W związku z palaczem. Jak pomóc drugiej połówce zerwać z papierosem?

Palenie papierosów to nie tylko problem samego palacza. Z tego powodu cierpią również jego najbliżsi.
W związku z palaczem. Jak pomóc drugiej połówce zerwać z papierosem?
21.12.2022

Twój ukochany nałogowo pali papierosy… martwisz się więc o jego zdrowie, ale też coraz trudniej jest ci znieść ten permanentny zapach dymu na jego ciele, włosach i ubraniach? Pomóż mu zatem uwolnić się od cuchnącego i niebezpiecznego dla zdrowia nałogu! Oto cztery sposoby na to, aby – z Twoją pomocą – wyszedł z tej potyczki zwycięsko. Nigdy nie będzie idealnego momentu, żeby pożegnać się z uzależnieniem, ale dobrą ku temu okazją mogą być ważne dla nas daty, takie jak urodziny czy skłaniający do noworocznych postanowień Sylwester. Zerwać z papierosem można jednak w każdej chwili i nie potrzeba tu specjalnej okazji – i właśnie to jest w tym najlepsze!

Jak pomóc partnerowi rzucić palenie? Zróbcie to razem!

Co to znaczy, że rzucicie palenie razem, skoro przecież Ty nie palisz? Przede wszystkim chodzi o Twoje bezwzględne wsparcie podczas drogi Twojego ukochanego do sukcesu – zwłaszcza w tych najtrudniejszych momentach. Świadomość, że nie jest w tej walce sam, stanowi ogromną motywację. Warto w tym miejscu podkreślić, że robienie mu wyrzutów, że skoro pali, to na pewno mu na Tobie nie zależy, lub stawianie mu ultimatum w rodzaju „albo ja, albo papierosy” – z pewnością nie jest dobrym pomysłem i będzie mieć rezultat całkowicie odwrotny od zamierzonego. Zamiast tego, chwal go za każdy kolejny dzień bez papierosa. Dodatkowym wsparciem mogą być też symboliczne, dobrane indywidualnie lub wykonane samodzielnie prezenty – za jego osiągnięcia w procesie rzucania papierosów. To z pewnością podniesie go na duchu i doda motywacji do dalszego działania.

Nie ma miejsca na papierosy w domu!

Jeżeli Twój partner pali w domu, pora to zmienić! Najwyższy czas, aby wasza wspólna przestrzeń nie przypominała zapachem (i wyglądem!) popielniczki z petami. Dokładnie wypierzcie wszystkie tekstylia, aby pozbyć się z mieszkania zalegającego w nim zapachu dymu. Zasugeruj też chłopakowi i osobiście pomóż mu w pozbyciu się wszystkich przedmiotów, które choćby w najmniejszym stopniu mogłyby skłaniać go do zapalenia papierosa. Chodzi przede wszystkim o paczki papierosów, włącznie z tymi zapasowymi, a także zapalniczki, zapałki, popielniczki, słowem – wszystko, co mogłoby sprzyjać powrocie do palenia.

Zredukujcie pokusy poza domem

Podobnie sprawa przedstawia się ze światem zewnętrznym, choć w tym wypadku uniknięcie "niebezpiecznych" sytuacji będzie znacznie trudniejsze niż w domowych pieleszach. Poza domem na Twojego partnera czyha bowiem dużo więcej pokus niż w mieszkaniu, w którym najłatwiej o usunięcie tego, co kojarzyłoby się i zachęcałoby do palenia. Postarajcie się zredukować liczbę sytuacji, które sprzyjałyby wyjściu na papierosa. Czasem będzie się to wiązało z rezygnacją z imprez, to jednak tylko tymczasowe wyrzeczenie, które z pewnością się opłaci. Jeżeli wśród waszych najbliższych przyjaciół są palacze, poproś ich, aby nie kusili Twojego ukochanego wyjściami "na dymka" jak dawniej, a zamiast tego – wspierali go w walce z uzależnieniem.

Wypróbujcie NTZ

Jeżeli Twój ukochany jest zdeterminowany, aby pożegnać się z papierosami raz na zawsze, skuteczne mogą okazać się produkty, które dostarczają organizmowi to, od czego jest uzależniony, czyli nikotynę, która choć nie jest rakotwórcza – to silnie trzyma palaczy w szponach nałogu. Chodzi na przykład o gumy do żucia, tabletki do ssania czy plastry z nikotyną, czyli produkty tak zwanej nikotynowej terapii zastępczej (NTZ). Walka z nałogiem z ich pomocą może okazać się pomocna. Warto jednak podkreślić, że musi jej towarzyszyć ogromna siła woli, przez co terapia nie zawsze kończy się sukcesem. Nałogowym palaczom często bowiem brakuje samej czynności palenia i rytuałów z tym związanych. Na przykład trzymania papierosa w dłoni, jej ruchu w kierunku ust, ale też innej rutyny jak np. porannej kawy z papierosem. Czym zatem zająć ręce, aby po niego nie sięgać? Można trzymać w pobliżu coś, co pozwoli szybko oderwać myśli od "dymka". Kiedy palacza korci papieros warto, aby zajął ręce oraz głowę np. piłką antystresową, krzyżówkami lub innym manualnym hobby. Dobrym rozwiązaniem będą także warzywa pokrojone w słupki, które możemy schrupać czy słomka lub długopis, które możemy trzymać podobnie jak papierosa.

Kiedy wszystko zawodzi, przynajmniej nie wracajcie do papierosa

Kiedy powyższe sposoby, NTZ, a nawet leki przepisane przez lekarza – zawiodą, warto pomyśleć o przerzuceniu się z tradycyjnych papierosów na ich elektroniczne zamienniki, takie jak podgrzewacze tytoniu podgrzewające wkłady tytoniowe (najlepiej przebadanym medycznie jest IQOS) czy certyfikowane e-papierosy podgrzewające specjalne płyny. W ich wypadku kluczem jest słowo, a raczej proces – "podgrzewać" (w kontraście do procesu "spalania" tytoniu w papierosie, który prowadzi do powstawania dymu i substancji smolistych). Dzięki "podgrzewaniu" wytwarza się zawierający nikotynę aerozol o łagodnym, niedrażniącym zapachu. Dzięki nim Twój ukochany, pozbędzie się nieprzyjemnej woni ze swojej skóry, ubrań i całego otoczenia. Zatem skorzysta na tym nie tylko on, ale także i Ty. Urządzenia te dostarczają przy tym doświadczenie porównywalne z tradycyjnym paleniem (aspekt behawioralny nałogu), co nierzadko bywa istotne dla osób uzależnionych.

Warto przy tym pamiętać, że zarówno e-papierosy, jak i podgrzewacze tytoniu, nie pozostają bez wpływu na zdrowie. Zawsze warto więc dążyć do całkowitego zerwania z tym szkodliwym uzależnieniem. Jeżeli Twój partner będzie miał poczucie, że nie jest w tym trudnym zadaniu osamotniony, z pewnością jego droga do osiągnięcia celu będzie łatwiejsza i mamy nadzieję – zakończy się sukcesem!

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.12.2022 23:23
Serio? Palenie nie zmienia stanu swiadomosci, a ubrania czesto prane, nie smierdza, do tego jak palimy na balkonie, nie ma kompletnie problemu. Jak partner nas nie akceptuje, to nie jest partner. Co wiecej, jesli ktos nas zmusza, zebysmy zrobili cos dla niego.
zobacz odpowiedzi (5)

Polecane dla Ciebie