Dlaczego codzienny ból głowy jest tak częsty?

Codzienny ból głowy może mieć wiele przyczyn.
Dlaczego codzienny ból głowy jest tak częsty?
04.05.2023

Zdarza się, że pierwotną przyczyną jest inna choroba, ale bardzo często powoduje go nadmierny stres i zmęczenie, wywołane prowadzonym stylem życia. Specjaliści mówią o nim nie jak o chorobie, ale jak o zespole objawów. Główną przyczyną pierwotnych częstych bólów głowy jest migrena przewlekła.

Codzienny ból głowy – jakie są przyczyny?

Codzienny ból głowy jest coraz częstszą przypadłością, którą zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Szybkie tempo życia i nadmierny stres mają zgubne konsekwencje dla organizmu, który manifestuje swoją gorszą kondycję właśnie bólem. Podobnie siedzący tryb życia i utrzymanie nieprawidłowej sylwetki, wpływają na osłabienie kręgosłupa i mięśni szyi. Codzienny napięciowy ból głowy może znacznie wpływać na nasze funkcjonowanie, powodując nie tylko nieobecność w pracy czy szkole, ale przeszkadzając w spełnianiu hobby czy spędzaniu czasu z rodziną.

Dolegliwości może wywoływać nie tylko stres, ale też przewlekłe zmęczenie, które często jest jego konsekwencją lub nieprawidłowa dieta. Nieregularnie spożywane posiłki czy ciężkostrawne dania mogą nasilać ból. Podobnie jak brak snu, który dla naszego organizmu jest najlepszym sposobem na regenerację. Nie zdajemy sobie też sprawy, jak bardzo sytuacje stresowe wpływają na napięcie mięśni, które osłabione też mogą być przyczyną dolegliwości.

Codzienny ból głowy a choroby

Ciągłe bóle głowy mogą być objawem wielu chorób. Pojawiają się jako wynik schorzeń kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku szyjnym, np. choroby zwyrodnieniowej. Ból jest odczuwany zwłaszcza rano po przebudzeniu. Mięśnie i stawy są sztywniejsze i potrzebujemy kilkunastu minut, aby wrócić do pełnej sprawności. Tego objawu jednak nie należy lekceważyć, ponieważ świadczy o niepokojących zmianach. Jeśli ból promieniuje do karku i w kierunku barków, konieczna jest już konsultacja ze specjalistą. Podobnie, kiedy dyskomfort zaczyna dokuczać nam w ciągu dnia i nasila się zwłaszcza podczas schylania lub ruszania głową.

Codzienny ból, który odczuwamy z tyłu głowy, może być też przejawem nadciśnienia tętniczego. Charakterystyczny jest wówczas jego pulsujący charakter. Zdarza się, że wraz z dyskomfortem pojawiają się nudności i wymioty, problemy z widzeniem czy szum w uszach. Symptomów tych nie należy lekceważyć i jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Ból głowy, który dokucza często, może też świadczyć o zapaleniu zatok, ale też groźnych zmianach nowotworowych.

Powodem dolegliwości mogą być też bóle pourazowe, których najczęstszą przyczyną jest kontuzja czy wypadek komunikacyjny. Właśnie dlatego nie należy zwlekać ze specjalistyczną konsultacją. Ból głowy wymaga leczenia przyczynowego, czyli poradzenia sobie z tym, co go wywołuje. W przypadku bólów pierwotnych najczęściej stosuje się leki przeciwbólowe, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Przy dolegliwościach, których powodem jest stres, duże znaczenie ma psychoterapia i poznanie technik radzenia sobie ze stresem.

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Liliana (Ocena: 5) 10.05.2023 15:26
Mnie kiedyś ciągle głowa bolała jak się okazało to przez to że za mało wody piłam. Teraz juz po 2l cisowianki wypijam to i głowa nie boli no może z czasu jedynie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie