nogę mamy zgiętą, a druga (pracująca) prostuje się i zgina naprzemiennie. Pamiętaj jednak, by skonsultować ewentualną rehabilitację z fizjoterapeutą, który dobierze ćwiczenia indywidualnie.

Pole dance – asekuracja, odciążenie

Taśmy oporowe znalazły też zastosowanie w treningu na drążku pionowym, popularnie zwanym pole dance. Ten sport wymaga zarówno kondycji czy siły fizycznej, jak i regularnego rozciągania się. Łączy w sobie ćwiczenia siłowe z rozciągającymi. Nic więc dziwnego, że gumy oporowe znalazły zastosowanie również w licznych studiach pole dance. Taśmy można użyć podczas uczenia się nowych figur na rurze. Najlepiej sprawdzi się lateksowa guma w kształcie pętli, którą należy zawiązać na drążku. Supeł powinien znajdować się wysoko nad głową osoby ćwiczącej (na wysokości wyciągniętej w górę ręki). Następnie wystarczy zahaczyć pętlę o jedno udo, a opór taśmy ułatwi nam wykonanie ćwiczenia. Guma do ćwiczeń pociągnie nas w górę, a my nie będziemy musieli używać aż tak dużo siły, by wybić się z ziemi.

Jakie rodzaje gum do ćwiczeń wyróżniamy?

Te niezwykle użyteczne akcesoria dzielimy ze względu na:

  • materiał wykonania – materiałowe, gumowe;
  • długość produktu – krótkie, długie;
  • formę – cięta guma do ćwiczeń lub pętle;
  • opór – np. 10 kg, 20 kg, 35 kg.

Lateksowe taśmy oporowe

Gumowe taśmy sprawdzą się głównie w rehabilitacji i ćwiczeniach rozciągających. Modele w formie pętli mogą służyć jako akcesorium do nauki podciągania się na drążku poziomym i wielu innych technik, ułatwiając wykonanie ćwiczeń. Na rynku można znaleźć różnorodne gumy do ćwiczeń. Różne długości taśm materiałowych i lateksowych oferuje Activ/Space. Do ćwiczenia podciągania się na drążku doskonale sprawdzi się fioletowa taśma power band z oporem 16–40 kg wykonana z wytrzymałego lateksu.

Materiałowe gumy power band i mini band – długie i krótkie pętle

Do ćwiczeń siłowych najlepiej wybrać taśmy materiałowe, które są zdecydowanie przyjemniejsze w kontakcie ze skórą. Nie zjeżdżają też tak często z ud czy z pasa jak lateksowe taśmy oporowe. Do ćwiczeń górnej partii ciała wybierz długie pętle, czyli power band. Mogą one stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zacząć przygodę z treningiem siłowym, ale nie są jednocześnie gotowi pójść na siłownię i wolą ćwiczyć w domu. Power band można zamocować pod stopami rozstawionymi na szerokość bioder, a drugą część pętli unieść nad głową, a następnie opuścić ręce na wysokość szyi. To ćwiczenie stanowi alternatywę dla wyciskania hantli nad głową. Z wykorzystaniem elastycznej gumy można też wykonać zestaw ćwiczeń wyszczuplających.

Gumy do ćwiczeń – zestaw

Najważniejszy w ćwiczeniu z oporową gumą do ćwiczeń jest progres. Aby go sobie umożliwić, postaw na zestaw gum do ćwiczeń o różnych oporach. Na rynku znajdziesz zarówno produkty z oporem równym 10 kg, jak i mocniejsze taśmy – np. 35 kg. Dobierając odpowiedni opór dla siebie, a następnie sukcesywnie go zwiększając, można osiągnąć niesamowite efekty. Jeśli trenujesz siłowo i szukasz sprawdzonej gumy do ćwiczeń, zestaw 5 taśm oporowych dostępny w sklepie Activ/Space jest dla Ciebie! To gumy do ćwiczeń materiałowe, wykonane z wysokogatunkowej bawełny i lateksu.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie