Witamina C i jej znaczenie w organizmie

Witamina C jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu.
Witamina C i jej znaczenie w organizmie
23.12.2022

Pełni ona bardzo wiele funkcji, a jej niedobór może być przyczyną wielu niebezpiecznych schorzeń. Warto pamiętać, że witamina C nie zawsze jest przyswajalna się z jedzeniem w odpowiedniej ilości, dlatego bardzo ważne jest jej suplementowanie. Należy też wiedzieć, że to właśnie witamina C pozwala skrócić czas infekcji, a jednocześnie jej profilaktyczne przyjmowanie wpływa na zwiększenie odporności u dzieci oraz dorosłych.

Witamina C wpływa na pozytywne funkcjonowanie organizmu

Jak wiadomo witamina C wpływa na wiele elementów organizmu i wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, między innymi:

  • ułatwia gojenie ran i przyspiesza proces gojenia, zapobiegając powstawaniu siniaków
  • pomaga w lepszym przyswajaniu żelaza, co wpływa na zapobieganie anemii
  • pomaga podczas syntezy kolagenu, dlatego ma znaczenie na opóźnienie procesów starzenia
  • a także zwalcza bakterie i zapobiega rozwojowi infekcji
  • jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że wpływa na spowolnienie procesu starzenia
  • wzmacnia naczynie krwionośne

Jak widać witamina C ma ogromne znaczenie dla ludzkiego organizmu, dlatego bardzo istotne jest dostarczanie jej odpowiedniej ilości z pożywieniem lub poprzez suplementację.

Witamina C, a jej przyswajalność

Uzupełnienie niedoboru witaminy C zaleca się osobom, które borykają się problemami infekcyjnymi, dotyczącymi układu krwionośnego, z problemami z cerą lub kośćmi. Podczas wyboru odpowiedniej witaminy C warto zwrócić uwagę na jej zawartość jednostkową. Ponadto powinny być wybierane preparaty, które przeszły odpowiednie badania laboratoryjne. Witamina C w suplemencie ma identyczną chemiczną budowę do tej, która jest zawarta w pożywieniu między innymi: cytrusach, pietruszce, jarmużu, w papryce czy brokułach. Suplementy dzielą się na te, w których kwas askorbinowy pozyskiwany jest syntetycznie lub jest pozyskiwany z sposób naturalny z roślin. Co ciekawe witamina C, która została pozyskana w sposób naturalny może dawać jeszcze lepsze efekty przyswajalności. 

Witamina C w kosmetykach. Dodaj swojej cerze witalności

Produkty zawierające w swoim składzie witaminę C chronią skórę przed działaniem promieniowania UV. Ponadto działają przeciwzapalnie, a także uczestniczą w procesie produkcji kolagenu, odpowiadającego za młody wygląd skóry, dlatego kwas askorbinowy jest nadzwyczaj często dodawany do kosmetyków dedykowanych do cery dojrzalej, z problemami skórnymi, przebarwieniami. Co więcej, preparaty bazujące na witaminie C ujędrniają skórę, uelastyczniają ja, a w dodatku to likwidują nieestetyczne przebarwienia oaz rozstępy!

Gdzie znajdziemy witaminę C?

Witamina C występuje jako suplement w tabletkach, kapsułkach, kroplach oraz proszku – do rozrzedzania w wodzie. Z kolei w kosmetykach jest dodawany do produktowi, takich jak: peelingi, kremu, serum, olejki, balsamy. Jednak jej największe bogactwo odnajdziemy w świeżych owocach oraz warzywach, z których ta witamina jest najłatwiej przyswajalna.

 

Artykuł partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie