40 lat minęło – i co dalej? Oto, jak zadbać o zdrowie po przekroczeniu tej granicy

40 urodziny bywają – zarówno dla mężczyzn jak i kobiet – czasem, w którym dochodzi do pierwszych podsumowań, konkretyzowania planów na przyszłość oraz... większej dbałości o zdrowie.
40 lat minęło – i co dalej? Oto, jak zadbać o zdrowie po przekroczeniu tej granicy
05.04.2023

Choć obecni 40-latkowie w wielu przypadkach to okazy zdrowia, często bywa tak, że organizm wysyła właśnie pierwsze sygnały, iż czas nieco zwolnić, wykonać specjalistyczne testy czy poddać się oględzinom ekspertów.

Oczywiście trudno porównywać obecnego przeciętnego 40-latka, z tym symbolicznym, inżynierem Karwowskim ze słynnego już serialu z lat 70. Trzeba mieć jednak świadomość, iż aktualne pokolenie osób urodzonych na przełomie lat 70. i 80. to grupa sprzeczności. Z jednej strony wiele jest osób, które z pietyzmem dbają o swoje zdrowie – odpowiednio się odżywając, robiąc badania kontrolne i regularnie ćwicząc. Z drugiej - sporo jest przeciwieństw. Dla nich fast food to codzienność - podobnie jak godziny spędzane na kanapie zamiast na aktywności fizycznej.

Dbałość o zdrowie po 40. roku życia

Jak zadbać o swój organizm po przekroczeniu granicy uważanej za półmetek przeciętnego życia?

Kluczowe są niewątpliwie regularne badania lekarskie. Specjaliści zalecają, by robić tego typu kontrole u lekarza co najmniej raz w roku. Dotyczy to przede wszystkim całego zestawienia związanego z profilaktyką – to np. mammografia u kobiet oraz badania krwi, badania w kierunku chorób tarczycy, cukrzycy, a także oceniające stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

Bardzo przydatny będzie do tego abonament medyczny, dzięki któremu można pakiety badań oraz wizyt realizować w ramach stałej, comiesięcznej opłaty za prywatne usługi.

Ważna jest także aktywność fizyczna. Jej regularność uznawana jest za klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia. Ważne, by była ona przyjemnością – warto więc wybrać taką aktywność, która sprawia radość. Może być to piłka nożna, koszykówka, jazda na rowerze, bieganie, pływanie czy fitness – niech tylko kojarzy się z przyjemnością, a nie obowiązkiem. Należy też dbać o to, by ruszać się jak najczęściej w ciągu dnia – np. zastąpić na krótkich dystansach samochód spacerem.

Z aktywnością powiązana jest zdrowa dieta. Szczególnie po 40. trzeba wykluczyć i ograniczyć np. produkty przetworzone, bogate w cukier i tłuszcze trans. Podstawą wyżywienia powinny być warzywa oraz – w mniejszym stopniu - owoce, a także białko i zdrowe tłuszcze.

Zdrowy styl życia po 40

Nie trzeba już wskazywać, jak istotny dla zachowania odpowiedniej równowagi zdrowotnej jest ogólna dbałość o styl życia. Dotyczy to przede wszystkim używek.

Należy unikać palenia papierosów i nadmiernej konsumpcji alkoholu. To jednak nie wszystko. Potężnym obciążeniem dla organizmu bywa stres. Nieprzypadkowo coraz więcej osób sięga po różnorodne strategie redukcji stresu, takie jak medytacja, joga czy techniki relaksacyjne. To bardzo dobre rozwiązanie pozwalające na odnalezienie balansu w codzienności.

Wiąże się z tym oczywiście odpoczynek. Bardzo istotne jest, by patrzeć na niego przez pryzmat odpowiedniego czasu. Ważne, by spać co najmniej 7-8 godzin dziennie, aby organizm zregenerować siły.

Najczęściej pojawiające się problemy zdrowotne po 40.

Z jakimi wyzwaniami zmaga się dziś przeciętny 40-latek, jeśli spojrzeć na niego przez pryzmat zdrowia? Najczęściej spotykanymi i odnotowywanymi problemami bywają kłopoty z sercem i układem krążenia. Niestety, wynika to częściowo ze swoistego zużycia ogranizmu - z wiekiem rośnie bowiem ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. To np. choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze czy zawał serca.

Potężnym – dosłownie! – problemem staje się stopniowo otyłość. Upływający czas sprawia, że dochodzi do wyraźnego spowolnienia metabolizmu. To efekt m.in. redukcji aktywności fizycznej – więcej czasu spędza się w pracy czy za kółkiem samochodu.

Otyłość z kolei generuje inny problem – kłopoty z układem kostno-stawowym. Ponieważ z czasem kości i stawy stają się słabsze, 40-latkowie narzekają na pojawiające się problemy z kręgosłupem, choroby zwyrodnieniowe stawów, reumatoidalne zapalenie stawów.

Warto zauważyć też, jak bardzo duże uzależnienie od multimediów przekłada się na np. problemy ze wzrokiem i słuchem. Eksploatowane organy – przykładem może być głośna muzyka w słuchawkach - tracą nieco swoje zdolności, co może prowadzić do zmniejszenia ostrości wzroku i słuchu.

Stąd tak ważne jest, aby regularnie monitorować swoje zdrowie i skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek zmian lub niepokojących objawów. Wczesne wykrycie chorób i leczenie mogą pomóc w uniknięciu poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie