Jak w bezpieczny sposób stosować leki przeciwbólowe u dzieci?

Ząbkowanie, gorsze samopoczucie po szczepieniu, infekcje…
Jak w bezpieczny sposób stosować leki przeciwbólowe u dzieci?
20.01.2023

Ból o małym i umiarkowanym nasileniu pojawia się u dzieci dość często. Bardzo ważne jest, by opiekunowie potrafili pomóc złagodzić dolegliwości skutecznie, bez niepotrzebnego obciążania małego organizmu. Podpowiadamy, jak stosować leki przeciwbólowe u najmłodszych!

Które leki przeciwbólowe dla dzieci są bezpieczne?

Podstawowe substancje używane w uśmierzaniu bólu u dzieci to paracetamol i ibuprofen. Jeden i drugi związek wykazuje działanie przeciwbólowe. Są one dobrze tolerowane w różnych grupach wiekowych.

Czym charakteryzują się te środki? Oba są dostępne bez recepty. Ibuprofen jest jednym z niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w związku z czym wykazuje nie tylko działanie przeciwbólowe, ale także przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Po przyjęciu dawki dopasowanej do wagi dziecko odczuje ulgę już po upływie 30 minut. Niektóre leki z ibuprofenem (np. https://www.allecco.pl/bol-u-dziecka.html ) można podawać najmłodszym po ukończeniu przez dzieci 3. miesiąca życia.

Istnieją leki z paracetamolem przeznaczone dla młodszych niemowląt. Przed podaniem preparatu trzeba upewnić się, że jest on przeznaczony dla osób o określonym wieku. Taka informacja zawsze powinna znajdować się w widocznym miejscu na opakowaniu oraz w ulotce. W razie wątpliwości warto zapytać o to lekarza lub farmaceutę. Jest to niezwykle istotne, ponieważ istnieje wiele wariantów leków przeciwbólowych dla dzieci i poszczególne z nich są dostępne dla młodszych lub starszych niemowląt oraz dzieci kilkuletnich.

Stosowanie leków przeciwbólowych u najmłodszych – forma leku i dawkowanie

Środki przeciwbólowe dla najmłodszych poniżej 6. roku życia najczęściej mają formę syropu i czopków. Obie formy mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu objawowym dolegliwości bólowych u dzieci, które skończyły 12. rok życia. Forma czopków sprawdza się w przypadku niemowląt, a także wtedy, gdy dziecko odmawia przyjęcia dawki syropu lub wymiotuje. Gdy aplikujesz czopek, zyskujesz pewność, że dziecko przyjęło całą dawkę. Starsze dzieci również mogą przyjmować syrop. Jeśli dziecko radzi sobie z połykaniem tabletek, można rozważyć podanie mu takiej formy lekarstwa. Do popicia podaj szklankę wody i przypilnuj dziecko podczas przyjmowania tabletki, aby upewnić się, że się nie zakrztusi.

Jakie ilości preparatu podawać dzieciom? Bardzo ważne jest określenie maksymalnej dawki leku. Do jej obliczenia potrzebna jest aktualna masa ciała dziecka. W ulotce znajdziesz informację dotyczącą dawkowania. Maksymalna dawka dobowa zwykle dzielona jest na 3 dawki. Dotyczy ona mg substancji na 1 kg masy ciała dziecka. Często podawane są także przedziały wiekowe dotyczące dawkowania, jednak warto kierować się masą, która może się znacznie różnić u dzieci w tym samym wieku. Maksymalne dawki dobowe ibuprofenu i paracetamolu znajdują się na opakowaniu lub w ulotce i muszą być bezwzględnie przestrzegane. Nie można ich przekraczać. Paracetamol i ibuprofen mogą być podawane pojedynczo lub naprzemiennie, należy jednak koniecznie pilnować maksymalnych dawek dobowych. Dobrze jest także dopasować ilość przyjmowanego lekarstwa do stopnia nasilenia bólu.

Jak długo można stosować leki przeciwbólowe dla dzieci?

Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, należy zasięgnąć opinii lekarza. Ból, który nie ustępuje po kilku dniach, może mieć swoje źródło w infekcji lub w urazie. W takim przypadku konieczne może okazać się wdrożenie leczenia przeciwzapalnego. U dzieci w różnym wieku możliwe jest utrzymanie farmakologicznego leczenia bólu po konsultacji z pediatrą. Trzeba ocenić stan dziecka oraz określić najlepszy sposób postępowania. 

Ból powoduje złe samopoczucie i rozdrażnienie u dzieci. Dlatego w uzasadnionych przypadkach warto stosować bezpieczne metody zwalczania uciążliwych dolegliwości. Zapamiętaj te zasady stosowania leków przeciwbólowych u dzieci. W razie wątpliwości szukaj informacji dotyczących dawkowania na opakowaniu albo zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty. Jeśli zgubiłeś ulotkę, poszukaj jej wersji elektronicznej w internecie!

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Natka (Ocena: 5) 23.01.2023 08:56
U naszych dzieciaczków zawsze najlepiej sprawdzał się Ibufen w syropie ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie