Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Jednym ze sposobów rozwiązującym problem krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu czy starczowzroczności jest przeprowadzenie zabiegu laserowej korekcji wzroku, podczas którego korzysta się z zaawansowanego technologicznie sprzętu i urządzeń.
Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku?
18.04.2023

Biorąc pod uwagę szeroki zakres możliwości korekty, wiele osób decyduje się na przystąpienie do tej procedury, która poprzedzona jest badaniami diagnostycznymi, optometrycznymi i lekarskimi. Jeżeli nie ma przeciwwskazań i można ustalić termin zabiegu, konieczne jest wykonanie kolejnego kroku, jakim jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Na czym on polega i o czym nie wolno zapomnieć przed planowaną laserową korekcją wzroku?

Kiedy zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych?

Pierwszym z etapów przygotowawczych jest zaprzestanie zakładania soczewek kontaktowych. W zależności od ich rodzaju czas oczekiwania na zabieg oraz wyznaczony termin będzie mniej lub bardziej odległe.

Osoby, które na co dzień korzystają z soczewek miękkich, powinny zrezygnować z ich noszenia na minimum 7 dni przed planowanym zabiegiem. Z kolei pacjenci korzystający z soczewek miękkich torycznych, są zobowiązani terminem czternastodniowym.

Każdy, kto zakwalifikował się do laserowej korekty wzroku, a nosi soczewki twarde, powinien odstawić je z miesięcznym wyprzedzeniem. Najdłużej oczekiwać na zabieg będą pacjenci, którzy stosują soczewki ortokeratologiczne — muszą zaprzestać korzystania z nich przez 1 miesiąc przed dniem umówionej procedury.

Dzień laserowej korekcji wzroku — przygotowania na kilka godzin przed procedurą

W dniu zabiegu pacjent musi być zdrowy. To oznacza, że nie może zgłosić się do kliniki z gorączką, objawami przebiegających infekcji, stanów chorobowych, takich jak np. aktywna opryszczka.

Na laserową korekcję wzroku nigdy nie przychodzi się na czczo. Pacjent powinien pamiętać o tym, by zjeść lekkie śniadanie i wypić ciepły napój, jak herbata. Należy również zażyć wszystkie leki — nie można rezygnować z nich w dniu zabiegu.

Przychodząc do kliniki, zazwyczaj pacjenci proszeni są o to, by nie nakładać makijażu, kremów, nie stosować dezodorantów, perfum.

W słoneczne dni zaleca się zabranie ze sobą okularów przeciwsłonecznych — najlepiej z filtrem UV, co zwiększy komfort widzenia u osób poddanych procedurze korekcji wzroku.

Bardzo ważne, by do kliniki udać się z osobą towarzyszącą, gdyż po zabiegu nie można prowadzić samochodu.

Cała procedura zajmuje maksymalnie kilka godzin, podczas której lekarz na bieżąco informuje o kolejnych podejmowanych krokach zabiegowych. Jeżeli istnieje taka potrzeba, może również wypisać zwolnienie lekarskie lub zaświadczenie o przeprowadzonym zabiegu.

Na czym polega przygotowanie do zabiegu kilka dni przed jego przeprowadzeniem?

Laserowa korekcja wzroku wymaga również podjęcia kilku innych kroków przygotowawczych oraz upewnienia się, iż w trakcie oczekiwania na zabieg nie doszło do pojawienia się stanów zapalnych, infekcji czy gorączki.

Kilka dni przed zabiegiem pacjent powinien zadbać o dokładną higienę oczu, stosując do ich przemywania jałowe chusteczki dedykowane powiekom. To produkt, który jest ogólnie dostępny — bez recepty.

Na dobę przed zabiegiem należy całkowicie odstawić napoje alkoholowe. Jeżeli natomiast na czas oczekiwania na wyznaczony termin procedury lekarz zalecił korzystanie z konkretnych kropli do oczu, należy sięgać po nie zgodnie z ustaleniami, również w dniu laserowej korekcji wzroku.

Ogólne wskazania przygotowawcze do zabiegu

Istnieje jeszcze kilka innych wskazań, o których należy pamiętać, by móc przystąpić do zabiegu. 

Przede wszystkim kobiety, które chcą poddać się takiej korekcie wzroku, nie powinny zachodzić w ciążę w ciągu dwunastu miesięcy od dnia poddania się procedurze. Gospodarka hormonalna, która często powoduje brak stabilności wady wzroku, mogłaby spowodować kolejne wahania w jej nasileniu, co zniweczyłoby efekty zabiegowe.

Jeżeli natomiast kobieta karmi piersią, należy odczekać trzy miesiące od momentu jego zaprzestania, by móc przystąpić do korekty wzroku laserem.

Z kolei osoby, które stosują leczenie hormonalne, nie powinny zmieniać go ani przerywać przez trzy miesiące przed oraz po wykonanym zabiegu.

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie