System terapeutyczny domaciczny Mirena - jak działa?

Wkładka antykoncepcyjna Mirena to jedna z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych form antykoncepcji.
System terapeutyczny domaciczny Mirena - jak działa?
05.12.2022

Składniki zawarte w niej są o mniej inwazyjne dla organizmu niż w przypadku tabletek doustnych. Sprawdź, jak działa spirala antykoncepcyjna Mirena, jak wygląda zabieg jej wszczepienia oraz jakie są przeciwwskazania.

Co to jest spirala antykoncepcyjna Mirena?

Spirala antykoncepcyjna Mirena to hormonalna wkładka domaciczna, która miarowo uwalnia hormony i zapobiega zapłodnieniu. Jej czynnikiem aktywnym jest lewonorgestrel, który tworzy w macicy środowisko, hamujące ruchliwość i żywotność plemników, co skutecznie zapobiega zapłodnieniu. Spirala zagęszcza  również śluz szyjkowy, dzięki czemu zapobiega przedostaniu się plemników do macicy.

Dodatkowo, wkładka Mirena blokuje comiesięczny wzrost błony śluzowej wyściełającej macicę, przez co zarodek nie jest w stanie się w niej zagnieździć, ale również  znacznie zmniejsza intensywność i czas trwania krwawienia miesiączkowego.

Mirena to połączenie standardowej spirali i tabletek antykoncepcyjnych, z tym że działa mniej inwazyjnie na cały organizm. To dlatego, że charakteryzuje się bardzo niskim poziomem stężenia hormonu we krwi (o nawet 20 razy niższym niż w przypadku tabletek).

Skuteczność spirali antykoncepcyjnej Mirena wynosi prawie 100 procent, a zabezpiecza przed ciążą nawet do pięciu lat. Skuteczność metod antykoncepcji mierzy się podając indeks Pearla. Określa on ilość ciąż w grupie 100 kobiet, które stosowały daną metodę antykoncepcji przez rok czasu. W przypadku wkładki Mirena indeks ten wynosi około 0,14. Wyjęcie spirali gwarantuje natychmiastowy powrót do stanu przed zabiegiem.

Jak wygląda zabieg zakładania spirali Mirena?

Zabieg zakładania spirali Mirena robi się w trakcie miesiączki. Sam proces jest bardzo szybki i nie powoduje dyskomfortu. W razie potrzeby pacjentka może poprosić o znieczulenie miejscowe lub tabletki przeciwbólowe. Po zabiegu można odczuwać lekkie skurcze macicy, podobne to tych, które mogą pojawiać się podczas miesiączki. Następnego dnia wszystko powinno minąć. Pacjenta powinna zgłaszać się do kontroli w ciągu od 4 do 12 tygodni od założenia spirali.

Co ważne, zabieg musi wykonać doświadczony ginekolog. Wtedy cały proces przebiegnie bezpiecznie i w pełni komfortowo. Koniecznie zwróć na to uwagę przy wyborze kliniki.

Jakie są przeciwwskazania przed zabiegiem?

Nie każda kobieta może wykonać zabieg zakładania spirali antykoncepcyjnej Mirena. Przeciwwskazaniem są na przykład:

 • ciąża lub jej podejrzenie;
 • niska odporność, AIDS;
 • częste stany zapalne narządów rodnych;
 • nadżerka lub nowotwór złośliwy szyjki macicy;
 • niedobór żelaza w organizmie, niedokrwistość;
 • uczulenie na składniki spirali;
 • mięśniak macicy;
 • krwawienie z dróg rodnych, które nie jest spowodowane miesiączką;
 • przebyta ciąża pozamaciczna;
 • wrodzone lub nabyte zmiany w szyjce lub jamie macicy;
 • ciężka choroba wątroby lub nowotwór wątroby.

dr n. med. Beata Makowska - specjalista ginekologii i położnictwa

Klinika InviMed w Gdyni

https://www.invimed.pl/lekarze/beata-makowska

 

Artykuł partnera

Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
Teresa (Ocena: 5) 09.12.2022 12:55
Zawsze jak nie mamy możliwości w danej chwili udać się do lekarza, można zajrzeć na stronkę naturalna plodnosc pl, tam są bardzo ciekawe artykuły dotyczące kobiecych problemów
odpowiedz
Junona (Ocena: 5) 09.12.2022 12:48
Bardzo ważny temat, wciąż zbyt mało nagłośniony, to konieczność badania piersi. Poza regularnymi badaniami u lekarza, dobrze jest mieć w domu rękawicę do samobadania Femiglove i wykonywac je także regularnie
odpowiedz
Mariola (Ocena: 5) 09.12.2022 12:40
Dziewczyny, my to mamy ze wszystkim pod górkę, jakieś ciąże, porody, połogi, no i okres... Ile można. Nie cierpie podpasek i tylko akceptuję kubeczki menstruacyjne, używam Beppy Cup i jakoś za każdym razem jestem w stanie wytrwać
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.12.2022 12:32
Ja do antykoncepcji używam diafragmy dopochwowej Caya
odpowiedz
zyta (Ocena: 5) 09.12.2022 12:19
Najbezpieczniej mieć stałą kontrolę cyklu, np. dzięki monitorowi płodności Afrodyta Smart i móc analizować wykresy cyklu, które tworzą się w aplikacji na smartfona
odpowiedz

Polecane dla Ciebie