Pieczenie podczas oddawania moczu – o czym może świadczyć?

Najczęściej przyczyną pieczenia podczas oddawania moczu są infekcje dróg moczowych, a wśród nich zapalenie pęcherza moczowego.
Pieczenie podczas oddawania moczu – o czym może świadczyć?
20.01.2023

Drugą częstą przyczyną występowania tej dolegliwości są inne dolegliwości urologiczne oraz choroby weneryczne. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, co może powodować pieczenie podczas oddawania moczu oraz jak sobie radzić z tym problemem!

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeśli zdarza się sporadycznie, nie wymaga specjalistycznych konsultacji, jednak, kiedy nawraca, zasięgnij porady lekarskiej. Dobry urolog z Krakowa, Warszawy czy Trójmiasta, z pewnością ustali przyczynę problemu i pomoże go rozwiązać.

Najczęstsze objawy zapalenia pęcherza

Objawy zapalenia pęcherza moczowego u dorosłych to najczęściej ból i pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie parcia na mocz oraz dyskomfort odczuwany w dolnej części brzucha. Chorobie może towarzyszyć stan podgorączkowy lub gorączka. Oddawany mocz ma ciemną barwę, jest mętny i odznacza się nieprzyjemnym zapachem. Dolegliwościom może towarzyszyć krwiomocz.

U dzieci objawy obejmują również przypadkowe, często nieświadome moczenie w ciągu dnia, drażliwość, brak apetytu, a nawet mdłości i wymioty.

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego wymienia się zakażenia bakteryjne. Warto wiedzieć, że drogi moczowe są fizjologiczne jałowe – nie bytują w nich żadne bakterie. Pojawiające się drobnoustroje nie stanowią normy i wywołują stan zapalny. Bakterie w układzie moczowym mogą się w nim znaleźć z kilku przyczyn:

  • zostają przeniesione do cewki moczowej z okolic odbytu. Częściej zdarza się to u kobiet, z uwagi na stosunkowo niewielką odległość odbytu od ujścia cewki moczowej. Najczęściej wówczas dochodzi do zakażeń bakteriami Escherichia coli,
  • pojawiają w wyniku nieprawidłowej higieny miejsc intymnych,
  • zostają przeniesione podczas stosunku płciowego.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego mogą mieć również swoje źródło w urazach mechanicznych, np. podrażnienia w okolicach cewki moczowej czy długotrwałe stosowanie cewnika. Obserwuje się je również w związku z menopauzą, stosowaniem niektórych leków, czy powikłaniami określonych chorób.

Jak leczy się zapalenie pęcherza?

Łagodne zapalenie pęcherza moczowego można wyleczyć domowymi sposobami (pomaga przede wszystkim przyjmowanie dużej ilości płynów) oraz lekami dostępnymi bez recepty zawierającymi furazydynę.

Jeśli łagodne leki oraz domowe sposoby nie pomagają, należy zgłosić się do lekarza ogólnego, który wdroży silniejsze farmaceutyki, np. trimetoprim, sulfametoksazol z trimetoprimem, czy fosfomycynę. Leczenie niepowikłanego zapalenia pęcherza z zastosowaniem leków na receptę trwa zwykle od 3 do 5 dni, natomiast przy nawracających zapaleniach pęcherza – nawet do 2 tygodni. Przy zapaleniach nawracających konieczna jest wizyta u urologa.

Inne niż zapalenie pęcherza przyczyny pieczenia podczas oddawania moczu

Poza zapaleniem pęcherza moczowego przyczyną pieczenia podczas oddawania moczu mogą być również choroby weneryczne takie jak rzeżączka lub chlamydioza. Istnieje również szereg innych schorzeń dających podobne objawy, charakterystycznych dla każdej z płci.

U pań pieczenie podczas oddawania moczu mogą powodować:

  • zakażenia grzybicze pochwy,
  • stany zapalne pochwy i sromu spowodowane przez bakterie lub pasożyty jednokomórkowe (trichomonady),
  • choroby dermatologiczne błon śluzowych okolic intymnych (np. łuszczyca),
  • śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego, czyli przewlekłe zapalenie pęcherza moczowego, którego przyczyną nie jest infekcja bakteryjna,
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek, czyli zapalenie miedniczek nerkowych oraz miąższu nerek,
  • problemy z nietrzymaniem moczu spowodowane nadreaktywnością pęcherza moczowego.

U mężczyzn z kolei, uczucie pieczenia podczas mikcji związane jest najczęściej z łagodnym powiększeniem lub zapaleniem gruczołu krokowego (prostaty) oraz stanem zapalnym w obrębie żołędzi członka.

 

Artykuł partnera

Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
Urszula (Ocena: 5) 28.01.2023 15:18
Niezwykle istotna kwestia w życiu codziennym to antykoncepcja. Uważam, że nie ma co truć się hormonami, a zdecydowanie wystarcza mechaniczna ochrona. Sama używam diafragmy dopochwowej Caya i jestem zadowolona
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.01.2023 15:06
Świetna strona dla kobiet o zdrowiu kobiet - cyklu, płodności, antykoncepcji itp.to portal naturalnaplodnosc.pl Zawsze tam zaglądam, jak mam jakieś wątpliwości, a nie mogę skontaktować się z moim lekarzem
odpowiedz
basia (Ocena: 5) 28.01.2023 14:43
Kontrola cyklu u kobiet to podstawa, ja używm do kontroli i zapisów komputera cyklu Cyclotest MyWay
odpowiedz

Polecane dla Ciebie