Choroby skóry u dzieci. Na co maluchy chorują najczęściej?

Choroby skóry u dzieci. Na co maluchy chorują najczęściej?
Choroby skóry u dzieci. Na co maluchy chorują najczęściej?
24.03.2023

Tak naprawdę z chorobami skóry mogą borykać się nawet małe dzieci. Problem jest o tyle skomplikowany, że od niemowlaka nie dowiemy się, czy go coś boli, swędzi albo piecze. Krótka lista najczęściej występujących chorób skórnych u dzieci na pewno pomoże w identyfikacji problemu.

Szkarlatyna

Zacznijmy nietypowo, bo od choroby, która objawia się zmianami na skórze, ale nie jest zaliczana do dermatoz (chorób skóry).

Szkarlatyna objawia się czerwonymi wykwitami na twarzy (szkarłatnymi, stąd jej nazwa) oraz drobniutką, bardzo równomiernie rozłożoną wysypką na całym ciele. Dziecko może wyglądać jak wysypane kaszką.

Szkarlatynę wywołuje paciorkowiec, leczenie wymaga podania antybiotyku. Powstałe przy tej okazji zmiany skórne nie wymagają szczególnego leczenia. Warto natomiast mieć świadomość, że wysoka gorączka w połączeniu z wysypką to raczej szkarlatyna niż trzydniówka i koniecznie skonsultować podejrzenia z lekarzem internistą.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry zwykle ma przebieg przykry dla dziecka. Na jego ciele pojawiają się suche i bardzo swędzące plamy. Ponieważ atopowe zapalenie skóry dotyczy przede wszystkim małych dzieci, trzeba się liczyć z ich ogólnym niepokojem i dużą płaczliwością.

AZS jest chorobą o podłożu alergicznym, więc leczenie będzie musiało przebiegać dwukierunkowo. Z jednej strony konieczne jest łagodzenie objawów, z drugiej – wyeliminowanie alergenu.

Do leczenia AZS używa się dermokosmetyków nawilżających. W skrajnych przypadkach stosuje się preparaty zawierające sterydy. W leczeniu atopowego zapalenia skóry u dzieci stosuje się czasem fototerapię.

Potówki

Niewielkie, grudowate pęcherzyki tworzą się na skórze dziecka z powodu przegrzania. Nie są groźne dla zdrowia i nie wymagają zintensyfikowanej interwencji medycznej. Znikają samoistnie, gdy ustępuje powód ich pojawienia się.

Jeśli u dziecka pojawią się potówki, trzeba je regularnie kąpać, ubierać w ubranka przepuszczające powietrze, dbać o to, by nie doszło do przegrzania.

Pokrzywka

Pokrzywka to zmiana skórna, która może pojawić się samoistnie, na skutek alergii lub być objawem choroby zakaźnej. Pokrzywka przyjmuje postać czerwonych plam w różnych częściach ciała, bardzo często pojawia się na twarzy.

Jeśli jej obecność jest powiązana z rozszerzaniem diety u malucha, warto się zastanowić, co nowego dziecko ostatnio zjadło i wyeliminować ten alergen. Gdy chorobie towarzyszy wysoka gorączka, trzeba udać się do lekarza, być może konieczne będzie podanie antybiotyku.

Pokrzywki, które pojawiają się bez wyraźnego powodu, zazwyczaj ustępują po kilku dniach.

Świerzb

Świerzb jest chorobą zakaźną, dlatego leczeniem trzeba objąć nie tylko dziecko, ale i całą jego rodzinę. Wywołuje go pasożyt z grupy roztoczy. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez dotyk.

Charakterystyczne dla świerzbu jest uporczywe swędzenie, zwłaszcza w porze nocnej oraz wyraźne kilkumilimetrowe linie na skórze. Występują one przede wszystkim pomiędzy palcami, w zgięciach łokci i kolan, a u małych dzieci także na twarzy i owłosionej części skóry głowy.

Świerzb nie wymaga leczenia farmakologicznego, stosuje się jedynie leczenie zewnętrzne. Może ono trwać nawet kilka tygodni. Dodatkowo warto przeprowadzić dezynfekcję odzieży i pościeli. Najwygodniej po prostu wyprać co się da w wysokiej temperaturze i wyprasować.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie