Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów po ciąży?

W trakcie ciąży w ciele przyszłej mamy wiele się zmienia, ale niespodzianki pojawiają się również po urodzeniu dziecka.
Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów po ciąży?
29.11.2022

Do tych niepożądanych, ale zupełnie normalnych i dotyczących większości kobiet, należy wypadanie włosów po ciąży. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak odzyskać piękną, gęstą fryzurę!

Związek ciąży z gęstymi włosami 

Bardzo często kobiety w trakcie ciąży cieszą się bujną, gęstą fryzurą, jakiej nie miały wcześniej. Natomiast na kilka miesięcy po porodzie włosy ulegają znacznemu osłabieniu i przerzedzeniu. Jest to zjawisko zupełnie normalne, wynikające z intensywnych zmian hormonalnych zarówno w trakcie, jak i po ciąży. 

Aby zrozumieć proces wypadania włosów po ciąży, warto przybliżyć fizjologiczny cykl życia włosa. Otóż każdy z nich przechodzi przez trzy podstawowe fazy, takie jak:

  • Anagen – faza wzrostu, która w przypadku włosów na skórze głowy trwa od 2 do 6 lat. 
  • Katagen – trwająca ok. 2 tygodnie faza obumierania.
  • Telogen – jest to faza spoczynku, która trwa ok. 2–3 miesiące. W tym czasie martwy włos jest wypychany i zastępowany przez kolejny.  

Ważnym czynnikiem odpowiadającym za cykl życia włosa są hormony, głównie estrogeny. Oddziałują one szczególnie na fazę anagenu, czyli aktywnego wzrostu. Duże stężenie tych hormonów ją przedłuża, dzięki czemu włosy, które w przypadku ich optymalnego stężenia poza ciążą miałyby właśnie przejść w fazę spoczynku (przestać rosnąć i ostatecznie wypaść), zostają jakby „zatrzymane” na etapie anagenu i wciąż rosną. W efekcie, zwłaszcza w II i III trymestrze ciąży, włosy zwykle są mocne i gęste. 

Wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci niewątpliwie mają również witaminy i minerały przyjmowane przez mamę. Suplementy diety, takie jak np. Vitapil czy inne produkty dedykowane kobietom w ciąży dostarczają do organizmu różne witaminy, minerały oraz inne składniki wspierające urodę. 

Dlaczego włosy po ciąży wypadają? 

Niedługo po urodzeniu dziecka poziom estrogenów drastycznie spada i właśnie to najczęściej odpowiada za wypadanie włosów po ciąży. W rzeczywistości jednak hormony te raczej nie powodują nadmiernej utraty włosów. Przerzedzenie fryzury obserwujemy, ponieważ włosy z wcześniej przedłużoną fazą wzrostu, niestymulowane przez estrogeny, przechodzą w fazę spoczynku. Tracimy więc te łodygi, które bez działania hormonów naturalnie wypadłyby w ciąży. 

Jednak z racji, że ciąża trwa długo, włosów takich jest sporo. Na ok. 3–6 miesięcy po porodzie młodym mamom często wydaje się, że ich włosy wypadają garściami. Bez wątpienia jest to spory problem estetyczny i emocjonalny. Do tego dochodzi stres, przemęczenie związane z nowymi obowiązkami i często kompleksy wynikające ze zmian, jakie zaszły w ciele. To z kolei może już przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów.   

Czy karmiąc piersią, można przyjmować suplementy na włosy? 

Wiele mam przyjmuje suplementy diety dla kobiet w ciąży głównie z myślą o dobru maluszka, swoje potrzeby odkładając na dalszy plan. Po porodzie często nic się nie zmienia, a nawet pogłębia. Nasza uwaga skupia się na dziecku i to ono jest dla nas najważniejsze, co jest oczywiście jak najbardziej uzasadnione. 

Warto jednak w czasie połogu i kolejnych miesięcy zadbać również o siebie. Podstawą dbałości o zdrowie jest zrównoważone odżywianie. Składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów najlepiej dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Jeśli jednak Twoje kosmyki stają się osłabione, pozbawione blasku i wypadają w zatrważającym tempie, możesz śmiało korzystać również z suplementów diety zawierających składniki wspierające kondycję włosów i skóry głowy. Wybierając preparaty przeznaczone dla matek karmiących piersią, nie musisz obawiać się o ich wpływ na jakość mleka. Laktacja w żaden sposób nie wyklucza dbałości o urodę za pomocą tej formy wsparcia.  

Jak jeszcze radzić sobie z wypadaniem włosów? Pielęgnacja i czas dla siebie 

Wzmacnianie skóry głowy i włosów od zewnątrz to kluczowe aspekty pielęgnacji włosów. Pasma warto jednak wzmacniać także za pomocą kosmetyków. Wszelkiego rodzaju maski, wcierki czy zabiegi olejowania dają świetne efekty przy słabych, wypadających włosach. 

Jako mama nowo narodzonego maluszka możesz nie mieć zbyt wiele czasu na pielęgnację włosów. Postaraj się jednak, zarówno dla urody, jak i stanu emocjonalnego, znaleźć chwile dla siebie. Pachnące maski nakładane na włosy mogą świetnie urozmaicić Twój wieczór. Dbając o urodę, z pewnością poczujesz się lepiej i zyskasz więcej sił witalnych do opieki nad maluszkiem.

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 01.12.2022 08:07
Stosowałam w ciąży naturalną wcierkę kaminomoto na wypadanie włosów, starałam się w miarę możliwości zdrowo odżywiać i włosy zaczęły mniej wypadać na całe szczęcie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie