Wegańskie kosmetyki – co warto o nich wiedzieć?

Przy wyborze kosmetyków coraz częściej zwraca się uwagę nie tylko na efekty ich stosowania, czy ich estetyczne opakowanie, ale także na skład i sposób ich produkcji.
Wegańskie kosmetyki – co warto o nich wiedzieć?
16.12.2022

Świadomość klientów zwiększa się, dlatego coraz częściej decydują się oni na produkty ekologiczne, naturalne, a także wegańskie. Co oznacza, że kosmetyk jest wegański i co warto wiedzieć o produktach „vegan friendly”? Wyjaśniamy.

Co to znaczy, że kosmetyk jest wegański?

Wybór kosmetyków stworzonych w duchu weganizmu często łączy się z wegańskim stylem życia, który afirmuje miłość do natury i wszelkich żywych stworzeń, a przejawia się w rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm najczęściej jest rozumiany jako sposób odżywiania, w którym nie pojawia się mięso, nabiał ani inne odzwierzęce produkty, ale weganie rezygnują także z noszenia naturalnej skóry czy wełny.

Jeśli chodzi o kosmetyki, nie ma według prawa obowiązującej definicji, która wprost mówi o tym, czym jest wegański kosmetyk. Z tego względu kosmetyki wegańskie definiuje się po prostu jako te, do których produkcji na żadnym etapie nie były wykorzystane składniki pochodzenia zwierzęcego. Kosmetyki wegańskie nie mogą być również testowane na zwierzętach.

Jak sprawdzić, czy kosmetyk jest wegański?

W związku z tym, że nie ma obowiązującej prawnie definicji kosmetyków wegańskich, firmy definiują takie kosmetyki samodzielnie. Nikt tego nie weryfikuje, zatem konsument musi zaufać producentowi.

– Według prawa nie ma definicji kosmetyków wegańskich. Wybierając swoją pielęgnację, warto jednak zrobić to uważnie, zwracając uwagę nie tylko na pojedyncze produkty, które przyciągną wzrok na półce, ale na producentów, którzy za nimi stoją. Są na rynku firmy, które w swoim DNA mają dbanie o środowisko naturalne i sprzeciwiają się okrucieństwu wobec zwierząt. Przejawem tego jest właśnie produkowanie wyłącznie wegańskich kosmetyków. Informacje, czy wręcz manifest firmy można łatwo znaleźć na stronie internetowej producenta. Firmy, które rzeczywiście działają w duchu cruelty free są z tego dumne i chętnie się swoją filozofią dzielą – tłumaczy przedstawicielka marki Resibo, tworzącej wegańskie kosmetyki do twarzy, ciała i włosów.

Pomocne w wyselekcjonowaniu kosmetyków wegańskich są certyfikaty – choć nie każdy producent się o nie stara. Kupując certyfikowany produkt, masz jednak pewność, że nie był on testowany na zwierzętach, a w jego składzie nie znajdziesz składników odzwierzęcych. Najpopularniejsze certyfikaty to:

 • Vegan Trademark, czyli charakterystyczny znaczek z kwiatkiem. To najbardziej znany certyfikat przyznawany kosmetykom wegańskim. Aby go otrzymać, firma nie może stosować do produkcji kosmetyków jakichkolwiek składników pochodzenia zwierzęcego ani testować ich na zwierzętach.
 • V-LABEL VEGAN – drugi najpopularniejszych certyfikat, przyznawany przez European Vegetarian Union. Aby go otrzymać, firma nie może testować na zwierzętach ani używać do produkcji kosmetyków żadnych składników pochodzenia zwierzęcego.

Polskie kosmetyki naturalne bardzo często są również wegańskie. Oznaczone są w takim przypadku znaczkiem V, który przyznaje Fundacja VIVA! – charytatywna organizacja broniąca praw zwierząt. Ten certyfikat otrzymują konkretne produkty (a nie marki) na rok. Aby go przedłużyć, należy poddać produkt ponownym badaniom.

Składy kosmetyków wegańskich – czego nie powinno w nich być?

Jeśli kosmetyk, który cię interesuje nie ma żadnego certyfikatu, możesz sprawdzić jego skład. Nie jest to jednak 100% gwarancja wegańskości produktu, ponieważ składniki pochodzenia zwierzęcego mogą być także wykorzystywane na niektórych etapach procesu produkcji. Producent nie jest jednak zobowiązany do umieszczania informacji o tym na opakowaniu produktu.

Składniki, których nie powinno być w wegańskich kosmetykach, to:

 • wosk pszczeli, propolis, mleczko pszczele,
 • miód,
 • jedwab,
 • keratyna,
 • elastyna,
 • kolagen,
 • lanolina,
 • cholesterol,
 • kwas stearynowy,
 • laktoferyna,
 • chitosan,
 • colostrum,
 • mleko i jego przetwory,
 • śluz ślimaka.

Należy pamiętać, że obecnie wiele z tych składników można wytworzyć syntetycznie lub biotechnologicznie. Na przykład śluz ślimaka czy kolagen są obecnie produkowane w laboratoriach bez potrzeby wykorzystywania do tego zwierząt.

Kosmetyki wegańskie – dla kogo są odpowiednie?

Kosmetyki wegańskie, podobnie jak niewegańskie, to ogromny zbiór produktów, wśród których znajdą coś dla siebie osoby o różnych potrzebach i różnych typach skóry. Kosmetyki takie zostały stworzone z myślą o osobach, którym leży na sercu dobro zwierząt i które często prowadzą wegański tryb życia (np. w postaci diety), ale obecnie grupa miłośników tych produktów się znacznie poszerzyła. Duży wybór wege kosmetyków sprawia, że nawet osoby, które jedzą mięso, coraz chętniej sięgają po produkty kosmetyczne, przy których produkcji żadne zwierzę nie ucierpiało. Rezygnacja z niewegańskich kosmetyków jest bowiem w gruncie rzeczy bardzo łatwa – w drogeriach na wyciągnięcie ręki są całe serie wegańskich produktów pielęgnacyjnych.

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.12.2022 16:09
Wegańskie kosmetyki bardzo lubię i właśnie takich używam :) Moim wielkim odkryciem są naturalne i niedrogie produkty z ecocery do makijażu. Uwielbiam je :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie